V Evropské komisi chceme dál Jourovou, potvrdil Babiš von der Leyenové

  12:23aktualizováno  19:21
Premiér Andrej Babiš navrhl v pondělí v Bruselu budoucí předsedkyni EK Ursule von der Leyenové, aby v roli eurokomisařky pokračovala Věra Jourová. Podle něj by se mohla věnovat zajímavějším oblastem jako jsou obchod, vnitřní trh nebo digitální ekonomika.

„Argumenty hovoří ve prospěch paní Jourové. Byla úspěšná komisařka, měla těžké portfolio, ne všichni premiéři ji měli rádi,“ prohlásil po setkání s von der Leyenovou Babiš. Jourová měla v končícím pětiletém období na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost příležitostí mužů a žen a mimo jiné kritizovala Maďarsko či Polsko v souvislosti s vládou práva.

Budoucí šéfka EK se podle Babiše ke jménu Jourové oficiálně nevyjádřila, je třeba počkat, kam zařadí českou kandidátku na svém seznamu postů v nové komisi. Klíčové bude pro Jourovou, jejíž kandidaturu musí ještě oficiálně schválit česká vláda, slyšení v europarlamentu po letních prázdninách. Jméno druhého uchazeče, o kterém se mluvilo dříve, podle českého premiéra von der Leyenová nepožadovala.

Fotogalerie

Babiš se setkal s von der Leyenovou jako třetí evropský lídr v pořadí. Předsedkyně EK už v minulém týdnu jednala s francouzským premiérem Emmanuelem Macronem a polským premiérem Mateuszem Morawieckim. Jednat bude postupně i s ostatními premiéry a prezidenty z evropské osmadvacítky.

„Je to pozitivní pro Českou republiku, že jsme třetí země po Francii a Polsku, která dostala svůj termín. Já jsem mluvil už s paní předsedkyní dvakrát po telefonu, naposledy v sobotu,” řekl Babiš před odletem. 

„Bylo to velice příjemné i pro mne, velice milá paní, zná náš region,“ komentoval Babiš v pondělí. Jednání mezi čtyřma očima podle něj trvalo asi hodinu a čtvrt.

Do Bruselu Babiš přijel jen s jediným jménem, a to s tím dosavadním – eurokomisařky Věry Jourové. To, že měli být původně navrženi dva kandidáti, byla podle Babiše jen představa von der Leyenové ještě před samotnými setkáními. A předsedkyně EK už na ni podle premiéra netrvá. Důležitější jsou pro ni nominace ženských kandidátek. Už dříve totiž uvedla, že by si přála, aby v její komisi byli muži a ženy zastoupeni rovnoměrně.

Jourová má šanci, je to žena

„Naše eurokomisařka Věra Jourová byla velice úspěšná, měla velice těžké portfólio a myslím si, že už tím, že je žena, ale že byla úspěšná, bychom mohli mít šanci získat nějaké ekonomické portfólio a je otázka jaké,“ řekl Babiš, který by chtěl tentokrát silnější oblast, nejlépe týkající se ekonomiky. 

Babiš pro přidělení ekonomické náplně české zástupkyni v EK argumentoval mimo jiné exportním zaměřením české ekonomiky, která ale naráží na různé bariéry na vnitřním trhu EU. Česko se podle něj může pochlubit i silným vědeckým zázemím, a to pokud jde o digitalizaci ekonomiky. Spojence v tomto snažení vidí ve visegrádské čtyřce, ale i mezi dalšími, nejmenovanými premiéry.

„Samozřejmě digitální agenda je důležitá, je tam vnitřní trh, ten je také velice důležitý, je tam obchod a další, takže uvidíme,“ vyjmenoval několik resortů, o které hodlá usilovat. Nepředpokládá však, že by mělo být jasno už dnes po setkání. 

Babiš s von der Leyenovou jednal rovněž o novém víceletém rozpočtu EU, migraci, brexitu, zahraniční politice či klimatických závazcích. Dal také najevo, že se Česku nelíbí pokles částky určené na kohezní fondy; v rámci příštího dlouhodobého rozpočtu EU pro roky 2021 až 2027 by bohatnoucí ČR měla podle Babiše dostat o 100 miliard korun méně než dosud.

Stejně jako v roce 2014, kdy se jednalo o tom, kdo bude eurokomisař pro končící období, nebylo jasno až do poslední chvíle, kdo jaké dostane portfólio, či kolik bude viceprezidentů EK. Podle Babiše by mělo být jasno až koncem září.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nový americký think tank chce konec válek USA. Platí ho Soros

Válka v Iráku (2003)

Mezinárodní vztahy založené na diplomacii místo sankcí a bomb. Konec věčným vojenským dobrodružstvím Spojených států....

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

Salvini ustoupil premiérovi Contemu, na Lampeduse se vylodilo 27 migrantů

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Téměř tři desítky mladistvých převezla loď italské pobřežní stráže k pevnině, kde jejich vylodění sledovaly skupiny...

Advantage Consulting, s.r.o.
RUČNÍ BRUSIČ-ELEKTRICKÁ BRUSKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz