Peake už loví pro LIDEM kandidáty do Senátu, i mezi umělci a sportovci

  10:49aktualizováno  10:49
O registraci strany LIDEM požádáme ještě v květnu, říká v rozhovoru pro iDNES.cz vicepremiérka Karolína Peake. Do budoucí strany investovala desítky tisíc korun z rodinného rozpočtu a spolu s manželem straně koupili dar: doménu, pod níž bude fungovat stranický web.

Karolína Peake | foto:  David Neff, MAFRA

Zakládáte novou stranu. Jak chcete lidi přesvědčit, že bude lepší než Věci veřejné?
To nelze udělat ničím jiným než praktickými skutky. Ve chvíli, kdy ta strana vznikne a budou ji reprezentovat konkrétní lidé, kteří se budou chovat důvěryhodně a srozumitelně, tak si mohou nalézt důvěru občanů. Jinak ne. V současné době je důvěra lidí v politiku nízká, a tedy ji není možné předpokládat a priori.

Co přinese LIDEM obyčejným lidem

Přečtěte si glosu Martina Komárka

Jaké skutky máte na mysli?
Naplňování programu strany, srozumitelné chování politiků komunální reprezentace i ve vyšší politice, důvěryhodný způsob prosazování politiky. Za každou politickou stranou stojí samozřejmě osobnosti, které ji reprezentují a které jí dávají obsah.

Věci veřejné mohou sloužit jako příklad, kterak nová strana může rychle zklamat naděje voličů. Proč jste se v prostředí české politiky, kde nové strany víceméně selhávají, rozhodla jít cestou založení nové strany a ne vstoupit do již existující partaje?
Nechtěla jsem vstupovat do jiné politické strany. Už když jsem byla ve VV, tak se mě kamarádi ptali, proč nevstoupím do jiné, "lepší" politické strany. Ale já ji neviděla, všechny strany si s sebou nesou politické hříchy. Proto jsem se rozhodla vytvořit subjekt, který bude spoluvytvářet tuto vládu a pokusí se ji udržet. A samozřejmě si přeji, aby to byla politická strana na delší období než následující dva roky.

Nová strana Karolíny Peake

Anabáze, kterou se Karolína Peake propracovává k nové politické straně, odstartovala v úterý 17. dubna. Peake vpodvečer přišla před novináře s prohlášením, že vystupuje z Věcí veřejných. Následovalo vypovězení koaliční smlouvy Věcem veřejným ze strany ODS a složité hledání hlasů pro vyslovení důvěry vládě. Nyní čeká budoucí koalici ODS, TOP 09 a politiků kolem Karolíny Peake revize koaliční smlouvy.

Založení nové politické strany Peake avizovala krátce po odchodu z VV. Platforma kolem této političky oznámila, že název nové strany bude LIDEM. Za několik dnů bude strana shánět potřebných tisíc podpisů a vybírat nové logo.

Mluvíte o hříších stran. Tak lze ale přece vnímat i minulost členů vaší platformy, kteří společně s vámi odešli z VV.
Za své konání v rámci VV se rozhodně nestydím. Myslím, že VV se v mnohých věcech křivdilo. Prosadily mnoho ze svého programu do koaliční smlouvy a z toho bylo mnoho prosazeno do legislativy. Na to můžeme být já i VV hrdí. V posledních měsících jsme se ale zásadně rozešli na způsobu, jakým má být politika prosazována. VV se daly na daleko radikálnější a z mého pohledu nesrozumitelnou cestu.

Oznámili jste nový název strany LIDEM. Bylo lehké jej vybrat a shodnout se na něm?
To nebylo příliš těžké. Návrhů jsme měli celou řadu, ale ten vybraný z Facebooku se nám oproti ostatním velmi líbil. Příprava na konečné rozhodnutí pak trvala pár dnů. Název LIDEM se na Facebooku objevil zhruba před týdnem. Takže jsme postupně zjišťovali například obsazenost příbuzných domén. Konečné rozhodnutí padlo ve čtvrtek na přípravném výboru. Bylo to velmi rychlé a neformální. Bez hlasování.

