VV nastartovaly cestu k obnově strany, nešetřily kritikou koalice

  15:25aktualizováno  16:29
Předsednictvo Věcí veřejných dalo k dispozici na své čtrnácté konferenci konané v Hradci Králové své funkce. Plánovaný brífink po sobotní schůzi však příliš novinek nepřinesl. Strana ho pouze využila k ostré kritice současné koalice, která vznikla odštěpením části členů Věcí veřejných a stran ODS a TOP 09.

Místopředseda strany Jiří Kohout, předseda Radek John a místopředsedkyně Kateřina Klasnová vystoupili 12. května v Hradci Králové na tiskové konferenci v rámci nominační konference Věcí veřejných. | foto: ČTK

"Volební procedura podle stanov probíhá tak, že předsednictvo Věcí veřejných dalo k dispozici své funkce, aby umožnilo nastartování volebního procesu," uvedl na brífinku po 14. konferenci Věcí veřejných jejich předseda Radek John.

Doplnil, že mandát zůstává současnému vedení strany až do zvolení nového či staronového předsednictva a jeho potvrzení na volební konferenci 23. června.

"Konference rozhodla většinou hlasů o zahájení procesu nominací a volby nového předsednictva," dodal John s tím, že strana dala zároveň prostor pro zhodnocení končícího období. John je přesvědčen, že ve straně zůstali už pouze lidé, kteří nelpí na funkcích a hodlají prosazovat program VV "i v dobách deštivých". "Nechci říkat 'čase, nečase'," řekl v narážce na premiéra předseda Věcí veřejných.

Po krátkém úvodu ostrá kritika

Po krátkém zhodnocení dění na konferenci se však brífink donedávna nejmenší vládní strany změnil v ostrou kritiku současné koalice. Tu vytvořila společně s ODS a TOP 09 platforma vicepremiérky Karolíny Peake, do níž přešla část poslanců Věcí veřejných. Koalice tím sice oslabila, stále má ale ve Sněmovně většinu. VV tím byly nedobrovolně odsunuty do opozice (více o vládní rošádě zde).

Vyjádření Karolíny Peake

Jakkoli je spolupráce ve vládní koalici vždy komplikovaná a vyžaduje dobrou vůli a otevřenou diskusi všech zúčastněných, jsem přesvědčena, že pouze v rámci koalice lze efektivně realizovat program, včetně protikorupčních opatření. Pro mě i dny po mém odchodu z Věcí veřejných byly potvrzením, že můj krok byl správný. Věci veřejné okamžitě změnily názor na řadu věcí, na nichž se dříve dohodly v rámci koalice. Já zastávám politiku předvídatelnou a čitelnou. Nikoliv oportunistickou. Nevidím momentálně ani snahu uvnitř Věcí veřejných tento styl změnit. Nezaznívají slova o programu a jeho prosazování, ale pouze protest a falešný pocit křivdy. Ani jedno nemá v politice místo, ani efekt.
 
Karolína Peake, místopředsedkyně vlády ČR

John přitom upozornil, že právě dvě nejsilnější strany staronové koalice, tedy ODS a TOP 09, se opakovaně dopouštěly koaliční nevěry. "Těch koaličních nevěr byla celá řada. (...) I proto s lehkým srdcem opouštíme koalici, kdy jsme ztratili důvěru v pana premiéra Nečase i skutečného vůdce TOP 09 pana Kalouska," uvedl smířlivým hlasem John a dodal, že opřít vládu o přeběhlíky považuje jeho strana za politicky nevyzrálé, jelikož to výslovně zakazovala koaliční smlouva.

"ODS a TOP 09 závěrem tohoto období zcela zničila, pošpinila a zesměšnila koaliční smlouvu. (...) Konference se celkem shodla, že slušná politika v České republice v tuto chvíli neexistuje," dodal John.

Budeme hlasovat pro každý chytrý návrh

Současné předsednictvo, které tvoří předseda Radek John a místopředsedové Kateřina Klasnová a Jiří Kohout, si zároveň myslí, že až nyní (jak sami tvrdí v roli "konstruktivní opozice") získávají prostor pro prosazení svých návrhů. "Vidím obrovský potenciál v té naprosté nepřehlednosti a nejistotě podpory vlády, která teď panuje," vysvětlila Klasnová s tím, že se VV budou snažit přesvědčit poslance napříč politickým spektrem, aby hlasovali dle svého nejlepšího svědomí a vědomí.

"Nám se velmi ulevilo, jelikož už nejsme svázáni chapadly ODS a TOP 09 a můžeme opravdu hlasovat podle zdravého selského rozumu. Nezříkáme se dohod jak s členy koalice, tak se sociální demokracií," naznačil John další směrování své strany a vyzval poslance, aby začali hlasovat dle zájmu státu a nikoli stranických příkazů.

Štěpení Věcí veřejných odstartovala vicepremiérka Karolína Peake v úterý 17. dubna, kdy vystoupila před novináře s prohlášením, že stranu opouští. Její kroky napodobila řada poslanců VV a společně založili platformu, jež se nyní formuje do nové politické strany s názvem LIDEM. Nově vzniklou koalici nyní čeká revize smlouvy, u níž se ale dle premiéra Nečase nedají očekávat žádné klíčové změny.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Do středních poloh v Čechách přichází první sníh sezony, bude těžký a mokrý

V Čechách v úterý odpoledne začne padat sníh. Sněhové srážky se týkají zejména poloh nad 400 metrů nad mořem, sníh má...

Zeman a Babiš jsou největší premiérští absentéři ve Sněmovně, uvádí analýza

Premiér Andrej Babiš chybí na hlasováních dolní komory nejvíce ze všech předchozích českých premiérů, téměř...

Česko koupí od Američanů 12 vrtulníků za 14,6 miliardy, řekl Metnar

Česká republika chce podle ministra obrany Lubomíra Metnara ještě letos uzavřít smlouvu o koupi dvanácti vrtulníků z...

Zvon svobody se jménem Václava Havla málem roztavili, teď zazní z Kleti

Turisty oblíbený vrchol Blanského lesa Kleť na Českokrumlovsku bude mít na kamenné rozhledně nové lákadlo a zajímavost....

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz