Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

Jak šel čas s agenty: od výměny ministrů po krycí cestu pro Sputnik

  20:27
Dříve než vicepremiér Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš promluvili o možném zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, předcházelo jejich vystoupení několik zásadních událostí. Například odvolání Tomáše Petříčka z pozice ministra zahraničí či plánování cesty do Moskvy kvůli vakcíně Sputnik V, kterou později Hamáček označil za kamufláž.

Z ruské ambasády v Praze bylo vyhoštěno 18 pracovníků. | foto: Michal ŠulaMAFRA

Ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček se podle severu Aktuálně.cz dozvěděl o možném zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích už před několika týdny. „Informace o podezření na akci ruských špionů ve Vrběticích jsem poprvé slyšel 7. dubna,“ připustil Hamáček v neděli na České televizi. 

Informaci měl získat na jednání Výboru pro zpravodajskou činnost, jenž je stálou pracovní skupinou Bezpečnostní rady státu. Výbor řídí premiér Andrej Babiš, místopředsedou je právě Hamáček.

„To, že se postupuje v režimu přísně tajné, tak je to naprosto v pořádku. Jestli to měli tři dny nebo více, to je naprosto nezajímavá záležitost. To mě vůbec netrápí. Také si představte, co by se stalo, kdyby se to Rusové dozvěděli dopředu,“ reagoval pro iDNES.cz bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda.

V pražské Ruzyni přistál vládní speciál. Vyzvedne si vyhoštěné Rusy

„Odvolávám se na slova pana premiéra, kdy řekl, že jednoznačnou informaci o celé věci jsme obdrželi včera (v pátek 16. dubna pozn. red.). To potvrzuji a upozorňuji, že celá řada dokumentů a jednání v této věci podléhá utajení,“ uvedl v sobotu Hamáček. 

Jenže podle Aktuálně.cz se povaha poznatků z pátečního dokumentu nelišila od toho, co zaznělo už ve Výboru pro zpravodajskou činnost předminulý týden. Výbor neobdržel kusé informace, ale ucelené sdělení.

Časová osa

 • 7. dubna Ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček a premiér Andre Babiš se dozvídají o možném zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích.
 • 11. dubna Hamáček oznamuje, že odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka.
 • 14. dubna Hamáček nabízí, aby se Praha stala místem prvního setkání amerického prezidenta Joea Bidena a ruské hlavy státu Vladimira Putina. 
 • 14. dubna Hamáček také oznamuje, že plánuje cestu do Moskvy. 
 • 16. dubna Hamáček oznamuje, že nakonec do Moskvy neletí. 
 • 16. dubna Ministr vnitra a premiér dostávají ucelenou zprávu o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích.
 • 17. dubna Babiš a Hamáček svolávají mimořádnou tiskovou konferenci, kde o možném zapojení ruských agentů informují veřejnost.
 • 18. dubna Česko informuje o vyhoštění 18 ruských pracovníků. Zanedlouho Rusko oznamuje vyhoštění 20 českých diplomatů z Moskvy.

O pár dní později však vicepremiér Hamáček oznámil, že 11. dubna odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka. To vše jen pár dní před propuknutím diplomatického sporu s Ruskem. 

Summit v Česku nyní nehrozí

Podle bývalého velvyslance v Moskvě a Washingtonu USA Petra Koláře nebylo odvolání Petříčka správné. „Zvláště, pokud pan Hamáček věděl o tom, co nám tady Rusko provedlo a věděl, že bude muset dojít k nějaké reakci,“ doplnil Kolář.

Na post Petříčka měl usednout ministr kultury Lubomír Zaorálek. Ten však post odmítl. Úřad prozatím převzal ministr vnitra Hamáček. Novým šéfem diplomacie má být Jakub Kulhánek, kterého má prezident do funkce jmenovat ve středu.

Na prozatímním postu ministra zahraničí 14. dubna Hamáček nabídl, aby se Praha stala místem prvního setkání amerického prezidenta Joea Bidena a ruské hlavy státu Vladimira Putina. „Zareagoval jsem na oznámení prezidenta Bidena, který vyzval k osobní schůzce s prezidentem Putinem na území třetího státu,“ napsal v minulém týdnu Hamáček.

Podle Koláře v současné chvíli však nehrozí, že by se v Česku mohl summit uskutečnit. „Při situaci, kdy máme na hradě takového prezidenta a kdy se tady odehrály ty tanečky kolem Rosatomu a Sputniku, tak bych se velmi divil, kdyby americká strana vybrala Česko jako zemi, kde by chtěla, aby se její hlava státu potkala s hlavou Ruska,“ podotkl Kolář.

Hamáček ten samý den také oznámil, že plánuje cestu do Moskvy. Odletět plánoval v pondělí (19. dubna pozn. red.). Důvodem cesty mělo být jednání o ruské vakcíně Sputnik V. Podle časové linky však v daný moment disponoval informacemi o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích.

Hamáček poletí do Moskvy pro Sputnik. Sháníme vakcíny po celém světě, řekl

O dva dny později MF DNES informuje o tom, že Hamáček do Moskvy nakonec nepoletí. Ministerský předseda Andrej Babiš v reakci na dotaz bez podrobností uvedl, že Hamáčkovi doporučil zrušení cesty. Hamáček poté uvedl, že cesta do Ruska sloužila k zastření příprav vyhoštění pracovníků ruské ambasády. Řekl také, že už dopředu věděl, že do Ruska nepoletí.  

„Nevím, co tím chtěl vlastně udělat, komu a co tím chtěl vzkázat. On přece nemohl vědět, že 19. dubna bude ministrem zahraničí. Je tam spousta podivností a mám z toho velmi trapný pocit, co se odehrává s českou diplomacií,“ komentoval možnou cestu Hamáčka Kolář. 

O dva dny později, tedy v pátek 16. dubna, premiér Babiš a Hamáček údajně dostali ucelenou zprávu o zapojené ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích. O jejich zapojení pak informovali na mimořádné tiskové konferenci. „V pátek večer jsme byli s vicepremiérem Hamáčkem jednoznačně informováni o závažných skutečnostech týkajících se bezpečnosti naší země,“ oznámil v sobotu v 19:45 premiér Andrej Babiš.

Vypovídat další diplomaty nemá smysl

„Dnes (v sobotu pozn. red.) jsme informovali pana prezidenta Zemana o tomto případu a navrhovaném postupu a prezident nám vyjádřil absolutní podporu,“ dodal. „S informacemi o ruském zapojení nechtěla Česká republika vyjít ven dřív, než věděla celý objem informací a byla si úplně jistá, že jsou informace pravdivé,“ řekl Hamáček. Podle jeho názoru se jedná o jednoznačný úspěch českých zpravodajských služeb.

Policie v sobotu také vyhlásila kvůli výbuchu ve Vrběticích pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí ze Skripalovy otravy. Média tyto muže už dříve identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU.

V neděli Česko informovalo o vyhoštění 18 pracovníků z ruské ambasády v Praze. Ruská agentura TASS už od soboty zveřejňovala sérii reakcí ruských politiků, kteří považují tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu ve Vrběticích za absurdní a hrozí Česku odvetnými kroky. Netrvalo dlouho a Rusko v neděli oznámilo, že vyhostí 20 českých diplomatů.

„Reakce ruské strany je silnější, než jsme čekali. Vyhostili více diplomatů a reakce byla de facto o stupeň výš, protože nejvýše postaveným vyhoštěným diplomatem Česka byl zástupce velvyslance. Pro premiéra Babiše mám připravený návrh našeho dalšího postupu, který ale nejdříve řeknu jemu,“ řekl v pondělí na tiskové konferenci Hamáček.

Snižme počet ruských "diplomatů" v Praze také na pět, žádá opozice

Podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody není pro Česko cestou vypovídat další ruské pracovníky. „Honit se s Ruskem na téma čísla, nemá smysl. Mnohem složitější je, aby česká diplomacie dosáhla toho, že některé další země, tedy naši spojenci, že vypoví také ruské diplomaty. Aby se ukázalo, že jsme spojená síla,“ řekl pro iDNES.cz. 

Pokud podle Svobody bude výsledek, že po Česku nevypoví nikdo žádného diplomata, jako jsme to udělalo Česko v kauze Skripal, tak musíme přemýšlet a pozici v rámci NATO a EU. „To je naše vizitka,“ doplnil Svoboda. Podle něj může od Ruska následovat  nyní cokoliv. „Mohou nám zavřít celý komplex Český dům v Moskvě, což je unikátní komplex, kde bydlí naši lidé,“ dodal.

Společná reakce EU vůči Rusku nebude, Česko prý nežádalo. Hamáček to vyvrací

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý v rozhovoru pro Rádio Impuls řekl, že Česko v případu Vrbětice musí počítat i s dalšími odvetnými opatřeními ze strany Ruska. 

Šedivý tvrdí, že vyhoštěním dvaceti českých diplomatů z Moskvy záležitost rozhodně nekončí: „Rusové udělají vše pro to, aby začali narušovat vnitřní soudržnost naší společnosti různými dezinformacemi. Může dojít i k tomu, že se začne debatovat například o ceně plynu a ropy.“

Vánoce a advent

Adventní čas začíná v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

 • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odbory hřměly u Sněmovny. Jednejte s námi, nebo nepřestaneme, vyzvaly Fialu

Sledujeme online Přes sedm tisíc škol je zavřených, učitelé stávkují a Prahou prošly protestní průvody. K pedagogům a dalším...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Platy, navýšení přesčasů i jednání bez Válka. Co přivedlo lékaře k protestu

Spor mezi lékaři a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem trvá už půl roku. Na nesčetných jednáních se neshodli na...

Česko se rozkašlalo. Respirační onemocnění přibývají, objevil se i černý kašel

Společně se zimou do Česka přišla také sezona nemocí dýchacího ústrojí. Hygienici na Vysočině evidují případy černého...

Fiala slíbil, co nemohl splnit. Vyšší platy nemá kdo lékařům zaplatit

Premium Premiér Petr Fiala se pochválil, že dokázal pár hodin před krizí zažehnat protest v nemocnicích, kde odmítli lékaři od...

České tanky sotva stačí k výcviku, marně čekají na systémy řízení palby

Hlavní bojový tank české armády má zásadní problém: nepodařený a navíc zastaralý systém řízení palby od italské...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...