Český ministr Jan Hamáček dopoledne kolegy z ostatních šestadvaceti unijních zemí informoval o vývoji nevídané diplomatické rozepře, v níž Rusko na vyhoštění 18 svých lidí z ambasády v Praze reagovalo vypovězením dvaceti Čechů z Moskvy.
„Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českou republikou,“ prohlásil Borrell. Koordinované vypovídání diplomatů, které následovalo například po otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala ruskými zpravodajci v Británii, ale zatím není na pořadu dne. „Může se to ale změnit,“ dodal Borrell. Česko podle něho o takový krok nepožádalo.
Úřadující český ministr zahraničí Jan Hamáček tvrdí, že na jednání ministrů o solidaritu EU požádal – ať už skrze prohlášení či možné vyhoštění důstojníků ruských zpravodajských služeb.
Podporu dávali Česku najevo také samotní ministři. „Informace, které přicházejí z České republiky v souvislosti s explozí v bezprostřední blízkosti slovenských hranic, jsou bezprecedentní,“ uvedl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, který na videokonferenci podpořil Česko.
Bratislava je podle něj znepokojena tím, že jsou čeští občané vystaveni „aktivitám, které mají zásadní dopad na jejich bezpečnost“. Korčok také zdůraznil význam, který má v této souvislosti dlouhodobá spolupráce tajných služeb unijních zemí.
Slovinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na začátku pondělního jednání všichni ministři dali najevo „plnou solidaritu“ s Českem v souvislosti s „aktivitami ruských tajných služeb na jeho území v roce 2014“. Tehdy při zmíněném výbuchu muničního skladu u moravské vesnice zemřeli dva lidé.
Vrbětice mohly být pravý důvod Hamáčkovy cesty do Ruska, míní expert |
Bulharská ministryně Ekaterina Zacharievová nabídla Česku pomoc tamních bezpečnostních složek při vyšetřování případu. „Narušení (české) svrchovanosti Ruskem je naprosto nepřijatelné,“ uvedla na Twitteru.
Právě do Bulharska měla patrně zamířit část munice z Česka a ruští zpravodajci se podle médií zřejmě snažili o to, aby jedna ze dvou explozí nastala až v této zemi.