Výbuch ČSSD. Prohrál i Mládek, jeho odchod z vlády není pro premiéra téma

  14:57aktualizováno  16:24
Výbuch. Jinak se výsledek ČSSD ve volbách do Senátu nazvat nedá. Strana uspěla jen ve dvou volebních obvodech a ztratila osm křesel. Jednou z největších senzací voleb je, že ratíškovická starostka Anna Hubáčková s pomocí voličů dokázala „vypustit bazének“ Zdeňka Škromacha, který v Senátu skončí. Neuspěl ani ministr průmyslu Jan Mládek.

Mládek se odvolání z vlády bát nemusí. „To téma otevřel on sám a pro mě jako předsedu vlády to téma není,“ odmítl jeho odvolání z vlády premiér Bohuslav Sobotka. A z jeho úst nezaznělo ani slovo, jímž by uznal, že výsledek voleb byl pro sociální demokraty debaklem.

Jan Mládek

Jan Mládek

Sám Mládek přitom avizoval, že když prohraje, nabídne odchod z vlády.

„Pokud neuspěji, napíšu dopis předsedovi strany a dám svoji vládní funkci k dispozici. On rozhodne, jestli mám setrvat, nebo nikoliv. Nechci přidělávat problémy ani straně, ani předsedovi, bude to na něm,“ nechal se slyšet před volbami ministr průmyslu a obchodu.

Ve volbách neuspěl Zdeněk Škromach:

Musíme lépe prodávat to, co děláme pro lidi, říká premiér

„Mrzí mě, že volební účast byla tak nízká,“ prohlásil v reakci na výsledek voleb předseda vlády. „Čeká nás velmi otevřená diskuse, jak zlepšit naši práci pro občany, jak lépe prodávat to, co sociální demokracie svou prací pro lidi udělá,“ řekl Sobotka.

Sociální demokracie se podle něj ve vládě do voleb do Sněmovny v příštím roce chce zaměřit na to, aby dotáhla do konce svůj záměr pomoci samoživitelkám zavedením zálohového výživného, aby prosadila zákon o sociálním bydlení či zvýšení minimální mzdy.

Fotogalerie

„Chceme také diskutovat o tom, jakým způsobem zajistíme zlepšení výplaty nemocenské, ať už v prvních třech dnech nemoci, tak u lidí, kteří jsou dlouhodobě nemocní,“ vyjmenoval premiér. Strana také podle něj musí připravit nový program ČSSD do voleb.

„Věřím, že horní komora bude i nadále pojistkou parlamentní demokracie,“ uvedl předseda Senátu Přemysl Štěch.

Do Lidového domu, sídla ČSSD, nedorazil v sobotu ani jeden z kandidátů do Senátu a stranické špičky se zavřely na jednání stranického grémia.

„Kdybych nebyl nervózní, tak bych asi měl dělat jinou práci,“ řekl při příchodu do sídla ČSSD místopředseda strany, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

„Občané nějak rozhodli, musím to respektovat. Co budu dělat dál, to si ještě rozmyslím. Život jde dál, vyrovnám se s tím,“ prohlásil v reakci na porážku s kandidátkou lidovců dosavadní místopředseda Senátu Škromach. Mládek prohrál svůj souboj s kandidátem ANO Jaroslavem Větrovský.

Větrovský z hnutí ANO porazil ministra Mládka z ČSSD:

Převaha soupeře drtivá a zasloužená, uznal Bělohradský

Porážku v senátních volbách přijal v klidu filozof Václav Bělohradský, společný kandidát sociální demokracie a zelených na Praze 6 v souboji s kandidátem TOP 09 a hnutí STAN Václavem Růžičkou.

„Protikandidát je ředitelem Jana Keplera, chlouby Prahy 6. Je pevně spjat s Prahou 6 i jako zastupitel. Jeho převaha byla od počátku drtivá a také zasloužená. Já kandidoval spíše symbolicky,“ sdělil iDNES.cz Bělohradský.

Ve volbách uspěli jen dva kandidáti ČSSD, kutnohorský senátor Jaromír Strnad a brněnský Jan Žaloudík, kteří svá křesla uhájili. Klub ČSSD bude mít místo 33 jen 25 členů a strana bude mít i přes propadák v senátních volbách nejsilnější klub v horní komoře parlamentu. Má tak šanci udržet křeslo předsedy Senátu pro Milana Štěcha.

Křišťálová Lupa 2016

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

Maturitní chybu našel letos Cermat sám a pokusil se ji zamlčet, říká EDUin

Ilustrační snímek

Také letošní maturity provázely pochybnosti o správnosti některých úloh a jejich vyhodnocování. Sporná je úloha č. 11 v...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Najdete na iDNES.cz