Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Reportáž skončila 27. 5. 2016 16:28

Národní konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“

Nejvýznamnější čeští bezpečností experti, diplomaté, vojáci, policisté a politici diskutují o změnách v bezpečnostním prostředí a jejich dopadech na Českou republiku.

16:28
3. ročník konference Naše bezpečnost není samozřejmost končí, děkujeme čtenářům za sledování online zpravodajství.
16:26
Kdyby se USA o obranu Evropy nepostaraly, zvládli bychom ji zajistit sami? Všichni ví, jaká je odpověď, řekl Marek Ženíšek (TOP09).
16:13
Europoslanec Jan Zahradil (ODS): Představa, že bude spojenství Evropy a USA fungovat navěky, se může brzy ukázat jako mylná. Naším úkolem je, abychom se chovali zodpovědně a nedávali podporu těmto argumentům.
16:10
Velvyslanec Jiří Šedivý v debatě upozornil na taktiku hybridní kampaně, kterou podle něj použil i Vojtěch Filip: Na zasedání Rady NATO-Rusko v červenu 2014 po anexi Krymu velvylanec Ruska Hruško nás na 20 minut zavalil lavinou polopravd a názorů o Krymu. Kdybychom měli ke všemu z toho vést debatu, tak jsme tam dlouho. To je to dilema, jak čelit zavalení tou propagandou, která je součástí hybridní kapmaně. Hruško pak novinářům vše zopakoval a dodal, "spojenci na to nereagovali, asi se mnou souhlasili". Což převzala ruská média s tím, že "velvyslanec Hruško přesvědčil spojence". Takhle funguje hybridní kampaň.
16:04
Evropa by měla být aktivnější a pomáhat při řešení krizí v místě jejich vzniku, říká Marek Ženíšek, místopředseda TOP09.
16:00
Vítám název konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“, to je něco základního, od čeho se má odvíjet každá debata, která se bude týkat bezpečnosti ČR, uvedl na začátku vystoupení první místopředseda TOP09 Marek Ženíšek.
15:59
Ministr Zaorálek zmínil rovněž několik okruhů, které vnímá problematicky: Problémem je krize reprezentativnosti naší demokracie. Dnes se neuznává reprezentace v ničem. A další je krize spojená s absolutní transparentností. Nemůže být všechno transparentní, viz případ diplomacie. Bez důvěrnosti některých věcí není možné dělat diplomacii.
15:52
Bezpečnost není samozřejmost, ale ani ty hrozby už nejsou tím, co bývaly. Ono se nám špatně a zřídkakdy dařilo odhadnout, odkud nebezpečí přichází. A já jsem znepokojen tím, že nejsme schopni z té historie něco pro nás vyvozovat. Co když se opět pleteme, ptá se na začátek svého vystoupení ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek (ČSSD).
15:47
Renesance vlivu Ruska nepředstavuje bezprostřední ohrožení ČR, nicméně není v zájmu ČR, aby k takovému nárůstu vlivu docházelo, uvedl v politickém bloku konference Jan Zahradil (ODS).
15:44
Europoslanec Jan Zahradil (ODS): Je-li jedna oblast, kde by měl panovat konsensus všech politických sil ve státě, je to bezpečnost.
15:39
Bohuslav Chalupa (ANO): „Naše členství v NATO považujeme za zásadní pro otázku obrany a bezpečnosti ČR.“ Poslanec Chalupa zároveň uvedl, že Armáda ČR ani Policie ČR nejsou schopny bez podpory občanů zemi bránit.
15:33
Sněmovní výbor pro obranu připravil společné usnesení k pozicím České republiky na nadcházejícím summitu NATO ve Varšavě, což se v případě předchozího summitu nepovedlo, uvedl ve svém vystoupení poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL).
15:29
Šéf komunistů Vojtěch Filip kritizoval na začátek politického bloku konference Severoatlantickou alianci za „obkličování Ruska“ s tím, že USA má po celém světě stovky základen - na rozdíl od Ruska.
15:03
Za poslední rok sledujeme významný vývoj v oblasti šíření dezinformací, vidíme i silnou podporu extremistickým subjektům, šířícím protiislámské nálady v ČR a vidíme, že jsou tyto kampaně v celé řadě případů řízeny z určitých míst, říká expert ministerstva vnitra David Chovanec.
14:57
Odpovědnost za bezpečnost není vylučně na státu, ale i na občanech, uvedl ve svém vystoupení ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky David Chovanec.
14:45
  • Ministr obrany Martin Stropnický na národní bezpečnostní konferenci

    Ministr obrany Martin Stropnický na národní bezpečnostní konferenci / Autor: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

14:44
EU představuje, nota bene pro ČR, životně důležitý institucionální rámec, rozpad Evropské unie by přinesl drastické snížení bezpečnosti, řekl ministr obrany ČR Martin Stropnický.
14:35

  • Zástupce generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow na konferenci v Praze

    Zástupce generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow na konferenci v Praze / Autor: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

14:22
Členství Černé Hory v NATO přinese více stability, bezpečnosti a prosperity Západnímu Balkánu, řekl zástupce generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow s odkazem na podpis přístupových protokolů Černé Hory do NATO, které proběhlo minulý týden. Než se Černá Hora stane 29. členem NATO, musí její přistoupení schválit parlamenty všech 28 současných členů.
14:12
Alexander Vershbow, zástupce generálního tajemníka NATO vystoupil jako hlavní zahraniční host. „Dnes se těžko věří tomu, že na summitu NATO v Praze v roce 2002 jsme mluvili o NATO a Rusku jako o partnerech, kteří usilují o stabilní, mírovou a nerozdělenou Evropu. Pokud jde o NATO, tato dlouhdobá ambice se nezměnila. Ale upřímně si řekněme, že v krátkodobém výhledu šance na smysluplné partnerství s Ruskem zmizely ve chvíli, kdy Rusko nezákonně anektovalo Krym a začalo podporovat separatistická povstání na východní Ukrajině,“ řekl Vershbow.