Migranti čekající na vylodění z Diciotti v sicilském přístavu Katánie (22....

Migranti čekající na vylodění z Diciotti v sicilském přístavu Katánie (22. srpen 2018) | foto: Reuters

Žádné peníze do kasy EU, pokud si země nerozdělí migranty, hrozí Itálie

  • 418
Itálie přestane přispívat do unijní kasy, pokud se EU do pátku nepřičiní o to, aby se migranti z lodi Diciotti přerozdělili, řekl vicepremiér Luigi Di Maio. Loď italské pobřežní stráže kotví třetí den u Sicílie. V noci z lodi vystoupilo 29 nezletilých, na lodi zůstává 148 běženců.

„V těchto měsících jsme viděli, jak při jednání s Evropskou unií funguje přístup poddajný a jak funguje ten tvrdý. Přicházím s dalším návrhem: pokud se do zítřka ohledně lodi Diciotti a přerozdělení migrantů nic neobjeví, já a Hnutí pěti hvězd už nebudeme ochotni dávat každý rok EU 20 miliard eur,“ pohrozil Di Maio. 

Své stanovisko nadále hájil i italský ministr vnitra Matteo Salvini. Uvedl, že všichni migranti na palubě Diciotti přicházejí do Evropy ilegálně a že jen plní svůj předvolební slib snížit migraci a zajistit bezpečnost. „Itálie už nebude uprchlickým táborem Evropy, mým cílem je australský přístup,“ řekl. 

Austrálie nedovoluje na svém území usadit se běžencům, kteří připlují k jejím břehům. Žadatele o azyl posílá do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea a za provozování táborů těmto zemím platí. 

Migranty necháme z lodi vystoupit, až si je převezmou jiní, řekl Salvini

V noci na čtvrtek z lodi do přístavu Katánie mohli po Salviniho souhlasu vystoupit všichni nezletilí. „Vyzvedli jsme 27 koster,“ uvedli záchranáři. „Nejhubenější z nich vážil 30 kilogramů,“ rozvedli. 

Salviniho linii však kritizují i někteří z koaličních partnerů, italský tisk si všiml roztržky s předsedou Poslanecké sněmovny Robertem Ficem, který chce, aby se mohli běženci vylodit všichni a o jejich rozdělení se jednalo potom. Stejně se k věci staví i opoziční Demokratická strana. 

Tvrdou linii kritizují humanitární organizace i OSN. Na loď se vydala delegace italského úřadu, který dohlíží na dodržování lidských práv. Migranti pochází z takových zemí, že budou moci „snadno“ získat status uprchlíka, řekla posléze vedoucí delegace Daniela de Robertová televizi Sky TG24. Devadesát procent z nich přišlo z Eritreje, zbylí jsou ze Sýrie, Súdánu a ze Somálska. 

Frontex: Země EU se neumějí zbavit migrantů

Země Evropské unie se neumějí zbavit imigrantů, kteří jsou u nich protiprávně. Stále jich víc přibývá, než se jich daří vracet zpátky, upozornil dnes šéf unijní agentury pro kontrolu vnějších hranic Frontex Fabrice Leggeri. Pokud evropské státy nezačnou vyhošťovat přistěhovalce intenzivněji, hrozí podle něho, že nikdy se migrační problém vyřešit nepodaří.

Podle agentury AFP Leggeri upozornil, že i když počet imigrantů, kteří nedovoleně vstoupili do Evropské unie, letos klesl na zhruba 75 tisíc oproti 1,2 milionu v roce 2015, počet přistěhovalců nezákonně pobývajících v EU "neustále roste". Například za loňský rok se sice podařilo vyhostit 151 tisíc lidí, ale skoro 205 tisíc se jich do EU dostalo.

"Pokud budeme takto pokračovat, posíláme všem potenciálním migrantům vzkaz, z něhož vyplývá: snažte se za každou cenu dostat do Evropy, protože i když vás chytí, máte obrovskou naději, že tam zůstanete," prohlásil Leggeri.

Italský spisovatel Roberto Saviano tento týden na sociálních médiích napsal, že vláda si vzala migranty z paluby lodi Diciotti jako rukojmí. Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani v souvislosti s běženci na lodi Diciotti znovu kritizoval země visegrádské skupiny, kam patří i Česká republika, za jejich neochotu přijímat migranty z jiných zemí EU. 

„Kdyby země EU schválily návrh Evropského parlamentu na reformu dublinského systému, neřešili bychom teď problém lodi Diciotti,“ řekl Tajani. „Toto byl klíč k řešení, protože předpokládal okamžité přerozdělení migrantů,“ dodal. 

Italská média v úterý napsala, že na výzvu Itálie vlažně reagovaly jen Francie a Španělsko. Agentura ANSA dnes informovala, že Berlín stále váhá, zda migranty přijmout. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video