Kdy byste mohli představit nové logo, které budete hledat mezi studenty uměleckých škol?
To nyní nedokážu říci. Soutěž vypíšeme během několika dnů. Už ve čtvrtek, kdy jsme toto oznámili v tiskové zprávě, nám začala přes Facebook chodit celá řada návrhů. A mnoho z nich je velmi pěkných. Proto to nevidím na dlouho. Mohli bychom logo prezentovat spolu s podáním registrace na ministerstvu vnitra. Ale možné to je i poté, protože logo není podmínkou pro založení strany.

Vy sama byste si jej představovala jak? Třeba jaká by měla být jeho dominantní barva...
Nejsem velký kreativec, nikdy mi nešlo ani kreslení. Nebudu se pouštět do nějakých spekulací. Ve chvíli, kdy logo uvidím, tak řeknu, zda se mi libí, nebo ne. Ale rozhodně to nebude jen na mně.

Rodina do vzniku strany investovala desetitisíce korun

Kdy spustíte web strany?
Během několika dnů. Bude to zatím jen provizorní provoz, kdy na stránkách chceme poskytovat základní informace o vznikající politické straně. Jejich finální podoba by se měla odvíjet až od barev a podoby loga.

Doménu zakoupil váš manžel ve středu. Na kolik peněz vyšla a kdo ji platil?
Doména byla koupena ve středu. Platila jsem ji já spolu s mým manželem, tedy z rodinného rozpočtu. Nicméně bude později poskytnuta do účetnictví nové strany jako dar. Stála v řádu desítek tisíc korun. Celou částku nemám od prodejce povoleno říkat. Pokud svolí, ráda ji řeknu.

V nejbližších dnech vás čeká také shánění jednoho tisíce podpisů pod petici. Už víte, kde a jakým způsobem je budete shánět? Už se vám hlásí budoucí petenti?
V první řadě je pochopitelně na nás, poslancích, abychom oslovili své nejbližší okolí. Uvidíme, jak rychle nám sběr podpisů půjde a zda budeme muset oslovit ještě širší veřejnost.

Za jak dlouho byste podpisy mohli dát dohromady?
To je těžké předvídat... Odhaduji, že to bude během 14 dnů od zahájení jejich sbírání.

Karolína Peake

Šestatřicetiletá Karolína Peake je v současné době předsedkyní Legislativní rady vlády a Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí v kabinetu a poslankyní. Odchodem z VV přišla o funkci první místopředsedkyně této strany. 25. dubna rezignovala také na post zastupitelky Prahy 1.

Vystudovala práva, dva roky pracovala jako advokátní koncipientka, tlumočnice a překladatelka. V roce 2006 úspěšně kandidovala do zastupitelstva městské části Prahy 1. Funkci se jí podařilo obhájit i o čtyři roky později.

Žije v Praze na Malé Straně. V roce 1999 se vdala, manžel Charles je Australan. Mají spolu dva syny - osmiletého Sebastiana a šestiletého Theodora.

Čeká vás ještě dopracování stanov a programu. Jak jste s nimi daleko?
Jsme úplně na začátku. V posledních dnech bylo prioritou udržení vlády, snažíme se pracovat i na tom, aby vznikl nový poslanecký klub. Takže příprava programu a stanov strany je něco, na co přichází čas až po pracovní době poslanců a ministrů.

Jakou bude mít organizace strukturu a co bude podmínkou pro vstup do LIDEM?
Samozřejmě každý z nás o tom nějakou představu máme s ohledem na politické zkušenosti, vyříkávat si je ale budeme až na půdě přípravného výboru, takže konkrétnější zatím nebudu.

Bez čeho se podle vás program nové strany určitě neobejde?
Považuji za zásadní otázku předvídatelnosti práva a vymahatelnosti práva. Velké politické strany se trochu tahají o ekonomická témata, témata daňové zátěže... Já bych ráda, abychom dávali důraz na právní stát.

Co si pod tím mám představit?
Například podíl veřejnosti na tvorbě zákonů, otevřenější legislativní proces, neustálé neměnění zákonů v České republice, protože některé se mění tak často, že by se je občané museli učit denně a už neplatí, že neznalost zákona neomlouvá.

Takže budete stát o rozšíření procesu připomínkování, nebo snad půjdete cestou referend?
Ne ne, například na Slovensku rozšířili připomínkové řízení o veřejnost. To není finančně ani administrativně náročná věc. Připomínkovat zákony tak může v přesně daném časovém období širší veřejnost. To už jsme si vyzkoušeli v rámci VV na ministerstvu pro místní rozvoj, když se připomínkoval ve třicetidenní lhůtě nový zákon o veřejných zakázkách.

Kdy by mohla být nová strana zaregistrována u ministerstva vnitra?
Stranu jako takovou včetně období na registraci bych měla ráda registrovanou do konce června. Do této lhůty počítám už i 30 dnů, které má na registraci ministerstvo vnitra.

Takže o registraci požádáte v květnu?
Ano.

Máte představu, kolik by nová strana mohla mít bezprostředně po registraci členů?
Ne. Předpokládám, že potenciální členové očekávají programová východiska a to, zda se s nimi mohou identifikovat. Pak teprve se rozhodnou, zda do strany chtějí vstoupit, nebo ne.

S kandidáty do Senátu i krajů jednáme

Nakolik chcete promluvit s novou politickou stranou do podzimních krajských a senátních voleb?
Nepředpokládám, že bychom sestavili kandidátky do všech krajských zastupitelstev. To by byla velká ambice pro nově vznikající stranu. Pokud by se nám podařilo je sestavit do jednoho nebo dvou krajů, byla bych za to ráda, ale naší ambicí to není. Byla bych velmi ráda, pokud bychom se dohodli s několika osobnostmi o kandidatuře do Senátu. A s některými lidmi o tomto mluvíme. Ale opět rozhodně nemáme ambici obsadit všechny senátní okrsky, ve kterých se volby budou konat.

S kým jste již jednali?
Vzhledem k tomu, že zatím nemám souhlas, abych říkala jejich jména, mohu jen říci, že jsou to lidé z oblasti kultury, sportu, ale i jiných oblastí.

A je to jednání zatím v běhu, nebo už máte slíbeno, že do toho s vámi někdo půjde?
Jednání pouze probíhají, zatím jsme si neplácli.

Budete mít vlastní kampaň?
Samozřejmě že bychom své kandidáty do Senátu podpořili kampaní. Ale velmi záleží na systému financování, který teprve rozjíždíme.

Kolik příprava nové politické strany bude stát peněz a kolik bude stát její provoz?
Snažíme se být maximálně skromní, nevymýšlíme si velké kanceláře a spoustu zaměstnanců. V tuto chvíli se na přípravě podílí pouze poslanci, ministři a asistenti poslanců. Budeme zaměstnávat lidi pouze na práci, kterou skutečně potřebujeme, aby byla udělána, a ne vymýšlet práci až pro lidi, které zaměstnáme.

Máte už nějaké sponzory?
Pokud vím, tak některým kolegům už se přes e-mail někdo nabízel. Ale zatím to považuji za vyloženě formální nabídku. Ale my v první řadě chceme mít jasný plán, jak stranu budeme financovat a jakým způsobem budeme zveřejňovat sponzorské dary.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Piráti navrhli pro učitele dalších pět miliard, Schillerová je proti

Do boje o platy učitelů se vložili Piráti. Poslanci Mikuláš Ferjenčík a Lukáš Bartoň navrhují, aby Sněmovna v rozpočtu...

Nerealistické, odbylo Česko plán regulace olova. Komise EU připraví nový

Ministerstvo životního prostředí v úterý odmítlo další návrh Evropské komise na regulaci použití olověného střeliva na...

Premium

KOMENTÁŘ: Zveřejňování platů. Pro někoho povinnost jako od ďábla

Ombudsmanka Anna Šabatová přišla nedávno s revolučním návrhem, že by zaměstnanci měli mít právo zjistit, kolik u nich...

Hladík na post předsedy lidovců kandidovat nebude, Jurečka to nevyloučil

Místopředseda KDU-ČSL a první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík nebude na mimořádném sjezdu strany kandidovat na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz