Šikana malých stran? Letos může i malý zisk stačit na hodně křesel

  20:15aktualizováno  20:15
Případ smolného výsledku Strany zelených, která v roce 2006 získala jen šest poslanců za 6,3 % volebního zisku, se letos nemusí opakovat. Může za to odliv voličů od velkých stran v kombinaci s velikostí obvodů a d'Hondtovým volebním dělitelem, podle kterého se mandáty přidělují.
Volební zisk menší než v roce 2006 může letos teoreticky stačit na více křesel.

Volební zisk menší než v roce 2006 může letos teoreticky stačit na více křesel. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Hned několik stran letos aspiruje na těsné překonání pětiprocentní hranice. Různé modely do její blízkosti staví ODS (ta podle některých průzkumů je bezpečně nad pěti procenty), KDU-ČSL, Úsvit, SPOZ a zelené (kteří se dle výsledků z průzkumů ze zmíněné pětice jeví relativně nejslaběji). V posledních dnech se ke dvěma až třem procentům "vyšvihli" Svobodní a Piráti.

S ohlédnutím o tři roky zpět je letos na hraně více stran. Tehdy kladly agentury CVVM, Median a Factum Invenio (nyní ppm factum) do této kategorie tři partaje - zelené, lidovce a Zemanovce.

Zelení v roce 2006

Ve sněmovních volbách v roce 2006 dosáhli zelení celorepublikově 6,3 %. V Libereckém kraji měli dokonce 9,6 %. Ani tento výsledek tehdy nestačil Petru Pávkovi na to, aby se stal poslancem. Těch strana "dobyla" jen šest.

Slabý výsledek zelených se v roce 2009 podepsal pod pád celé vládní koalice - když se od klubu zelených odštíply Olga Zubová a Věra Jakubková, vláda padla.

Teď volební model ppm factum přisoudil KDU-ČSL se ziskem 5,9 % dvanáct mandátů a ODS se 7,2 procenty hlasů osmnáct poslaneckých křesel. V porovnání se zelenými před sedmi lety to pro strany s možným ziskem slabě nad pět procent nevypadá vůbec zle. Až jednoho napadne, že ta čísla musí být vymyšlená.

Nemusí.  Systém přidělování mandátů v krajích funguje tak, že křesla rozdělovaná v kraji (podle počtu platných hlasů v kraji) přiděluje postupně od regionálně nejsilnější strany k nejslabší (podrobně jsme o tom psali zde). V menších krajích, zejména Karlovarském a Libereckém, se na slabší strany vůbec nemusí dostat.

Jenže pokud by volby dopadly stejně jako zmíněný výzkum ppm factum, nastala by situace velmi odlišná od roku 2006, z nějž pochází známý případ "zaříznutí" zelených. Dvě nejsilnější strany, tehdy ODS a ČSSD, strhly na svou stranu 68 % voličů. Nyní ppm factum dvěma nejsilnějším stranám ve volebním modelu (ČSSD a KSČM) v součtu přisuzuje jen 40 % a ostatní průzkumy jsou na tom podobně.

Důležité jsou přitom ještě dva další faktory: to, kolik stran se do Sněmovny dostane (čím více, tím méně křesel na každou z nich zbude - přehoupnutí některé strany přes pět procent proto může výrazně promluvit do povolební koaliční matematiky) a jaká je struktura podpory strany v krajích.

Extrémní smolaři

"Velký vliv na to, jak dopadnou mandáty, má skutečnost, jak vypadá procentuální rozložení v krajích a to, jak velký význam mají kraje v rámci voleb," potvrzuje František Bartoš ze společnosti ppm factum.

"V přepočtu dopadají nejlépe strany, které mají relativně stabilní rozložení voličských hlasů po celé České republice. To rovnoměrné rozložení podpory bylo vždycky vidět u těch větších stran, které byly stabilizované v povědomí veřejnosti. U malých stran záleží, kde zabodují a kde ne," shrnul pro iDNES.cz Bartoš.

Zmínění zelení v roce 2006 měli smůlu v tom, že jim v některých krajích k dalšímu mandátu chybělo jen pár hlasů. Nejvýrazněji (9,6 %) uspěli právě v Libereckém kraji, který má ale málo voličů a tím pádem i poslanců. Necelých deset procent zisku by totiž nyní v Libereckém kraji na poslanecký mandát - při vyrovnanějších silách - mohlo stačit. Tajenku však zodpoví až sobotní volební odpoledne a sčítání hlasů.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

Po výbuchu bytovky v Lenoře obyvatelé stále nemohou ani do sousedního domu

Věci jsou stále načichlé kouřem, ten je cítit i ze stěn. Do bytového domu v Lenoře, který výbuch ze začátku října...

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz