Babiš chválil pozitiva Evropské unie. Jsme součást Západu, zdůraznil Petříček

  9:29aktualizováno  14:38
„Musíte být hrdí a pyšní,“ nabádal premiér Andrej Babiš české velvyslance. Mají pracovat na pozitivním obrazu země. „Jsme bezpečná země,“ řekl Babiš. Podle něj je třeba vysvětlovat, v čem jsou pozitiva Evropské unie. „Pozitiv je víc, než negativ.“ prohlásil. Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD zdůraznil, že Česko je jednoznačně součást Západu.

Premiér Andrej Babiš vystoupil 26. srpna 2019 v Praze na pravidelné poradě vedoucích zastupitelských úřadů ČR v zahraničí. | foto: ČTK

Potvrdil také, že vláda schválí Věru Jourovou jako eurokomisařku za Česko, což vláda také v pondělí odpoledne udělala.

Česko do Evropské komise vyšle Jourovou, potvrdila definitivně vláda

„Měla těžké portfolio,“ řekl Babiš a zdůraznil, že Jourová dosavadní funkci eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví zvládla. Vláda Jourovou schválí na pondělním zasedání, prvním po vládních prázdninách.

Fotogalerie

„Nám záleží na tom, aby Evropa fungovala, aby měla dobrou zahraniční politiku,“ řekl velvyslancům premiér Andrej Babiš. „Evropa je nejdůležitější. 94 procent přímých zahraničních investic jde z Evropské unie,“ uvedl. Zopakoval, že je proti spěchu s přejímáním společné evropské měny euro místo koruny.

Vyzvedl spolupráci zemí Visegrádské čtyřky - Česka, Slovenska, Polska a Maďarska - díky níž se podle Babiše podařilo zabránit povinnému přerozdělování migrantů mířících do Evropy.

Za nešťastný označil blížící se brexit. „Doufejme, že tvrdý brexit nenastane,“ řekl Babiš. Velká Británie plánuje odejít z Evropské unie 31. října a britský premiér Boris Johnson se nyní snaží vyjednat s evropskými politiky takovou změnu dohody o odchodu, která by měla šanci v britském parlamentu.

„To, že se ne vše za třicet let podařilo, je jasné,“ řekl Babiš, ale zdůraznil, že Česko se postupně vracíme do pozice, jakou měla za první republiky, kdy Československá republika patřila mezi nejvyspělejší země. „Naši lidi mají to DNA. Buďme hrdí, buďme pyšní, buďme sebevědomí, mluvme o tom,“ řekl Babiš.

Před třiceti lety jsme si vytkli, kam chceme patřit Petříček

Po premiérovi vystoupil před poslanci i šéf české diplomacie a místopředseda sociální demokracie Tomáš Petříček. „Chci držet směr naší zahraniční politiky. Před třiceti lety jsme si vytkli, kam chceme patřit. Jsme jednoznačně součástí Západu,“ prohlásil Petříček.  Česko se hlásí k liberálnímu právnímu státu, ochraně základních práv a svobod, ale i tržní ekonomice, připomněl.

„Liberální demokracie představuje nejúspěšnější model založený na hodnotách, který věříme,“ řekl ministr zahraničí. Zdůraznil význam členství České republiky v Evropské unie i v Severoatlantické alianci.  Antisystémové strany napříč Evropou se podle něj snaží zpochybnit její základy. „Musíme bránit naši vizi prostřednictvím sebevědomé zahraniční politiky, která má jasný cíl,“ uvedl Petříček. Agendu lidských práv označil ministr zahraničí za jednu z vlajkových lodí české zahraniční politiky.

Po nástupu britského premiéra, konzervativce Borise Johnsona, je podle šéfa české diplomacie bohužel pravděpodobnější odchod Velké Británie z Evropské unie bez dohody.

Petříček také poděkoval velvyslancům v zahraničí za nasazení ve prospěch České republiky. „Prefesionalita naší diplomacie je nejlepší vizitkou České republiky,“ řekl Petříček.


Nejčtenější

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Školská tripartita jedná o rozdělení peněz na růst platů

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

O způsobu zvýšení platů ve školství jednají v úterý školští odboráři a zástupci zaměstnavatelů s ministrem školství...

V Krkonoších zmizí kvůli ochraně tetřívka dva kilometry turistických cest

Turisté v Krkonoších (1. 9. 2019)

Rada Krkonošského národní parku schválila vyhrazení 111,3 kilometru turistických cest, které protnou osm klidových...

Česko patří v dostupnosti jeslí a školek k nejhorším zemím v Evropské unii

Budova školy je navržená s téměř nulovou spotřebou energií při využití...

V nabídce jeslí a školek pro děti do tří let je Česko druhé nejhorší v Evropské unii, pro děti od tří let je desáté od...

O klesajících preferencích či abolici promluví v Rozstřelu šéf ČSSD Hamáček

Místopředseda ČSSD Jan Hamáček hostem diskusního pořadu Rozstřel (30. května...

Hostem úterního pořadu Rozstřel na zpravodajském serveru iDNES.cz bude živě od 13:30 předseda ČSSD, místopředseda vlády...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz