Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Za oteplování může už téměř jistě člověk, tvrdí vědci. Skeptici nesouhlasí

  14:17
Klimatické změny způsobuje s pravděpodobností 95 procent člověk a hladina světových oceánů do konce století stoupne až o 82 centimetrů. S takovými závěry přijde chystaná zpráva komise OSN pro klimatické změny. Klimatologičtí skeptici však s prognózou klimatických alarmistů nesouhlasí.
Za globální oteplování může člověk, tvrdí vědci. Skeptikové nesouhlasí....

Za globální oteplování může člověk, tvrdí vědci. Skeptikové nesouhlasí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) vypracoval už pátou obsáhlou zprávu o aktuálním stavu v oblasti klimatických změn. Přes tři tisíce stránek dlouhý dokument bude vydán ve třech částech během následujících 14 měsíců. Klíčové pasáže však s předstihem unikly na internet. Jedním z hlavních bodů dokumentu je zpřesnění odhadů vlivu člověka na klimatické změny.

Připravme se na horkou budoucnost. Nezvykle horší počasí zvyšuje násilí

Ten vědci a klimatologové zpřesňují od vůbec prvního vydání zprávy o stavu klimatu v roce 1990. V roce 1995 například početný tým vědců tvrdil, že lidstvo způsobuje klimatické změny s pravděpodobností okolo 50 procent, v roce 2001 již uváděli 66 procent o šest let později pak rovných 90 procent, píše server independent.co.uk.

Dále pak dokument uvádí, že tyto změny stojí za oteplováním a vzestupem hladiny oceánů, táním ledovců a stále častějším výskytem extrémních výkyvů počasí.

Přírodní katastrofy od začátku milénia

Za pátou verzí zprávy IPCC stojí 840 autorů z 38 zemí. Vydávání dokumentu po částech se odvíjí od jeho dělení na ucelené kapitoly. První část se zabývá mechanikou klimatických změn, druhá se zaměřuje na jejich dopady a třetí pak nabízí možnosti, jak co nejvíce zmírnit následky změn klimatu. Vydání první části je plánováno na září letošního roku.

Autoři nejnovější zprávy uvádějí, že na aktuálním dokumentu dopracovali každý detail. Chtěli tak zřejmě zamezit opakování negativních reakcí od "klimatologických skeptiků" z minulosti. Ti upozorňovali na mnoho nesrovnalostí a nepřesností v předchozí zprávě. Mediálně byla například nejvíce propírána pasáž o predikcích klimatologů, které tvrdily, že himalájský ledovec může roztát už do roku 2035. Ukázalo se však, že je to nesmysl.

Statistik v boji proti klimatologům

Climategate

Jako Climategate se označuje aféra, která začala v listopadu 2009 únikem tisíců emailů a dalších dokumentů, které pocházely z let 1996–2009 z počítačů Climate Research Unit (CRU) na University of East Anglia. Neznámý hacker data a e-maily klimatologů zveřejnil na internetu. Text emailů ukazuje, že vědci obcházeli zákon o právu na informace, což potvrdilo i vyšetřování britských úřadů. Emaily také daly nahlédnout do zákulisí, jak vznikal kontroverzní "hokejkový graf". Nejslavnější je tato věta: "Právě jsem použil Majkův trik z Nature, abych zamaskoval pokles teplot". Aféru prošetřilo několik komisí, které uznaly, že vědci měli být otevřenější a neměli veřejnosti odpírat data. Komise ale prohlásily, že důkazy o vážnějším pochybení klimatologů nenašly.

Zdroj: Wikipedia

Patrně nejslavnějším kritikem teorií o globálním oteplování a klimatických změnách je dánský statistik Bjørn Lomborg, autor několika světových bestsellerů, ve kterých na problematiku klimatu nahlíží zcela jinak. Důraz dává na technologický pokrok a teorie o devastujících následcích klimatických změn na lidstvo odmítá.

Ve svých pracích a přednáškách opakuje, že striktně neodmítá určitou odpovědnost lidstva za klimatické změny. Podle něj se však opomíjí odolnost a přizpůsobivost lidí novým podmínkám. "Lidé například tvrdí, že vzestup hladiny oceánů o desítky centimetrů bude obrovskou katastrofou. Já ale říkám, že v minulosti jsme už podobné věci dokázali zvládnout a nevidím důvod, proč by tomu tak nemohlo být i nyní," tvrdí v jedné ze svých přednášek a dodává, že mnohem větším problémem je znečištění vod a ovzduší.

