Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Jsme ve větším ohrožení než leckdo jiný. Ochranné pomůcky požadují i zubaři

  15:58aktualizováno  15:58
Zubaři sepsali petici, ve které upozorňují, že v ordinacích je mnohem vyšší riziko nákazy koronavirem. Kritizují nedostatek ochranných pomůcek a nedostatečná doporučení, jak se mají v současné situaci chovat. Zároveň požadují, aby byli přidáni do skupiny profesí, jejichž hospodářská činnost je ohrožena v důsledku šíření nákazy.

Už skoro dva a půl tisíce podpisů má petice privátních zubařů. Stěžují si například na to, že nemají dostatek ochranných pomůcek. V zubní ordinaci je přitom prý velmi vysoké riziko nakažení koronavirem.

„Stomatologové, hygienistky a zdravotní sestry pracující v zubní ordinaci jsou několikanásobně více ohroženou skupinou než jiné profese, tudíž i mnohem rizikovější z důvodů dalšího přenosu nákazy,“ upozorňují autoři petice.

Zubaři se momentálně ocitají v nelehké situaci. Kvůli nařízení vlády nemohou formálně zavřít. Stejně tak ale nemohou pracovat, aniž by se vystavovali riziku.

U zubaře hrozí vyšší riziko nákazy

„Jsou dvě rizika. Nechceme se nakazit my a nechceme šířit infekci mezi pacienty. Jak víme, spousta pacientů i lékařů je bez příznaků,“ říká jeden z autorů petice Radek Mounajjed.

Epidemie koronaviru

Za problematické především považuje vysokou možnost nákazy v prostředí zubní ordinace. V ní totiž vzniká kombinací vodního chlazení zubní vrtačky se slinami pacienta tzv. aerosol. To jsou částice rozptýlené v prostoru. 

„Aerosol se může podle nových odborných studií držet ve vzduchu dvě až tři hodiny,“ upozorňuje Mounajjed s tím, že nejrizikovějších je prvních třicet minut. V případě procesu preparace zubu tak hrozí mnohonásobně vyšší riziko nákazy než za normálních okolností.

„Když v tento moment přijde stomatolog, zubní sestřička nebo hygienistka a nadechne se toho aerosolu, tak dostane od pacienta tu plnou dávku. Proto je v obrovském riziku, že onemocní,“ říká spoluautor petice. Vážnost situace ilustroval na případu zubaře z Uničova, který se nakazil a je ve vážném stavu.

Zubaři chtějí systematické řešení

Ministerstvo zdravotnictví prý doporučuje zubním lékařům používat respirátory FFP3, který není momentálně k dispozici. Česká stomatologická komora (ČSK) zase spolu s respirátory také speciální ochranné kombinézy a jednorázové pláště.

„Vyzýváme proto komoru, aby to začala řešit systematicky a aby jednala v náš prospěch,“ říká Mounajjed.

ČSK doporučuje, aby stomatologové pokračovali ve své činnosti. Mounajjed se však staví za možnost dočasně přijímat pouze akutní případy a pro zbytek zavřít. Případně si je také schopen představit scénář, kdy by se po dobu krize spojilo několik menších ordinací v dané oblasti.

„Není možné jít teď do ordinace, kde je infikovaný aerosol, s nějakou ochranou nižší kategorie. Je to jako bychom chtěli po vojákovi, ať jde do boje a místo přilby bychom mu na hlavu dali květináč,“ dodává.

Autoři petice od státu chtějí jasné prohlášení směrem ke stomatologům. „My jsme ochotni zastavit svoje praxe, protože nechceme šířit infekci. Chceme pomoci, ať se to utlumí,“ říká Mounajjed. 

„Zubaři nežádají náhradu svého zisku. Oni chtějí jenom, aby jim někdo pomohl se zaměstnanci, aby nezkrachovali. Toho se bojí všichni,“ dodává.

Zubaři od státu požadují, aby jim jasně vysvětlil, co mají dělat. Zda mají provádět i neakutní péči a pokud ano, tak v jakých podmínkách a kde seženou příslušné ochranné pomůcky.

„A pokud nám to stát není ochoten poskytnout a my kvůli tomu zkrachujeme, tak potřebujeme, aby nás někdo ekonomicky podržel,“ upozorňuje.

Finanční náhrada

Zubaři chtějí vyřešit ekonomickou stránku věci tím, že žádají o zařazení do státního programu Antivirus, který zprostředkovává finanční podporu pro firmy na ochranu zaměstnanosti. Česká stomatologická komora však podle Mounajjeda tvrdí, že je pro stomatology nereálné se do programu dostat.

Podle prezidenta ČSK Romana Šmuclera zubaři požadují tzv. kurzarbeit - finanční podporu od státu pro firmy, které museli kvůli vládním opatřením zavřít, nebo kvůli nim utrpěl jejich byznys.

„Za to komora bojuje už asi dva týdny a v pondělí to schválila vláda České republiky,“ říká. „Tato věc je teď tedy v řešení, jenom to musí schválit Poslanecká sněmovna,“ dodává.

„Já jim osobně rozumím. My to řešíme, bojujeme za ně a pravidelně je informujeme. Nevidím však realisticky, že by ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli vydalo zákaz práce stomatologů,“ tvrdí Šmucler. „Já samozřejmě mám obrovské škody jako ostatní lékaři, ale nezavírám. Medicína se nedá zastavit “ dodává s tím, že doufá, že se podaří, aby zubaři získali kurzarbeit. 

„Myslím si, že nikdo z těch, kteří petici podepsali, nemají tak velké finanční škody jako já, ale pořád jsem lékař,“ uzavírá Šmucler.

Autor:

  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Právníci podali trestní oznámení na Babiše, Vojtěcha, Hamáčka i Prymulu

Brněnští právníci David a Vendula Zahumenští podali trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše, ministra zdravotnictví...

Promoření odložme. Máme jiný recept a Prymula není proti, říká expert

Zdravotnický expert Pavel Hroboň míní, že řízené promoření zdravých obyvatel Česka by mohlo mít dalekosáhlé následky....

Otevřou hobbymarkety, cyklisté mohou jet bez roušky. „Promořování“ nebude

Lidé si budou moci jít od čtvrtka nakoupit do hobbymarketů, stavebnin, železářství a do prodejen jízdních kol. Všechny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslanci prodloužili nouzový stav v Česku, ale jen do konce dubna

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do konce dubna. Vláda usilovala o to, aby byl nouzový stav...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Koronaviru v Česku podlehlo již 99 lidí, od rána přibylo osm obětí

V Česku podlehlo nákaze koronavirem již 99 lidí, od středečního rána přibylo osm obětí. V úterý překročil počet případů...

Babiš: Velikonoce jsou velkou zkouškou, nepokazme si to. Promořování nebude

Premiér Andrej Babiš je spokojený s vývojem pandemie koronaviru v Česku. „Zvládáme to dobře. Mluví se o nás ve světě,...

Premium

Karanténa jako spouštěč pekla. V Česku přibývá případů domácího násilí

Omezení volného pohybu osob znamená pro mnoho lidí spoustu času doma. Stresově náročná situace může mezi partnery...

Otevírají se hobbymarkety či prodejny a servisy jízdních kol

Zákazníkům se ve čtvrtek otevírají hobbymarkety, obchody se stavebninami, železářství a prodejny a servisy jízdních...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?

Najdete na iDNES.cz