„Dočasné stáhnutí navrhuji proto, že zákon je natolik zásadní a natolik budí reakce, že je nutné jej probrat důsledněji,“ řekl na začátku středeční schůze Jan Veleba.
Dodal, že než bod znovu půjde do programu, chce veřejné slyšení o novele, na které pozve mediální odborníky a analytiky. Po slyšení ji znovu podá. Velké změny v návrhu ale nepředpokládá. „Změn dle mého názoru nedozná,“ řekl iDNES.cz Veleba s tím, že nyní připravuje další návrh, který by se týkal mediální legislativy a který podle něj bude méně kontroverzní (viz box).
„Jsem přesvědčen, že pan Veleba ten návrh stáhl proto, aby ho udržel alespoň takto ve hře, protože zjistil, že nemá žádnou šanci projít,“ řekl iDNES.cz premiér Bohuslav Sobotka. V úterý se premiér zúčasnil jednání senátního klubu ČSSD, který má v horní komoře parlamentu 33 z 81 hlasů. Podle něj senátoři za sociální demokracii byli a jsou připraveni hlasovat proti návrhu.
Senátor chce změnit i zákon o ČTSenátor Jan Veleba iDNES.cz řekl, že nejspíš už ve čtvrtek podá další návrh novely. V něm navrhne pozměnit zákon o České televizi. „Zjistil jsem, že regionální kultura je hrozně svázaná pragocentrismem. Zákon nyní říká, že 80 procent vysílání veřejnoprávní televize zabezpečuje Praha, zbylých 20 regionální studia v Brně a Ostravě. Takže mám připravenu další legislativní aktivitu, a to je návrh novely zákona o ČT, který nepokládám absolutně kontroverzní, ale naopak za velmi jednoduchý. Spočívá v prosté a mírné změně tohoto poměru na 70 ku 30. Tedy že by 30 procent vysílání zabezpečovala studia v Brně a Ostravě,“ řekl politik. |
Veleba: Premiér ČT potřebuje, proto senátory zmasíroval
Veleba iDNES.cz řekl, že je přesvědčený, že v ČSSD to není tak černobílé a že část senátorů této strany by pro novelu ruku zvedlo. „Pan premiér byl senátory zmasírovat. Je jasné, že tyto aktivity (návrh novely) mu nemohou vyhovovat, protože potřebuje mít nekonfliktní vztah s ČT, aby byl na obrazovce. Příští rok budou krajské volby,“ domnívá se senátor.
Zároveň připustil, že ke stáhnutí navrženého bodu jej vedly skutečně obavy, že změny neprojdou. „Nechtěl jsem riskovat, že novela skončí neúspěchem,“ dodal senátor s tím, že kolegy o hlasování pro ni musí ještě přesvědčit.
Brát poplatky ČT nechceme, tvrdí senátoři ČSSD
Novelu sice inicioval Jan Veleba, podepsáno je pod ní ale celkem 15 senátorů. Zajímavé je, že nejvíc je jich právě z ČSSD. O víkendu si ale strana na sjezdu odhlasovala, že programově bude podporovat existenci veřejnoprávních médií. „Důležitá je rovněž garance ekonomické stability, nezávislosti a názorové vyváženosti veřejnoprávních médií,“ píše se doslova v rezoluci schválené sjezdem sociální demokracie.
„ČSSD hlasuje zejména o to, aby se debatovalo o úloze veřejných médií vůbec. Novela pana Veleby a debata o poplatcích je sekundární věc, proto jsme se šířeji domluvili, nechť se bavíme o úloze veřejnoprávních médií, ale jestli se dohadování o poplatcích vrátí, to je otázka té debaty,“ řekl ve středu senátor ČSSD Jan Žaloudík, který byl pod návrhem Jana Veleby podepsán.
„Doporučení senátorského klubu je vyvolat slyšení v Senátu na téma objektivity ČT. Toto téma bychom měli projednat co nejpodrobněji, měli bychom si ujasnit situaci a teprve pak ji řešit případně návrhem zákona. Ke stejnému závěru dospěl kolega Veleba,“ dodal Vladimír Plaček, senátor ČSSD a spoluautor stažené novely. „Nejde ani tak o osekávání koncesionářských poplatků jako spíše o diskusi, jak jsou rozdělovány. Třeba mezi centrem a regionálními studii. Měli bychom si také ujasnit, jakým způsobem by ČT by měla zachovat maximální objektivitu,“ dodal Plaček.
Novelou by ČT a ČRo přišly o příjmy
Novelu zákona o koncesionářských poplatcích do programu na poslední chvíli zařadil organizační výbor Senátu. Bod byl původně navržen na konec schůze, jež začala ve středu.
Navržená změna by znamenala, že Česká televize a Český rozhlas by mohly přijít o část svých příjmů. Umožnila by lidem platit peníze na jinou veřejnou službu, než je vysílání. Na pět let by od poplatků osvobodila toho, o kom by veřejnoprávní média lhala. O lži by ovšem nerozhodoval jen soud, podle novely by to byly i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Rada ČT nebo Rada ČRo (více o změnách čtěte zde).
Snahu předsedy Strany práv občanů Veleby podpořil prezident Miloš Zeman, který návrh označil za „docela rozumný“. I on by byl pro to, aby lidé, kteří nejsou spokojeni s vysíláním ČT nebo ČRo, mohli posílat peníze jinam (více o názoru prezidenta čtěte zde).
Proti navrženým změnám se naopak postavila ČT a Rada ČT. Její členové nešetřili na adresu návrhu tvrdou kritikou. Radní Josef Pavlata na veřejném slyšení například řekl, že návrh je na hranici slabomyslnosti. Rada i ČT mu vyčítaly zmatečnost, ale i pravopisné hrubky (více čtěte zde).