KOMENTÁŘ: Brusel kárá Itálii kvůli rozpočtu. Ať si píší, říká Salvini

  16:53aktualizováno  16:53
Evropská komise odmítla rozpočtové plány vlády v Římě. Je to vůbec poprvé, co Brusel sáhl k takto tvrdému kroku. Itálie však schodek veřejných financí snížit nemíní. Tvrdí, že výdaje jsou nutné pro rozhýbání ztuhlé ekonomiky. A tak se rýsuje další nesmiřitelný spor třetí největší ekonomiky eurozóny s Bruselem.

Šéf Ligy Severu Matteo Salvini komentuje předčasné výsledky voleb (5. března 2018) | foto: AP

Mezi Římem a Bruselem to opět tvrdě drhne. Evropská komise smetla ze stolu návrh rozpočtu italské vlády na příští rok. Nelíbí se jí plánovaný schodek veřejných financí ve výši 2,4 procenta hrubého domácího produktu.

Brusel argumentuje, že posílení italských výdajů může znervóznit investory a zacloumat tak stabilitou celé eurozóny.

Ještě nikdy v minulosti Komise k tak tvrdému kroku vůči členské zemi nesáhla. A to přesto, že „velcí hráči“ Evropské unie, Německo a Francie, porušovali v minulosti rozpočtová kritéria téměř pravidelně.

I proto reaguje italská vláda podrážděně. Výtky odmítá. 

„Brusel může klidně do Vánoc poslat dalších dvanáct psaníček, ale kurz italské vlády se nezmění,“ prohlásil vicepremiér Matteo Salvini. Od Bruselu dostala Itálie k nápravě tři týdny, Salvini ale rezolutně vylučuje jakékoli změny v návrhu. „Itálie už nechce být sluhou hloupých pravidel,“ prohlásil Salvini.

EK se obává také vysokého zadlužení Itálie, které přesahuje 131 procent italského HDP. To je největší dluh v celé zóně společné měny hned po Řecku. A Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny. 

Salvini však říká, že jen díky masivnímu posílení výdajů bude možné rozhýbat malátnou ekonomiku a dluh snížit. „Když lidé více pracují, mohou více utrácet a platit daně,“ vysvětlil záměry kabinetu v Římě Salvini. Jenom posílení výdajů je podle něj cestou k hospodářskému oživení. 

Spory s Evropskou unií přitom provázejí euroskeptickou a protiimigrační vládu v Římě, která vzešla z březnových voleb, od jejího vzniku na počátku června. Ústředním tématem, kvůli kterému se s Bruselem střetává, je především nelegální imigrace do Evropy. 

Salvini, který zastává post šéfa resortu vnitra, nasadil od počátku tvrdý kurz, díky kterému nakonec výrazně omezil počty azylantů, kteří připlouvají do Itálie. 

Z Bruselu, Paříže a Berlína poté Italové naslouchali „moralizujícímu kázání“, hlavním mentorem byl především šéf Elysejského paláce Emmanuel Macron. 

Neshodnou se v ničem

O titulky se postarala zkraje června loď Aquarius s více než 600 uprchlíky na palubě, kterou Itálie odmítala přijmout. „Chování Itálie je cynické a nezodpovědné,“ prohlásil tehdy Macron. 

Salvini mu naopak odvětil, že odporná je hlavně politika Francie, která pokrytecky rozdává rady ostatním – a sama přijala za poslední roky jen zlomek migrantů ve srovnání s Itálií. 

Do roztržky Říma s Unií a jejími dvěma hlavními tahouny se promítá také odlišný názor na protiruské sankce. I v tomto případě je Itálie blíže některým zemím Visegrádu než Paříži či Bruselu. Nedávno Salvini prohlásil, že sankce jsou neužitečné a Itálie je možná bude příště vetovat. 

Italexit nechystají

Současný přísný postoj k porušování rozpočtové kázně vysvětluje Brusel svými těžce nabytými zkušenostmi z velké dluhové krize, která drtila evropské země zkraje dekády. 

Řecko, Irsko, Španělsko a Portugalsko patřily mezi hlavní churavé pacienty, Itálie však byla zmiňována jako příští možné místo, kde krize může udeřit.

Vzhledem k objemu italské ekonomiky byly obavy zvláště hlasité.

„Italská vláda jde otevřeně a vědomě proti závazkům, které na sebe země vzala,“ prohlásil nyní místopředseda EK pro euro a finanční stabilitu Valdis Dombrovskis. „Chce léčit dluh dalším zadlužením,“ varoval eurokomisař, kterého citoval list Politico.

Salvini to odmítá. Kritika je podle něj založena na neznalosti italských podmínek. Podezřívá dokonce Brusel, že pracuje pro zahraniční investory s nečistými úmysly. „Je to útok na italskou ekonomiku, aby pak někdo mohl lacino koupit naše krachující firmy,“ řekl včera Salvini.

Současně ujistil, že ani v nejmenším neusiluje o odchod Itálie z eurozóny či Evropské unie. 

Také šéf druhé koaliční vládní strany Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio Italy ubezpečil, že ve sporu s Bruselem neustoupí. „Znamenalo by to opět návrat technokratů, kteří podporují nesmyslné škrty,“ prohlásil Di Maio.

Jenže italská vzdorovitost může stát zemi tučnou pokutu. Teoreticky by neústupnost Říma mohla vést až k sankcím ze strany Bruselu, ve výši miliard eur.

Italové vládu podporují

Itálie přesto jen stěží ustoupí. „Italské vládní strany už investovaly do podpory rozpočtu velký kapitál, navíc se blíží volby do Evropského parlamentu v příštím roce, dá se tedy čekat, že vzdor Říma vůči Bruselu bude pokračovat,“ míní Wolfgang Piccoli, analytik think-tanku Teneo Intelligence. 

Pokud se Brusel rozhodne pro sankce, bude jejich zavedení trvat nejméně do jara. Mnozí bruselští úředníci se obávají, že by tak přinesly jen vítanou argumentační munici Salvinimu do evropských voleb. 

Podle průzkumů totiž Italové současnou vládu podporují, stejně tak její rozpočtové záměry. Plánovaný schodek veřejných financí v příštím roce schvaluje podle průzkumů 59 procent Italů. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Mladý youtuber rozcupoval německou CDU. Ta neví, jak má reagovat

Účastníci demonsrace za klima děkují německému youtuberovi Rezovi za podporu

Jakoby němečtí křesťanští demokraté potkali svou Nemesis. Video youtubera Reza ukázalo na zřejmě velkou generační...

Použijeme tajné zbraně a vaše lodě půjdou ke dnu, vyhrožuje Írán USA

Manévry americké armády v Arabském moři (17. května 2019)

Írán v sobotu pohrozil útokem na americkou armádu raketami a tajnými zbraněmi. USA posilují své vojenské jednotky v...

USA vyšlou na Blízký východ 1500 nových vojáků, obává se Íránu

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že Spojené státy posílají na Blízký...

Spojené státy posílají na Blízký východ 1500 nových vojáků, jejichž úkoly budou především obranné. Oznámil to v pátek...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz