Místopředseda strany Jiří Kohout, předseda Radek John a místopředsedkyně

Místopředseda strany Jiří Kohout, předseda Radek John a místopředsedkyně Kateřina Klasnová vystoupili 12. května v Hradci Králové na tiskové konferenci v rámci nominační konference Věcí veřejných. | foto: ČTK

VV nastartovaly cestu k obnově strany, nešetřily kritikou koalice

  • 377
Předsednictvo Věcí veřejných dalo k dispozici na své čtrnácté konferenci konané v Hradci Králové své funkce. Plánovaný brífink po sobotní schůzi však příliš novinek nepřinesl. Strana ho pouze využila k ostré kritice současné koalice, která vznikla odštěpením části členů Věcí veřejných a stran ODS a TOP 09.

"Volební procedura podle stanov probíhá tak, že předsednictvo Věcí veřejných dalo k dispozici své funkce, aby umožnilo nastartování volebního procesu," uvedl na brífinku po 14. konferenci Věcí veřejných jejich předseda Radek John.

Doplnil, že mandát zůstává současnému vedení strany až do zvolení nového či staronového předsednictva a jeho potvrzení na volební konferenci 23. června.

"Konference rozhodla většinou hlasů o zahájení procesu nominací a volby nového předsednictva," dodal John s tím, že strana dala zároveň prostor pro zhodnocení končícího období. John je přesvědčen, že ve straně zůstali už pouze lidé, kteří nelpí na funkcích a hodlají prosazovat program VV "i v dobách deštivých". "Nechci říkat 'čase, nečase'," řekl v narážce na premiéra předseda Věcí veřejných.

Po krátkém úvodu ostrá kritika

Po krátkém zhodnocení dění na konferenci se však brífink donedávna nejmenší vládní strany změnil v ostrou kritiku současné koalice. Tu vytvořila společně s ODS a TOP 09 platforma vicepremiérky Karolíny Peake, do níž přešla část poslanců Věcí veřejných. Koalice tím sice oslabila, stále má ale ve Sněmovně většinu. VV tím byly nedobrovolně odsunuty do opozice (více o vládní rošádě zde).

Vyjádření Karolíny Peake

Jakkoli je spolupráce ve vládní koalici vždy komplikovaná a vyžaduje dobrou vůli a otevřenou diskusi všech zúčastněných, jsem přesvědčena, že pouze v rámci koalice lze efektivně realizovat program, včetně protikorupčních opatření. Pro mě i dny po mém odchodu z Věcí veřejných byly potvrzením, že můj krok byl správný. Věci veřejné okamžitě změnily názor na řadu věcí, na nichž se dříve dohodly v rámci koalice. Já zastávám politiku předvídatelnou a čitelnou. Nikoliv oportunistickou. Nevidím momentálně ani snahu uvnitř Věcí veřejných tento styl změnit. Nezaznívají slova o programu a jeho prosazování, ale pouze protest a falešný pocit křivdy. Ani jedno nemá v politice místo, ani efekt.
 
Karolína Peake, místopředsedkyně vlády ČR

John přitom upozornil, že právě dvě nejsilnější strany staronové koalice, tedy ODS a TOP 09, se opakovaně dopouštěly koaliční nevěry. "Těch koaličních nevěr byla celá řada. (...) I proto s lehkým srdcem opouštíme koalici, kdy jsme ztratili důvěru v pana premiéra Nečase i skutečného vůdce TOP 09 pana Kalouska," uvedl smířlivým hlasem John a dodal, že opřít vládu o přeběhlíky považuje jeho strana za politicky nevyzrálé, jelikož to výslovně zakazovala koaliční smlouva.

"ODS a TOP 09 závěrem tohoto období zcela zničila, pošpinila a zesměšnila koaliční smlouvu. (...) Konference se celkem shodla, že slušná politika v České republice v tuto chvíli neexistuje," dodal John.

Budeme hlasovat pro každý chytrý návrh

Současné předsednictvo, které tvoří předseda Radek John a místopředsedové Kateřina Klasnová a Jiří Kohout, si zároveň myslí, že až nyní (jak sami tvrdí v roli "konstruktivní opozice") získávají prostor pro prosazení svých návrhů. "Vidím obrovský potenciál v té naprosté nepřehlednosti a nejistotě podpory vlády, která teď panuje," vysvětlila Klasnová s tím, že se VV budou snažit přesvědčit poslance napříč politickým spektrem, aby hlasovali dle svého nejlepšího svědomí a vědomí.

"Nám se velmi ulevilo, jelikož už nejsme svázáni chapadly ODS a TOP 09 a můžeme opravdu hlasovat podle zdravého selského rozumu. Nezříkáme se dohod jak s členy koalice, tak se sociální demokracií," naznačil John další směrování své strany a vyzval poslance, aby začali hlasovat dle zájmu státu a nikoli stranických příkazů.

Štěpení Věcí veřejných odstartovala vicepremiérka Karolína Peake v úterý 17. dubna, kdy vystoupila před novináře s prohlášením, že stranu opouští. Její kroky napodobila řada poslanců VV a společně založili platformu, jež se nyní formuje do nové politické strany s názvem LIDEM. Nově vzniklou koalici nyní čeká revize smlouvy, u níž se ale dle premiéra Nečase nedají očekávat žádné klíčové změny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video