Průzkum: Zprávy o migraci v českých médiích přibývají vždy před volbami

aktualizováno 
Program migrace organizace Člověk v tísni zjišťoval, jak česká média informují o migraci. Tým sociologa Pavla Pospěcha z Masarykovy univerzity Brno zjistil, že dnešní zprávy o migraci jsou odosobněné, jejich počet stoupá vždy před volbami, věnují se žadatelům o azyl či jeho držitelům a opomíjejí migranty žijící u nás.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Výzkum se zaměřil na články v letech 2015 až 2018 a pro hlubší analýzu pak na období mezi 5. srpnem a 4. říjnem 2018, tedy dva měsíce před volbami do zastupitelstev obcí a senátními volbami.

Do průzkumu byla zahrnuta tři nejčtenější tištěná média (Mladá fronta Dnes, Právo a Lidové noviny) a tři nejčtenější online zpravodajské weby (iDNES.cz, Novinky, Aktuálně). Autoři výzkumu analyzovali celkem 321 tištěných článků a 409 článků z online zdrojů, které obsahovaly zmínku o migrantech. Prozkoumali i téměř dvě stovky doprovodných fotografií v online zpravodajství, které ovlivňují celkové vyznění a dojem z článků. Stranou zájmu výzkumníků nezůstalo ani zpravodajství ČTK v období od 1. 5. do 31. 8. 2018, protože tato agentura je pro česká média klíčovým zpravodajským zdrojem.

Součástí zkoumání, provedeného také na Slovensku a v Estonsku, byly i rozhovory s redaktory z tištěných deníků a týdeníků, online médií, televize či rozhlasu odkrývající pozadí a kontext vzniku zpravodajství.

Z dlouhodobé analýzy vyplynulo, že od roku 2015 je výraz „uprchlík“ v médiích nahrazován slovem „migrant“. Celkově však obou výrazů ubylo, na rozdíl od obecného pojmu „migrace“, který se drží v centru pozornosti. Podle autorů průzkumu je tedy zřejmé, že se zájem posouvá od lidí směrem k abstraktnímu problému.

Fotografie zobrazující migranty a uprchlíky v analyzovaném období většinou zachycovaly větší skupiny, kterým jednoznačně dominovali muži. Život migrantů po příchodu do cílové země byl zobrazen jen na malém počtu fotografií, jejich situace před příchodem do Evropy téměř vůbec.

Migrace je v Česku tématem politického boje

Výzkumníci rovněž zjistili, že zpráv o migraci a migrantech pravidelně přibývá před volbami, ať už jde o prezidentské, parlamentní, krajské nebo komunální. Po jejich skončení zpravidla opět upadá. Zjištění, že migrace je v České republice tématem politického boje, potvrzují podle průzkumu i samotní novináři. Navíc jsou to nejčastěji právě politici, kteří o tomto tématu v médiích promlouvají. Hlas odborníků a samotných migrantů je oproti nim silně upozaděn.

„S určitým zjednodušením se dá říct, že existují dvě skupiny migrantů: ti, kteří v České republice jsou nebo sem přicházejí a ti, o nichž se píše v novinách. Tyto skupiny se v podstatě nepřekrývají: cizinci, kteří v Česku skutečně žijí nebo žít chtějí, se ve zprávách neobjevují. Naopak převládají zprávy o migraci, která se Česka týká jenom velmi okrajově,“ uvedl hlavní autor výzkumu Pavel Pospěch.

O tom podle výsledků průzkumu svědčí v analyzovaných zprávách nejčastěji zmiňované, pro Česko netypické země původu migrantů: Sýrie, Irák, Afghánistán, Eritrea. Migranti žijící v Česku ve větším počtu, jako jsou Ukrajinci či Vietnamci, se ve zpravodajství téměř neobjevují a většina oslovených novinářů je nepovažuje za atraktivní téma. Pozornost se tak zaměřuje především na zahraničí, po oblasti Středozemního moře je to nejčastěji Německo.

V tištěných médiích se téma migrace objevuje především v kontextu migrační politiky Evropské unie nebo jejích jednotlivých zemí. V tomto bodě se tištěná a online média liší. Na zpravodajských webech nejvíce zpráv spadalo do tematického rámce „S imigrací související problémy a nepokoje v jiné zemi“, až potom následovala migrační politika. Naopak články o tématu „Životu uprchlíků a migrantů“ měly na zpravodajství o migraci jen okrajový podíl, ukázal průzkum.

Tato tendence je podle autorů výzkumu ještě výraznější ve zprávách o migraci z Německa. Především v online médiích, ale i v tisku tvoří „s imigrací související problémy a nepokoje“ podle nich drtivou část toho, co se o migraci a Německu píše. „Média nám neříkají téměř nic o té většině migrantů, kteří žijí běžný život a začleňují se do společnosti – například proč přišli, jak se jim žije a co dělají oni sami, stát a občanská společnost pro jejich integraci,“ upozornila Adéla Jurečková z Programu migrace Člověka v tísni.

„Média, která výrazně upřednostňují negativní témata – jako je nezdařená integrace a kriminalita – svým čtenářům předávají obraz problémových a nebezpečných migrantů. Tento obraz odpovídá dominantnímu politickému diskurzu v České republice. Mediální a politická konstrukce tématu se tudíž navzájem potvrzují, ačkoliv výsledný obraz migrace nemusí odpovídat skutečnosti,“ doplnil Pospěch.

Na Slovensku se píše i o trhu práce

Obdobný výzkum se konal i na Slovensku a v Estonsku a potvrdil podobné tendence. Na Slovensku, a částečně i v Estonsku, se podle průzkumů ale výrazněji objevovalo téma trhu práce a pracovní migrace do obou zemí a řeč byla i o migrantech například z Ukrajiny, zatímco česká média se zaměřovala téměř výhradně na migraci v souvislosti s uprchlickou krizí. Ve slovenských a estonských médiích také o něco častěji dostávali migranti možnost se sami vyjádřit.

„Cílem našeho výzkumu není média kritizovat. Novináři pracují pod velkým časovým tlakem a médiím často chybí finanční zázemí potřebné k tomu, aby mohli například vysílat redaktory do zemí původu migrantů a uprchlíků nebo jim dát prostor se lépe zorientovat v komplikované problematice migrace včetně jejích právních, politických nebo ekonomických souvislostí. Chceme jim proto především dát možnost se na svou práci na tématu migrace podívat z odstupu a vést s nimi diskuzi,“ uzavřela Jurečková.

Autor:

Podívejte se na nejzásadnější události oslav 30 let od sametové revoluce

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Fenomén Mladý svět a jak jsme v redakci prožívali Sametovou revoluci

Mladý svět byl týdeník, který vycházel mezi lety 1959 až 2005. Za dob socialistického Československa si získal řadu...

KOMENTÁŘ: Televizní oslavy sametu se sametovou chutí reklam na čokoládu

Od televizních oslav třicetiletí svobody by asi málokdo čekal zázraky, přesto se jich překvapivě pár urodilo.

HBO bojuje videem s falešným prezidentem proti dezinformacím

HBO Europe zveřejnila na svém YouTube kanálu video s animací prezidenta Miloše Zemana. Chtěla tak upozornit na vývoj a...

Zpravodaj Le Monde se vypravil do českých médií, kde má podíl Křetínský

Francouzský deník Le Monde, v němž vlastní menšinový podíl miliardář Daniel Křetínský, zmapoval koncem minulého týdne...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz