Kolínské policii se přihlásilo tisíc obětí, zatčeným dominují Afričané

  17:57aktualizováno  19:15
Němečtí kriminalisté zveřejnili statistiku silvestrovských útoků v Kolíně nad Rýnem. Oběti podaly 1 075 trestních oznámení kvůli krádežím i sexuálnímu napadání. Policie zadržela 73 podezřelých. Většina zadržených má severoafrické kořeny.

Hlavní nádraží v Kolíně nad Rýnem (7. ledna 2016) | foto: Reuters

Během novoročních oslav v Kolíně nad Rýnem se na policii obrátila zhruba stovka žen. Během následujících týdnů však oznámení prudce přibylo. Kolínský státní zástupce Ulrich Bremer v pondělí oznámil, že kriminalisté prošetřují celkem 1 075 trestních oznámení.

Útoky v Kolíně

Většinou se v nich píše o krádežích, necelá polovina však zahrnuje i sexuální útoky. Mezi 467 nahlášenými sexuálními delikty figuruje i několik případů znásilnění. Policie zatím identifikovala 76 podezřelých, uvedl Bremer.

Většina podezřelých jsou muži severoafrického původu. Je mezi nimi 30 Maročanů, 27 Alžířanů, čtyři Iráčané, tři lidé s tuniskými kořeny a stejný počet Syřanů.

Další tři podezřelí jsou občané Německa. Po jednom rodákovi mají mezi zadrženými také Írán, Libye a Černá Hora. Někteří z pachatelů už měli záznamy v trestním rejstříku.

Migranti byli jen tři, píší Britové. Nesmysl, tvrdí prokurátor

Třináct lidí zůstává i šest týdnů po novoročních oslavách ve vazbě, psala minulý týden německá média. Pouze pět z nich čelí podle deníku Kölner Stadt-Anzeiger obvinění ze sexuálního napadení.

Zbývající obvinění zahrnují pestrou škálu zločinu: Krádeže, loupeže, ublížení na zdraví, přechovávání kradených věcí nebo vzdorování policii, napsal německý list Die Welt.

Fotogalerie

Státní zástupce Ulrich Bremer číslo v pondělí upřesnil, ve vazbě je podle něj patnáct lidí.

Britský deník The Independent v pondělí ráno napsal, že mezi útočníky identifikovanými policií jsou pouze tři čerství migranti. Bremer to však označil za naprostý nesmysl.

„Valná většina osob spadá do kategorie uprchlíků,“ prohlásil státní zástupce. O azyl podle něj zatím požádali jen někteří z nich, s uprchlickou vlnou však dorazili další. Mezi útočníky byli také lidé, kteří v Německu pobývají nelegálně.

Vlna sexuálních útoků během novoročních oslav stála v Kolíně nad Rýnem místo policejního šéfa Wolfganga Alberse. Tvrdou kritiku sklidila i média, která o několik hodin trvajících zločinech v centru města informovala až po několika dnech. Případy, kdy skupiny cizinců sexuálně napadaly dívky, postupně ohlásila i řada dalších německých měst, například Hamburk nebo Düsseldorf. Přidaly se i některé další evropské metropole.

Obavy z další vlny útoků zastínily i přípravu tradičního kolínského karnevalu, tisíce lidí však nakonec do ulic v převlecích vyrazily a nenechaly si kazit zábavu. Policie byla v pohotovosti, přesto se útokům zcela zabránit nepodařilo. Kriminalisté evidují přes dvě desítky deliktů, jednu ženu při oslavách znásilnili (více se dočtete zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Americký Breivik chtěl povraždit politiky a soudce, vyvolat občanskou válku

Zbraně nalezené u poručíka americké pobřežní stráže Christophera Paula Hassona,...

Poručík americké pobřežní stráže Christopher Paul Hasson plánoval vraždu řady členů Demokratické strany, novinářů,...

Léčba dětí z homosexuality v Utahu v USA zřejmě skončí. Včetně elektrošoků

Nejvyšší soud USA rozhodl, že homosexuálové ve všech 50 státech mají právo na...

Parlament konzervativního amerického státu Utah bude projednávat zákon, který má zakázat „terapii“ nezletilých gayů a...

Najdete na iDNES.cz