„Kromě jistých pozoruhodných výjimek se mladí dospělí čím dál méně identifikují s náboženstvím a stejně tak ho i praktikují,“ říká britský teolog a sociolog Stephen Bullivant, který na londýnské univerzitě Svaté Marie vedl celoevropské srovnání nazvané Europe’s Young Adults and Religion (Evropští mladí dospělí a náboženství). Náboženství podle něj v Evropě vymírá.
Výzkum: V Boha věří Češi asi jako v čáry a kouzla. Bližší je jim osud |
Zpráva podle listu The Guardian vychází z dat společnosti European social survey (ESS) nasbíraných v letech 2014 až 2016. Průzkum se zaměřil na mladé obyvatele jedenadvaceti evropských zemí včetně Ruska a ptal se, zda věří v křesťanského Boha. Jedinou mimoevropskou zemí byl Izrael.
Možnosti byly tři - „nevěřím v žádného boha“, „věřím v Boha“ či „věřím v jiného než křesťanského Boha“. Bezkonkurenčně první Čechy v míře ateismu s odstupem následují mladí Estonci (81 procent) a Švédové (75 procent). Ateismus převládal celkem ve dvanácti zemích, těsně pod čarou pak je Rusko s 49 procenty mladých bezvěrců.
Nejpobožnější mládež naopak mají v Polsku, kde v křesťanského Boha věří 83 procent respondentů, a v Litvě. Tam se ke své víře přihlásilo 75 procent oslovených. Největší podíl lidí, kteří věří v jiného boha, pak mají v Rakousku a Francii. Obě země mají shodně po 11 procentech.
Nemodlí se, nechodí do kostela
Respondenti měli odpovědět i na otázku, jestli chodí pravidelně na bohoslužbu. Na prvním místě jsou opět Češi. Celých 70 procent do kostela vůbec nechodí a dalších 27 procent z nich chodí méně než jednou týdně. Pouhá 3 procenta mladých na mši zajdou i víckrát do týdne.
O druhé místo se v tomto žebříčku dělí Nizozemsko se Španělskem. V obou zemích do kostela nechodí 60 procent dotazovaných. Na třetí místo se pak dostala Velká Británie s 59 procenty. Mezi nejčastější návštěvníky svatostánků patří opět Poláci. Víc než jednou do týdne do kostela chodí 39 procent z nich.
Křesťanů je stále víc než muslimů, čínština vládne, ukazuje názorné video |
Asi už nepřekvapí, že se Češi také nejméně v celé Evropě modlí. Nedělá to 80 procent z nich. Dohánějí je mladí Švédové (70 procent), Dánové (67 procent) a Estonci (67 procent). Naproti tomu víc než jednou týdně se modlí polovina Poláků a 31 procent Irů.
„Křesťanství jako standard či norma je pryč. A pravděpodobně nadobro nebo alespoň pro dalších sto let. Mnozí mladí Evropané budou pokřtěni a od té doby nikdy nevkročí do kostela. Kulturně-náboženská identita se jednoduše nepředává z rodičů na děti, jenom jimi proteče,“ dodává Bullivant.