Ať je Klaus premiér, řekla v debatě Bobošíková. TOP 09 by vrátila Kalouska

  14:46aktualizováno  19:55
V Národní technické knihovně v Praze se konala předvolební debata deseti lídrů politických stran, které mají největší šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. Debatu, plnou jiskřivých výpadů, uspořádal deník MF DNES a server iDNES.cz, který ji odvysílal přímým přenosem a přilákal přes 34 tisíc diváků.

Debaty v Ballingově sálu pražské Národní technické knihovny se zúčastnilo těchto deset lídrů (v pořadí podle volebních čísel): Bohuslav Sobotka (ČSSD), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Jana Bobošíková (HV), Miroslava Němcová (ODS), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Vratislav Mynář (SPOZ), Tomio Okamura (Úsvit), Andrej Babiš (ANO), Vojtěch Filip (KSČM) a Ondřej Liška (SZ). Moderátory byli šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský a jeho zástupce Jiří Kubík.

Záznam z debaty

Celý záznam předvolební debaty MF DNES a iDNES.cz s deseti lídry stran najdete zde

Výpady začaly hned u první části debaty, kdy se lídři ptali sami sebe navzájem. Jana Bobošíková (Hlavu vzhůru) se zeptala Bohuslava Sobotky (ČSSD), jak je možné, že za jeho úřadování na ministerstvu financí narostl státní dluh o 406 miliard korun. Sobotka kontroval, že stát více zadlužila pravice, a když vládla ČSSD, bylo to "šťastné období ČR".

Vratislav Mynář (SPOZ) chtěl po Andreji Babišovi (ANO) vědět, proč ani po roce nezaplatil za Unipetrol. Babiš odvětil, že Unipetrol nikdy nenabyl. "Stát se mnou podepsal smlouvu, kterou nemohl plnit," podotkl lídr ANO a položil otázku Miroslavě Němcové (ODS): "Proč jste tam seděla, neodešla jste a proč se ODS nerozpustí za ty věci, které tu napáchala od revoluce až po Klausovu amnestii?"

Němcová kontrovala, že se Babiš veze na nejlacinější vlně populismu. "Není nic jednoduššího, než říci, že všichni kradou. Nebudu nic lakovat narůžovo. Vím, že jsou věci, které byly udělány dobře a které byly udělány špatně. Za ty špatné jsme se omluvili," podotkla.

Největší ohlas v sále v první třetině debaty vzbudil Karel Schwarzenberg (TOP 09), když se optal Tomia Okamury (Úsvit přímé demokracie), zda se v případě neúspěchu podrobí seppuce, japonské rituální sebevraždě. "Kdyby v Japonsku byli naši politici, tak už by museli spáchat harakiri, protože tady není zvykem vyvozovat okamžitou odpovědnost za své činy," řekl Okamura.

Každý diskutující politik dostal 30 sekund na to, aby vysvětlil, proč by lidé měli dát hlas právě jeho straně. Podívejte se, jak svého času využili:

TOP 09: Kalouska bychom nejspíš vrátili na ministerstvo

Schwarzenberg pobavil publikum i ve druhé části debaty, když vysvětloval, jak je to s jeho odchodem z politiky. "Pan prezident mě vynikajícím způsobem motivuje, abych v politice zůstal," pronesl. V jiné části debaty pak připustil, že kdyby na to přišlo, vrátila by TOP 09 na ministerstvo financí Miroslava Kalouska. "Dvakrát jako nejlepší ministr financí vyznamenaný Kalousek by byl přirozený kandidát," řekl předseda strany.

Fotogalerie

Šéfka hnutí Hlavu vzhůru Jana Bobošíková na sebe přitáhla pozornost ve chvíli, když se netajila ambicemi po volbách ovlivňovat dění ve vládě. "První, co bychom udělali, že bychom požádali Václava Klause, zda by se neujal jejího sestavení," deklarovala, co by se stalo v případě velkého volebního úspěchu jejího bloku.

Lídr lidovců Bělobrádek zase voličům vzkázal, že lidovci by byli pro změnu zákona o církevních restitucích v tom smyslu, aby církve jako nemajetkovou náhradu nedostávaly peníze, ale státní dluhopisy.

Bude druhý pilíř po volbách, nebo ne? Strany se neshodly

Největší spor v debatě vyvolalo téma zachování druhého důchodového pilíře. Babiš tvrdil, že je to možná cesta, protože stát není schopen na důchody vydělat. "Nejlepší řešení je vybrat peníze a nedělat si z důchodců srandu, že jim pravice navýšila důchody o 45 korun," tvrdil Babiš.

Křišťálová lupa

Do něj se pustil ale Sobotka. "Druhý pilíř je fiasko, měl by se zrušit. Pan Babiš si odporuje, protože není možné současně říkat, že zachováme druhý pilíř, a současně slibovat důchodcům, že jim navýšíme penzi," řekl předseda sociální demokracie.

"Pane Sobotko, co to povídáte, ČSSD a ODS ... to jsou pořád ty stejné kecy," nenechal se Babiš a zpražil Sobotku, jenž se chlubil, že za něj jako ministra financí byl důchodový účet v plusu.

"Tuto debatu, jak to tady pánové vedli, jsem nepochopila, protože vzhledem k demografickému vývoji v ČR je jednoznačné, že nebudou stačit pouze státní peníze na to, aby lidem, kterým je dnes 30 a 40 let jejich standard v době, kdy budou v důchodovém věku," řekla Němcová s tím, že uznává, že druhý pilíř by měl doznat změn. "Připustila bych, že peníze, které si v druhém pilíři někdo našetří, tak po nich po takových deseti, patnácti letech může vybrat a může si je užít," dodala.

SPOZ mlčí o sponzorech, kampaň prý má za 25 milionů

Hradní kancléř Mynář se pak v debatě zavázal, že pokud získá mandát poslance, buď se ho vzdá, nebo odejde z Hradu. Kdy ale přišla řeč na cenu kampaně SPOZ a sponzory, vytrvale odmítal říci byť jediné jméno firmy či osoby, která straně přispěla. Zopakoval jen, že strana na svoji předvolební prezentaci vydá maximálně 25 milionů korun. Tomu nechtěl věřit Babiš s tím, že ANO stojí kampaň 50 milionů, přitom se mu zdá, že nejdou o moc víc vidět než Zemanovci.

Babiš pak v jiné části debaty spletl dva rozdílné pojmy, totiž vázací akt a vázaný mandát. Němcová mu řekla, ať si oba pojmy dostuduje.

Na konci debaty měli lídři shrnout, co by považovali za volební úspěch. U lidovců by to bylo 6 až 8 procent, ODS 40 poslanců, ČSSD by si přála více než 30 procent hlasů a šéf TOP 09 žertoval, že při vší skromnosti by byl spokojen s 20 procenty.

Zajímavou odpověď nabídli Zemanovci. Hradní kancléř uvedl, že odhaduje zisk pro SPOZ na 7 až 8 procent hlasů, nedávno přitom mluvil o deseti. Na dotaz, proč ta změna, Mynář podotkl, že časy se mění.

Jak jsme zvali hosty do předvolební debaty lídrů

Při počtu 23 kandidujících stran musela redakce MF DNES a iDNES.cz zvolit kritérium výběru. Předvolební průzkumy nebo pravidelné průzkumy stranických preferencí jsme měli k dispozici celkem od 9 subjektů. Do pomyslného koše jsme vložili všechny z nich a brali v úvahu jen nejvyšší hodnoty u jednotlivých stran.

Nejprve jsme podle tehdejších průzkumů v září pozvali prvních 8 stran. Byly to strany ČSSD, ODS, TOP 09, ANO, KSČM, SPOZ, KDU-ČSL a Zelení. K nim jsme později přidali ještě lídry dalších stran, které pak alespoň v jednom z průzkumů překročily 4 procenta hlasů, tedy Úsvit a Hlavu vzhůru. (Souhrn průzkumů je k dispozici v pondělní MF DNES.)

Tím jsme se dostali na počet deseti lídrů. Piráti a Svobodní, stejně jako lídři jedenácti dalších stran, podle těchto kritérií pozváni být nemohli. Chápeme, že pro všechny nepozvané je to mrzuté, ale zejména z kapacitních a organizačních důvodů další strany přizvat bohužel nemůžeme.

Děkujeme za pochopení


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Čeští politici chtějí další tlak na Turecko, i ze strany Evropské unie

Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy, řeší situaci v aktuální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz