Šimon Pánek, někdejší studentský vůdce, vede roky Člověka v tísni

aktualizováno 
V roce 1989 byl jedním z výrazných studentských vůdců sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před politikou dal ale Šimon Pánek přednost charitativní činnosti. Stál u zrodu společnosti Člověk v tísni a dodnes je ředitelem této organizace, která působila v mnoha krizových a válečných oblastech.

Šimon Pánek | foto: Michal DoležalČTK

„Lákalo mě přejít opuštěné pohoří na Sibiři a sjíždět rozbouřené řeky. Ale dostat pomoc do oblastí, kde byla třeba, znamenalo cestovat a zároveň dělat něco, co má smysl. To spojení mě vzrušovalo. Naučil jsem se získat nadhled v náročných situacích, rychle se rozhodovat. Poměrně vysoká psychická odolnost, kterou mám, mi pomohla zvyknout si na riziko. Ale dneska už nejezdím po zemětřeseních v prvním sledu, dávno nepotřebuju hledat větší napětí,“ řekl Pánek před čtyřmi roky Reflexu.

Základy jeho budoucí charitativní práce položila sbírka pro Arménii, kterou v roce 1988 postihlo devastující zemětřesní. Pánek tehdy spolu s kamarády zorganizoval pomoc - přes televizi vyhlásili sbírku, se sovětským Aeroflotem dojednávali letadlo. Pánek se tehdy spřátelil s cestovatelem a autorem knih Jaromírem Štětinou. V roce 1992, kdy byl Šimon Pánek jako jedna z osobností listopadu 1989 již známou tváří, spolupráce se Štětinou pokračovala sbírkou pro Náhorní Karabach.

Posléze se vydali i do válkou zmítaného Somálska a jejich aktivity brzy vyústily v založení Nadace Lidových novin a novinářsko-humanitárního týmu Epicentrum. Podíleli se mimo jiné na pomoci válkou zmítané Bosně, úspěchem byla sbírka SOS Sarajevo. V březnu 1994 pak byla zaregistrována nadace Člověk v tísni při České televizi, o pět let později se stala obecně prospěšnou společností. Letos Člověk v tísni oslavil již 25 let úspěšné existence.

Ve světovém srovnání se jedná o středně velkou neziskovou organizaci s rozpočtem zhruba 1,7 miliardy korun. Člověk v tísni operuje ve 30 zemích světa (například v Sýrii, Nepálu, Venezuele, Etiopii či Kambodže) a pracují pro něj skoro dva tisíce lidí. V Česku organizace pomáhala například při povodních v letech 1997 či 2002 nebo řešila problém Matiční ulice v Ústí nad Labem. Člověk v tísni stojí i za festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

„Češi Člověku v tísni vždy přispívali na krizové situace, a to už od války v bývalé Jugoslávii v devadesátých letech. V takových okamžicích je jejich zájem srovnatelný s chováním lidí v západní Evropě. V dobách klidnějších ochota podělit se alespoň malým procentem svého blahobytu za zeměmi západní Evropy zaostává. Na druhou stranu ve srovnání s postkomunistickými zeměmi, jako je například Polsko nebo Maďarsko, jsme na tom výrazně lépe,“ řekl Pánek.

Aktivní politice se zatím vyhýbá. V roce 2010 jej exprezident Václav Havel označil v týdeníku Respekt za svého možného budoucího nástupce: „... nikdy nezakládal strany, nekroužil v jejich orgánech, ale o politiku se vždycky zajímal a hlavně sloužil prokazatelně, odpovědně a kvalifikovaně společnosti tam, kde to bylo zapotřebí. Není konfliktní, ale dokáže si stát na svém.“ Pánkovo jméno zmiňovala média i letos, jak ale sám dříve řekl, současná prezidentská volba se ho netýká.

Narodil se 27. prosince 1967 v Praze, kde studoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, školu nedokončil. V roce 1989 byl jedním z hlavních představitelů celostátního stávkového výboru studentů, zastupoval je v delegaci Občanského fóra (OF) vedoucí jednání o vládě. Krátce po zvolení do Federálního shromáždění v červnu 1990 (zvolen za OF) na svůj mandát rezignoval. Pánek působil též v Kanceláři prezidenta republiky a věnoval se filmové produkci.

Za svou práci byl několikrát oceněn. V roce 2002 převzal od Havla medaili Za zásluhy, o rok později obdržel cenu Evropan roku, kterou uděluje časopis Reader’s Digest Výběr. V roce 2010 získal od občanského sdružení Post Bellum Cenu Paměti národa.

Pánek má dvě dcery, rád cestuje i soukromě - především do hor. Počátkem 90. let si zahrál ve filmu Corpus Delicti režisérky Ireny Pavláskové. Ke své herecké epizodě loni pro Mladou frontu Dnes řekl: „Když už si vzpomenu, tak s pocitem trapnosti, protože jsem nehrál dobře, ani ten film nebyl dobrý. Nepociťuju hrdost.“

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Sociální sítě dětem neškodí, ale nesmí na nich být neustále, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Mezi jedenáctým a třináctým rokem prudce narůstá intenzita online života. Výzkumníci zjistili, že dětem rozumný čas...

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

V Česku začíná druhý den eurovoleb. Páteční účast byla tradičně nízká

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi rozhodovali v první den voleb o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební...

Najdete na iDNES.cz