Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nová bitva o Guadalcanal. Západ se s Číňany přetahuje o vliv v Melanésii

  19:30
Více než sedmdesát let poté, co odsud Američané vypráskali Japonce, se Melanésie opět stává dějištěm geopolitických třenic. V tropickém ráji zapouštějí kořeny Číňané. Stratégové ve Washingtonu a Canbeře tak musejí přemýšlet, jak jejich ekonomickou expanzi zastavit.

Letecký pohled na Honiaru, hlavní město Šalamounových ostrovů | foto: Profimedia.cz

„Vlastní úplně všechno,“ svěřil se reportérům amerického listu The New York Times velkoobchodník s rybami Toata Molea. Ukazuje na domy i obchody, které v Honiaře, hlavním městě Šalamounových ostrovů, během posledních let postavili nebo koupili imigranti z říše středu. „Bojím se, že Číňané za deset let tohle místo úplně ovládnou,“ dodává 54letý podnikatel.

Honiara vyrostla kolem vojenského letiště Henderson Field, o které během druhé světové války sváděli Američané zuřivé boje s Japonci. Většinu místních silnic a mostů postavili ženisté amerického námořnictva. Od té doby se toho příliš nezměnilo. Až na jednu věc. Naprostou většinu obchodů, hotelů a restaurací dnes vlastní Číňané.

Strategicky položený ostrov se podle The New York Times stal dalším dějištěm nové studené války, v níž Čína vyzvala na souboj Západ. Na ostrově se usadily stovky čínských imigrantů a investují zde velké peníze.

Čínský podnikatel například v květnu otevřel na Guadalcanalu důl na zlato, který před čtyřmi lety zavřela jedna australská společnost. Místní si pochvalují že mají práci, ale zároveň si stěžují, že nový zaměstnavatel si moc neláme hlavu s bezpečností práce. „Australané měli hodně předpisů. To Číňané nemají. To mi dělá starosti,“ říká představitel místního kmene Densley Kesi.

Víza na prodej

Někteří Číňané přišli na Šalamounovy ostrovy jako turisté a pak prostě uplatili místní úřady, aby jim přikleply trvalá víza. „Dá se říci, že jsou daleko bezskrupulóznější. A vláda Šalamounových ostrovech je snadno manipulovatelná,“ říká o nových přistěhovalcích Matthew Quan, prezident Čínské asociace na Šalamounových ostrovech. 

Představitel třetí generace čínských imigrantů tvrdí, že Peking příval Číňanů do jižního Pacifiku neřídí. A původním obyvatelům spíš než mocenské choutky Pekingu vadí korupce spojená s nástupem bohatých Číňanů. Před dvanácti lety v Honiaře vypukl pogrom, během něhož 90 procent místního Chinatownu lehlo popelem.

Austrálie a Spojené státy se nyní čínskou ekonomickou ofenzivu snaží zastavit většími investicemi do rozvojové pomoci, infrastruktury a diplomacie. „Strategické soupeření o vliv v indo-pacifickém regionu je na vzestupu,“ přiznává Matt Mathews z východoasijského a tichomořského odboru amerického ministerstva zahraničních věcí. „Nemůžeme brát naše dlouhotrvající přátelství s tichomořskými ostrovy jako neměnnou věc,“ varuje.

Washington na pomoc tichomořským státům vyčlenil 350 milionů dolarů (asi 7,7 miliardy korun). Peníze půjdou především na pomoc místním rybářům a bezpečnostním složkám. Také Světová banka dvojnásobně zvýšila rozpočet rozvojové pomoci, do regionu v příštích třech letech napumpuje 808 milionů dolarů.

Podívejte se na dobový týdeník, který popisuje Bitvu o Guadalcanal:

23. července 2018

Proč to tentokrát nezkusit s Čínou?

Hodně se snaží Austrálie, která na Šalamounových ostrovech minulý rok ukončila čtrnáct let trvající intervenci vynucenou etnickým násilím. Canberra dá na pomoc dvacítce tichomořských států, v kterých žije dohromady okolo 11 milionů lidí, letos 1,3 miliardy australských dolarů (185 miliard korun). To je téměř o pětinu více než loni. 

Velkou část těchto peněz utratí za podmořský kabel, který příští rok napojí Guadalcanal a Papuu-Novou Guineu na australský internetový hub.

Je to asi nejdůležitější investice do infrastruktury na Šalamounových ostrovech. Australané s ní přišli ve chvíli, kdy stejný záměr oznámila čínská společnost Huawei, kterou západní rozvědky označují za bezpečnostní riziko. 

„Až sem povede ten kabel, tak můžeme zavést elektronické bankovnictví,“ vyhlíží do budoucnosti Toata Molea. The New York Times dodává, že připojení k internetu na Guadalcanalu dnes obstarávají jen satelity, takže je velmi slabé a občas kvůli bouřkovým mrakům vypadává.

Někteří politici na Šalamounových ostrovech ale snahy USA a Austrálie vidí jako paternalismus a stěžují si, že většina peněz vyčleněných na pomoc skončí v kapsách zahraničních dodavatelů. Proč tedy pro změnu nezkusit štěstí s Čínou?

„Nemůžeme jenom sedět v koutě,“ říká premiér Guadalcanalu Anthony Veke, který byl loni dvakrát na pracovní cestě v Číně, aby našel investory do výstavby nového letiště na západním konci ostrova. „Musíme mít příležitost porozhlédnout se i na jiných místech po tom, co je pro naše lidi dobé,“ myslí si.

Guadalcanal

Guadalcanal

Autor:
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....