Podle Lomborga je hysterie okolo globálního oteplování extrémně zveličována. Důvod je podle něj jediný - propagátoři globálního oteplování chtějí, aby ho lidé začali nějakým způsobem řešit. Na to je však navázán celý segment trhu, jehož cílem je jediné - zisk. Lomborg však s úsměvem dodává, že když je manipulace s daty zatlačena až za hranu uvěřitelnosti, ztratí lidé o danou problematiku zájem. Nenápadně tak naráží na velkou kauzu Climategate, při níž vědci prokazatelně manipulovali s daty tak, aby odpovídala jejich teoriím (více viz box).

Čeští státníci v roli skeptiků

Ne náhodou Lomborga před lety ve svém projevu citoval i tehdejší český prezident Václav Klaus, který patří k předním českým skeptikům v oblasti globálního oteplování. "Nevidím žádnou planetární hrozbu s výjimkou potenciálních důsledků lidských selhání - fanatismu, falešné pýchy, nedostatku skromnosti. Není to globální oteplování způsobené lidskou činností, co nás ohrožuje, problémem je doktrína globálního oteplování a její důsledky," uvedl v loňském roce při svém vystoupení na vědecké konferenci na Sicílii. Podobný postoj zaujal i při obdobných konferencích v Cambridge (celý projev z této konference si můžete přečíst zde), Sydney (text zde) a Chicaga (více čtěte zde).

IPCC

Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC, anglicky Intergovernmental Panel on Climate Change) je vědecký orgán, který byl založen v roce 1988 k vyhodnocování rizik změny klimatu dvěma organizacemi OSN - Světovou meteorologickou organizací (WMO) a Programem OSN pro životní prostředí (UNEP). V prosinci 2007 získal v Oslo za svou práci Nobelovu cenu míru spolu s bývalým americkým viceprezidentem Al Gorem.

V nastoleném trendu skeptického pohledu na globální oteplování bude podle všeho pokračovat i současný český prezident Miloš Zeman. Ten už několik let před svým nástupem do úřadu prohlašoval: "Pokládám teorii globálního oteplování za tvrzení, které je založeno na lidské pýše, tedy tvrzení, že lidstvo svojí emisí skleníkových plynů může způsobit dramatické kolísání teplot na Zemi."

Oběma českým státníků dal za pravdu i meteorolog ČHMÚ Radim Tolasz. "Zatím je změna klimatu prezentována jako neštěstí pro současnost i budoucnost lidstva a je proti ní prosazován nějaký imaginární boj namísto toho, abychom se zamýšleli, co si můžeme dovolit a co ne," myslí si (více o postoji českých politiků ke globálnímu oteplování čtěte zde).

Se zářijovým vydáním nejnovější zprávy o současném stavu klimatu tak zřejmě přijde další kolo boje dvou znepřátelených táborů.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Záchranáři našli trosky vrtulníku íránského prezidenta

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Kvůli důchodové reformě bude mimořádná schůze, čekají se opět noční bitvy

21. května 2024  5:45,  aktualizováno  15:42

Přímý přenos Nejtřaskavější bod z programu květnové schůze budou poslanci projednávat až příští týden, po...

Zloděj ujel s traktorem od hobbymarketu, může jej prodat na náhradní díly

21. května 2024  15:22

Starší, ale stále plně funkční traktor s radlicí a sypačem zmizel v květnu od brněnského...

Skončí Veselý v Radě ČT za urážky Vášáryové? Ani nevím, kdo to je, říká herečka

21. května 2024  13:39,  aktualizováno  14:46

Slovy člena Rady České televize Lubomíra Xavera Veselého vůči bývalé velvyslankyni v Rakousku,...

Flandry jsou opět naše, hlásají separatisté. S africkou modelkou na plakátech

21. května 2024  14:35

Krajně pravicová strana Vlámský zájem dlouhodobě usiluje o odtržení severní části Belgie. V kampani...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....