Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Nová bitva o Guadalcanal. Západ se s Číňany přetahuje o vliv v Melanésii

  19:30
Více než sedmdesát let poté, co odsud Američané vypráskali Japonce, se Melanésie opět stává dějištěm geopolitických třenic. V tropickém ráji zapouštějí kořeny Číňané. Stratégové ve Washingtonu a Canbeře tak musejí přemýšlet, jak jejich ekonomickou expanzi zastavit.

Letecký pohled na Honiaru, hlavní město Šalamounových ostrovů | foto: Profimedia.cz

„Vlastní úplně všechno,“ svěřil se reportérům amerického listu The New York Times velkoobchodník s rybami Toata Molea. Ukazuje na domy i obchody, které v Honiaře, hlavním městě Šalamounových ostrovů, během posledních let postavili nebo koupili imigranti z říše středu. „Bojím se, že Číňané za deset let tohle místo úplně ovládnou,“ dodává 54letý podnikatel.

Honiara vyrostla kolem vojenského letiště Henderson Field, o které během druhé světové války sváděli Američané zuřivé boje s Japonci. Většinu místních silnic a mostů postavili ženisté amerického námořnictva. Od té doby se toho příliš nezměnilo. Až na jednu věc. Naprostou většinu obchodů, hotelů a restaurací dnes vlastní Číňané.

Strategicky položený ostrov se podle The New York Times stal dalším dějištěm nové studené války, v níž Čína vyzvala na souboj Západ. Na ostrově se usadily stovky čínských imigrantů a investují zde velké peníze.

Čínský podnikatel například v květnu otevřel na Guadalcanalu důl na zlato, který před čtyřmi lety zavřela jedna australská společnost. Místní si pochvalují že mají práci, ale zároveň si stěžují, že nový zaměstnavatel si moc neláme hlavu s bezpečností práce. „Australané měli hodně předpisů. To Číňané nemají. To mi dělá starosti,“ říká představitel místního kmene Densley Kesi.

Víza na prodej

Někteří Číňané přišli na Šalamounovy ostrovy jako turisté a pak prostě uplatili místní úřady, aby jim přikleply trvalá víza. „Dá se říci, že jsou daleko bezskrupulóznější. A vláda Šalamounových ostrovech je snadno manipulovatelná,“ říká o nových přistěhovalcích Matthew Quan, prezident Čínské asociace na Šalamounových ostrovech. 

Představitel třetí generace čínských imigrantů tvrdí, že Peking příval Číňanů do jižního Pacifiku neřídí. A původním obyvatelům spíš než mocenské choutky Pekingu vadí korupce spojená s nástupem bohatých Číňanů. Před dvanácti lety v Honiaře vypukl pogrom, během něhož 90 procent místního Chinatownu lehlo popelem.

Austrálie a Spojené státy se nyní čínskou ekonomickou ofenzivu snaží zastavit většími investicemi do rozvojové pomoci, infrastruktury a diplomacie. „Strategické soupeření o vliv v indo-pacifickém regionu je na vzestupu,“ přiznává Matt Mathews z východoasijského a tichomořského odboru amerického ministerstva zahraničních věcí. „Nemůžeme brát naše dlouhotrvající přátelství s tichomořskými ostrovy jako neměnnou věc,“ varuje.

Washington na pomoc tichomořským státům vyčlenil 350 milionů dolarů (asi 7,7 miliardy korun). Peníze půjdou především na pomoc místním rybářům a bezpečnostním složkám. Také Světová banka dvojnásobně zvýšila rozpočet rozvojové pomoci, do regionu v příštích třech letech napumpuje 808 milionů dolarů.

Podívejte se na dobový týdeník, který popisuje Bitvu o Guadalcanal:

23. července 2018

Proč to tentokrát nezkusit s Čínou?

Hodně se snaží Austrálie, která na Šalamounových ostrovech minulý rok ukončila čtrnáct let trvající intervenci vynucenou etnickým násilím. Canberra dá na pomoc dvacítce tichomořských států, v kterých žije dohromady okolo 11 milionů lidí, letos 1,3 miliardy australských dolarů (185 miliard korun). To je téměř o pětinu více než loni. 

Velkou část těchto peněz utratí za podmořský kabel, který příští rok napojí Guadalcanal a Papuu-Novou Guineu na australský internetový hub.

Je to asi nejdůležitější investice do infrastruktury na Šalamounových ostrovech. Australané s ní přišli ve chvíli, kdy stejný záměr oznámila čínská společnost Huawei, kterou západní rozvědky označují za bezpečnostní riziko. 

„Až sem povede ten kabel, tak můžeme zavést elektronické bankovnictví,“ vyhlíží do budoucnosti Toata Molea. The New York Times dodává, že připojení k internetu na Guadalcanalu dnes obstarávají jen satelity, takže je velmi slabé a občas kvůli bouřkovým mrakům vypadává.

Někteří politici na Šalamounových ostrovech ale snahy USA a Austrálie vidí jako paternalismus a stěžují si, že většina peněz vyčleněných na pomoc skončí v kapsách zahraničních dodavatelů. Proč tedy pro změnu nezkusit štěstí s Čínou?

„Nemůžeme jenom sedět v koutě,“ říká premiér Guadalcanalu Anthony Veke, který byl loni dvakrát na pracovní cestě v Číně, aby našel investory do výstavby nového letiště na západním konci ostrova. „Musíme mít příležitost porozhlédnout se i na jiných místech po tom, co je pro naše lidi dobé,“ myslí si.

Guadalcanal

Guadalcanal

Autor:

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatknou Putina na summitu v JAR? Bylo by to vyhlášení války, varuje Medveděv

Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Muž, který za tři měsíce rozložil Izrael. Ministr Smotrič úřaduje

Premium Rozbité vztahy se sousedy, protesty v ulicích. Ministr financí Bezalel Smotrič, kvůli němuž se stávkuje, Arabové...

Lidstvo od roku 2000 rozšířilo pevninu o území mající rozlohu Lucemburska

Od začátku tisíciletí výrazně vzrostl počet uměle vytvořené půdy na místech, kde byla předtím voda. Od roku 2 000...

Říkejte mi Máša. Kdo je žena, která do Ruska zavléká ukrajinské děti

Mezinárodní trestní soud v Haagu v půli března vydal zatykač na ruského prezidenta a jeho blízkou spolupracovnici:...

Turnus v pekle, líčí Bachmut ranění vojáci. Jezdí pro ně speciální autobus

Bachmut je peklo, s ruskou armádou tu válčíme o každou místnost. Tak líčí dění na donbaské frontě ukrajinští vojáci,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...