Žádné peníze do kasy EU, pokud si země nerozdělí migranty, hrozí Itálie

  19:44aktualizováno  20:44
Itálie přestane přispívat do unijní kasy, pokud se EU do pátku nepřičiní o to, aby se migranti z lodi Diciotti přerozdělili, řekl vicepremiér Luigi Di Maio. Loď italské pobřežní stráže kotví třetí den u Sicílie. V noci z lodi vystoupilo 29 nezletilých, na lodi zůstává 148 běženců.

Migranti čekající na vylodění z Diciotti v sicilském přístavu Katánie (22. srpen 2018) | foto: Reuters

„V těchto měsících jsme viděli, jak při jednání s Evropskou unií funguje přístup poddajný a jak funguje ten tvrdý. Přicházím s dalším návrhem: pokud se do zítřka ohledně lodi Diciotti a přerozdělení migrantů nic neobjeví, já a Hnutí pěti hvězd už nebudeme ochotni dávat každý rok EU 20 miliard eur,“ pohrozil Di Maio. 

Fotogalerie

Své stanovisko nadále hájil i italský ministr vnitra Matteo Salvini. Uvedl, že všichni migranti na palubě Diciotti přicházejí do Evropy ilegálně a že jen plní svůj předvolební slib snížit migraci a zajistit bezpečnost. „Itálie už nebude uprchlickým táborem Evropy, mým cílem je australský přístup,“ řekl. 

Austrálie nedovoluje na svém území usadit se běžencům, kteří připlují k jejím břehům. Žadatele o azyl posílá do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea a za provozování táborů těmto zemím platí. 

Migranty necháme z lodi vystoupit, až si je převezmou jiní, řekl Salvini

V noci na čtvrtek z lodi do přístavu Katánie mohli po Salviniho souhlasu vystoupit všichni nezletilí. „Vyzvedli jsme 27 koster,“ uvedli záchranáři. „Nejhubenější z nich vážil 30 kilogramů,“ rozvedli. 

Salviniho linii však kritizují i někteří z koaličních partnerů, italský tisk si všiml roztržky s předsedou Poslanecké sněmovny Robertem Ficem, který chce, aby se mohli běženci vylodit všichni a o jejich rozdělení se jednalo potom. Stejně se k věci staví i opoziční Demokratická strana. 

Tvrdou linii kritizují humanitární organizace i OSN. Na loď se vydala delegace italského úřadu, který dohlíží na dodržování lidských práv. Migranti pochází z takových zemí, že budou moci „snadno“ získat status uprchlíka, řekla posléze vedoucí delegace Daniela de Robertová televizi Sky TG24. Devadesát procent z nich přišlo z Eritreje, zbylí jsou ze Sýrie, Súdánu a ze Somálska. 

Frontex: Země EU se neumějí zbavit migrantů

Země Evropské unie se neumějí zbavit imigrantů, kteří jsou u nich protiprávně. Stále jich víc přibývá, než se jich daří vracet zpátky, upozornil dnes šéf unijní agentury pro kontrolu vnějších hranic Frontex Fabrice Leggeri. Pokud evropské státy nezačnou vyhošťovat přistěhovalce intenzivněji, hrozí podle něho, že nikdy se migrační problém vyřešit nepodaří.

Podle agentury AFP Leggeri upozornil, že i když počet imigrantů, kteří nedovoleně vstoupili do Evropské unie, letos klesl na zhruba 75 tisíc oproti 1,2 milionu v roce 2015, počet přistěhovalců nezákonně pobývajících v EU "neustále roste". Například za loňský rok se sice podařilo vyhostit 151 tisíc lidí, ale skoro 205 tisíc se jich do EU dostalo.

"Pokud budeme takto pokračovat, posíláme všem potenciálním migrantům vzkaz, z něhož vyplývá: snažte se za každou cenu dostat do Evropy, protože i když vás chytí, máte obrovskou naději, že tam zůstanete," prohlásil Leggeri.

Italský spisovatel Roberto Saviano tento týden na sociálních médiích napsal, že vláda si vzala migranty z paluby lodi Diciotti jako rukojmí. Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani v souvislosti s běženci na lodi Diciotti znovu kritizoval země visegrádské skupiny, kam patří i Česká republika, za jejich neochotu přijímat migranty z jiných zemí EU. 

„Kdyby země EU schválily návrh Evropského parlamentu na reformu dublinského systému, neřešili bychom teď problém lodi Diciotti,“ řekl Tajani. „Toto byl klíč k řešení, protože předpokládal okamžité přerozdělení migrantů,“ dodal. 

Italská média v úterý napsala, že na výzvu Itálie vlažně reagovaly jen Francie a Španělsko. Agentura ANSA dnes informovala, že Berlín stále váhá, zda migranty přijmout. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Vláda se před hlasováním o nedůvěře otřásá. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelí pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. „Beru to jako pokus o destabilizaci naší země,“ řekl...

Další z rubriky

Slimák v Japonsku vyřadil z provozu 26 vlaků. Hledali ho týdny

Cestující si fotí příjezd expresu Super Ozora do stanice Šintoku na trati z...

Zrušení či zpoždění desítek vlakových spojů měl na svědomí slimák, který vlezl do elektrického drážního zařízení na...

VIDEO: Skákání přes nemluvňata. Ve Španělsku je tím ochraňují před ďáblem

Při slavnosti El Cacho skáčou muži přes batolata (ilustrašní snímek)

Ve španělské vesnici Castrillo de Murcía muži oblečení za ďábly přeskakují každý rok batolata položená na peřinách na...

Smažou si Banderu? Soud vrátil dvěma kyjevským ulicím bývalé sovětské názvy

Kyjevem prošel průvod na počest Stepana Bandery. Účastníci kromě Banderova...

Kyjevský soud na žádost proruské ukrajinské aktivistky vrátil v úterý sovětské názvy dvěma ulicím v centru ukrajinského...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz