Zakladatel WikiLeaks Julian Assange se na ekvádorské ambasádě v Londýně ukrývá od roku 2012 kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování a znásilnění, kterým čelí ve Švédsku. Některá z obvinění již byla promlčena, obvinění ze znásilnění se to prozatím netýká. Na objasnění tohoto případu mají vyšetřovatelé čas do roku 2020 (více zde).
WikiLeaksAssangeův portál WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat. Velký poprask způsobil ve světě v roce 2010, kdy vystavil americké dokumenty, jež získal od amerického vojáka Bradleyho Manninga. Manning, který se nyní jmenuje Chelsea Manningová, byl v USA v roce 2013 odsouzen do vězení na 35 let (více o tomto případu se dočtete zde). |
Assange se obává, že pokud by ambasádu opustil, britské úřady by ho okamžitě vydaly do Švédska, které by následně jednalo o vydání s USA, kde Assangeovi za zveřejnění citlivých vládních dokumentů hrozí vysoké tresty.
Ekvádor však Assangeovi udělil politický azyl. Tamní úřady a tajné služby dokonce připravily několik plánů na propašování Assange z ambasády, píše server The Guardian. Před ní 24 hodin denně stojí příslušníci britské policie a útěk je tak prakticky nemožný. Ekvádor chtěl na policisty vyzrát metodami jako vystřiženými ze špionážního filmu.
Jeden z plánu například počítal s tím, že Assange uprchne přes střechu ambasády a naskočí do připraveného vrtulníku. V další variantě ekvádorští agenti chtěli Assange navléct do převleku, ve kterém se měl tiše proplížit až na ulici a tam se vmísit do davu. Takto by musel absolvovat cestu na letiště, kde by ho vyzvedl ekvádorský vládní speciál.
Psychické problémy a potyčky s ostrahou
Elegantněji se jeví akce, ve které měl figurovat některý z ekvádorských diplomatů. Ten by Assange propašoval k sobě do auta, kde by byl zakladatel WikiLeaks chráněn diplomatickou imunitou. Zástupci WikiLeaks se ke zveřejněným materiálům dosud nevyjádřili.
Podle serveru Focus Ecuador ekvádorské tajné služby dění na ambasádě v Londýně dlouhodobě sledují. Assange údajně měl několik potyček s ochrankou a jeho duševní zdraví dlouhodobou izolaci značně trpí. V září 2012 se například dostal do řídící místnosti ochranky ambasády, kde ho objevil jeden ze strážců.
V lednu 2013 ochranka vtrhla do Assangova pokoje po tom, co uslyšela hlasitou ránu. V místnosti našla rozmlácenou knihovnu. Dokument také popisuje incidenty, kdy Assange ve svém pokoji v noci nesrozumitelně křičel.
Brzy opustím ekvádorskou ambasádu, tvrdil loni Assange:
18. srpna 2014 |