Macron uzavřel záhadu mrtvého komunisty, přiznal mučení v Alžírsku

  12:44aktualizováno  12:44
Paříž se po více než šedesáti letech postavila čelem k jednomu z nejznámějších zločinů své koloniální minulosti. Prezident Emmanuel Macron přiznal, že francouzští vojáci v roce 1957 unesli a zavraždili Maurice Audina, který se stal symbolem francouzských zločinů v Alžírsku.

Maurice Audina zatkli francouzští vojáci 11. června 1957. Pak už ho jeho žena nikdy neviděla. | foto: Profimedia.cz

Pětadvacetiletého matematika a člena alžírské komunistické strany, který otevřeně vystupoval proti koloniální nadvládě, zatkli francouzští vojáci 11. června 1957 a odvezli ho k výslechu na předměstí Alžíru. Když ho odváděli, stačil ještě křiknout na ženu, aby se postarala o jejich tři děti.

„Je to těžké, Henry,“ řekl o den později zmlácený komunista svému kamarádovi, kterého výsadkáři rovněž zatkli a Audina nutili, aby mu vylíčil, jaké to je být mučen. To bylo naposledy, co ho viděli živého.

Audinova žena nikdy žádné oficiální vysvětlení nedostala, tělo se nikdy nenašlo. Francouzská armáda tvrdila, že utekl během převozu. Pravda ovšem začala pomalu vyplouvat na povrch. Audina nejspíš uškrtil plukovník André Charbonnier, kterému se kvůli jeho oblibě skalpelů při mučení říkalo doktor. Jeho tělo pak spálil.

Fotogalerie

Historikům se poslední hodiny Maurice Audina podařilo rekonstruovat z výpovědí spoluvězňů a kradmých poznámek stařičkých veteránů. Před dvěma lety televize odvysílala zpověď generála Paula Aussaressese, jenž během bitvy o Alžír velel zpravodajským operacím. Jednooký generál těsně před smrtí přiznal, že nařídil Audinovu vraždu.

Úřady ovšem dál mlčely. Žádosti Audinovy vdovy Josette potopily v 60. letech francouzské soudy a amnestie na veškeré „aktivity bezpečnostních složek při potlačování alžírského povstání“. Padesát let po zmizení svého manžela napsala prezidentu Nicolasi Sarkozymu, aby zmizení jejího muže objasnil. Odpověď nikdy nedostala.

Ve stopách Chiraka

Jednašedesátileté mlčení prolomil až nyní Emmanuel Macron. „Jménem Francouzské republiky uznávám, že Maurice Audina mučili a pak popravili, nebo umučili k smrti vojáci, kteří ho zatkli u něj doma,“ prohlásil prezident. Tento čtvrtek pak navštívil 87letou vdovu a požádal ji o odpuštění.

Podle historiků je to přelomové gesto, protože Macron jako první prezident přiznal, že Francie během války v Alžírsku (kterou ostatně ještě před dvaceti lety oficiálně odmítala nazývat válkou a mluvila o ní jako o „operacích bezpečnostních složek“) používala mučení. 

„Jde o mnohem víc, než je jen případ Maurice Audina,“ řekl listu The New York Times historik Benjamin Stora. „Macron promluvil o systému, který dovoloval mučení, násilí, zločiny – přímé zodpovědnosti státu. Případ Audin je symbolický, ale toto se týká celé historie kolonizace.“

Osm let trvající válka v Alžírsku je pro Francouze dodnes bolavé téma, s kterým se nedokázali úplně vyrovnat. Řada veteránů je stále naživu, stejně jako mnoho bývalých osadníků a jejich dětí. Macron ostatně během své prezidentské kampaně vyvolal silnou vlnu kritiky prohlášením, že francouzský kolonialismus byl „zločinem proti lidskosti“.  

Někteří historikové proto jeho nynější slova srovnávají s rokem 1995, kdy Jacques Chirac dva měsíce po svém nástupu do Elysejského paláce přiznal francouzskou spoluvinu na deportaci tisíců Židů do nacistických táborů smrti.

Bitvu o Alžír zachytil stejnojmenný film Gila Pontecorva z roku 1966. Podívejte se na trailer:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

V Petrohradě se zřítila část univerzity, v troskách mohou být lidé

Na návštěvě druhého největšího ruského města Petrohradu

V Petrohradě se částečně zřítila jedna z univerzitních budov. Policie preventivně evakuovala jednaosmdesát lidí. Pod...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz