Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Připravme se na horkou budoucnost. Nezvykle horší počasí zvyšuje násilí

I nepatrné výkyvy v klimatických podmínkách mohou výrazně zvýšit riziko násilného konfliktu. Platilo to ve starověku i dnes, zjistili američtí vědci. K analýze použili dosud největší množství dat z celého světa.
Globální oteplování by mohlo přispět k nárůstu násilí, varují vědci. Vede je k...

Globální oteplování by mohlo přispět k nárůstu násilí, varují vědci. Vede je k tomu rozsáhlá statistická analýza dat za posledních pět tisíc let. | foto: Profimedia.cz

Úmorná sucha, nadměrné srážky nebo nepatrně vyšší teplota, než je v dané oblasti běžné, to vše jsou jevy významné korelující s výskytem násilností všeho druhu. Zjistili to vědci z Kalifornské univerzity, Berkeley a Princetonu. Výsledky svého bádání, které kombinovalo metody sociologické, archeologické, statistické, ekonomické i klimatologické, publikovali autoři v prestižním vědeckém časopise Science.

Studie odhaluje podobnosti mezi měřitelnými a zaznamenanými změnami v užití násilí, ať už jde o incidenty domácího násilí v Indii, využití vynucovací fyzické síly nizozemskými policisty, nebo výskyt etnických nepokojů v Evropě a Jižní Asii.

Jak by mohl vypadat svět v roce 2050 (zobrazeny jsou očekávané rozdíly teplot oproti teplotám současným). Autoři studie ukazují, že prakticky celý svět by mohl mít problém se stoupajícím násilím.

Přestože různé studie již dříve naznačovaly vztah mezi počasím a násilným chováním (více například v našem předchozím článku), tentokrát se vědci pokusili o zatím největší syntézu dat z mnoha různých a na sobě nezávislých zdrojů. Proto jsou si poněkud jistější, že odhalené podobnosti nejsou náhodné: "Dosud jsme neuměli sestavit si jasný obrázek o tom, co všechna tato nasbíraná data naznačují," říká vedoucí týmu výzkumníků Solomon Hsiang. "Sesbírali jsme 60 již publikovaných studií pracujících se 45 různými soubory dat. Tato data jsme podrobili opětovné analýze a použili k tomu jednotný statistický rámec. A výsledky jsou přesvědčivé."

Korelace měřitelného násilí a změny klimatu - více různých studií.

Autoři samozřejmě netvrdí, že klimatické změny jsou přímými původci konfliktů. "Řekněme, že sledujete počet nehod na silnicích a zjistíte, že za deště se nehod děje více. Způsobil nějakou konkrétní nehodu déšť? Ovšemže ne, je to obvykle chyba řidiče. Ale déšť činí nehody pravděpodobnějšími," ukazuje Hsiang. Stejně tak i změny teplot mají pouze nepřímý vliv, ovšem statisticky významný.

Teplota má na násilí největší vliv

Desítky studií analyzující data vzdálená od sebe často stovky let byly porovnány z hlediska toho, jak klimatické podmínky ovlivňují tři typy konfliktů:

Skupinové násilí je na klimatu více závislé, než násilí páchané jednotlivci.

  • individuální násilí (vraždy, napadení, znásilnění, domácí násilí)
  • meziskupinové násilí (etnické konflikty, občanské války, nestabilita)
  • institucionální kolaps (revoluce, puče, kolaps civilizací)

U všech tří kategorií konfliktů se prokázala systematická a významná korelace se změnami klimatu. Nejsilněji reagovala na takové změny druhá, meziskupinová kategorie konfliktů.

Teplota byla podle analýz svázána s násilím nejvíce.

Co se týče různých druhů klimatických změn, nejspolehlivěji se o nárůst násilí dokáže, alespoň  podle analyzovaných dat, postarat změna teploty. I mírná odchylka vzhůru od lokálního teplotního normálu má za následek nárůst násilí. Potvrdila to data ze všech 27 zařazených studií monitorující moderní společnosti.

Směrodatná odchylka

Pro základní orientaci v rozložení hodnot lze použít orientaci podle směrodatné odchylky σ (sigma). V normálním Gaussově rozdělení hodnot se do jedné směrodatné odchylky vejde asi 68 % hodnot, do dvou směrodatných odchylek asi 95 % hodnot.

Směrodatná odchylka umožňuje porovnat navzájem velmi odlišné typy naměřených výsledků. Neřídí se totiž nutně jejich hodnotami, ale pravděpodobností jejich výskytu.

Vědci také upozornili, že už jedna směrodatná odchylka způsobila nárůst násilí. Narážejí tak na odhady, podle kterých se během následujících desetiletí mají kvůli globálnímu oteplování teploty na řadě míst na Zemi zvednout i o dvě až čtyři směrodatné odchylky.

Různé krajiny, stejná metodika

Z řady studií, které vazbu mezi násilím a klimatem studovaly, vystupuje ta Hsiangova univerzální statistickou metodou. Různé země v různých dobách a různých kontextech srovnali na jedné "škále" právě díky statistickému nástroji "směrodatná odchylka". Mohli tak porovnávat zdánlivě nesrovnatelné situace a vazby.

"Zjistili jsme, že jedna standardní odchylka směrem k teplejšímu počasí měla za následek nárůst individuálního násilí o čtyři procenta a nárůst skupinového násilí o 14 procent," uvedl Marshall Burke, který byl jedním z vedoucích studie. "To odpovídá přibližně oteplení africké země o 0,4 °C po dobu jednoho roku, nebo oteplení amerického státu o 3 °C po dobu jednoho měsíce." I takto malé změny mají podle něj významný, měřitelný vliv na chování jednotlivců i celých společností.

Příčina zatím neznámá, idea stále kontroverzní

Podle Hsianga je výzkum vlivu klimatu na lidskou psychiku nebo na náladu ve společnosti stále ještě v plenkách. "Jsme jako lékaři ve 30. letech 20. století," nabízí přirovnání. "Věděli, že existuje korelace mezi rakovinou plic a kouřením, ale trvalo řadu let, než odhalili, co tuto vazbu způsobuje." Není zkrátka jasný nositel, mechanismus či prostředník, který za korelaci může (a korelace neznamená kauzalitu).

Srovnání sledovaného území s délkou sledování (různé studie).

Některá období a území pokrytá studiemi zařazenými do metastudie.

Ukázka ze vzorku dat (více studií).

Jednou z hypotéz, které závislost vysvětlují, je hypotéza ekonomická. Spekuluje se, že kupříkladu agrární ekonomika, která je závislá na počasí, se spolu se zhoršujícím počasím také zhoršuje, což negativně ovlivňuje životní podmínky lidí, a ti tak mají tak větší tendenci k zoufalým činům. Burke dodal, že "pravděpodobně je ve hře více mechanismů a neexistuje jediná, jednoduchá odpověď."

Bezpochybným závěrem ovšem podle něj zůstává, že "lidé po celém světě jsou velmi špatně připraveni na to, aby se vypořádali s klimatickými změnami směrem k vyšším teplotám."

S takto rozmáchlým závěrem ovšem nesouhlasí Halvard Buhaug z Mírového výzkumného ústavu v Oslu. "Silný vztah, který autoři vyvozují z celkem volné vazby mezi klimatem a konfliktem, vůbec není podložen daty, o která se tito vědci opírají."

"Překvapilo mě, že není ve studii ani jeden odkaz na konflikt, u kterého by se dalo předpokládat, že by nevznikl nebýt klimatických změn," uvedl Buhaug pro BBC. "A pokud autoři tvrdí, že zde existuje silná kauzální vazba, měli by toto tvrzení validovat i konkrétními příklady."

Připravme se psychicky na horkou budoucnost

Autoři studie se domnívají, že jejich analýza přesvědčivě ukázala pravidelnosti v tom, jak lidé i společnosti negativně reagují na změny klimatu. A protože předpovědi naznačují, že tyto klimatické výkyvy a posuny budou v blízké budoucnosti stále výraznější, měli by lidé věnovat zvýšenou pozornost studiu toho, jak se na novou situaci připravit ekonomicky i psychicky.

"Doufáme, že v budoucnosti se lidé dokážou lépe srovnat s klimatickými změnami," podotýkají autoři. Podle nich by ovšem bylo nebezpečné optimisticky doufat, že naši potomci budou zvládat vyšší teploty bez negativních dopadů na chování. Doporučují proto, aby se výzkumu mechanismů, kterými klima ovlivňuje lidské chování, věnovala zvýšená pozornost.

"A také bychom se měli pečlivě zamyslet nad vším, co dnes děláme," uzavírá Hsiang. "Zvažovat, jestli svými činy neděláme svět našich dětí ještě nebezpečnější, než je dnes."

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....