Velebův návrh k ČT je na hranici slabomyslnosti, kritizovali novelu radní

  17:10aktualizováno  17:10
Členové Rady České televize ve středu tvrdě zkritizovali novelu, kterou předložil senátor Jan Veleba. Na jednání například zaznělo, že návrh „hraničí se slabomyslností“ a obsahuje pravopisné chyby. Veleba žádá, aby část lidí neplatila koncesionářské poplatky. „Návrh je nesystémový, vágní, místy nezákonný a ohrožuje poskytování veřejné služby,“ tvrdí o novele ČT.

Senátor Jan Veleba | foto:  František Vlček, MAFRA

„Vyjadřujeme se k senátnímu návrhu, který hraničí se slabomyslností. Neumím si představit, že by v této podobě měl být návrh v parlamentu projednán,“ řekl na středečním jednání Rady České televize (ČT) Josef Pavlata.

Radní se pozastavovali zejména nad tím, že by televize návrhem přišla zřejmě o většinu svých příjmů, které tvoří koncesionářské poplatky (více o návrhu čtěte zde). „Takto formulovaná změna zásadním způsobem znemožňuje další fungování ČT a já doufám, že se shodneme na tom, že je pro Radu ČT fakticky nepřijatelná,“ uvedl člen rady Jan Prokeš.

„Pan Veleba využívá toho, že lidé jsou s ČT nespokojeni. Vyloženě se na tom chce zviditelnit, přestože v oblasti mediálního práva toho zatím moc neodvedl,“ uvedla radní a bývalá poslankyně Ivana Levá.

Velebova novela

Novela, pod kterou je podepsáno 18 senátorů včetně jejího iniciátora Jana Veleby, říká, že by pět let neplatil koncesionářské poplatky ten, o kom by ČT nebo Český rozhlas lhaly. O lži by rozhodly televizní a rozhlasová rada nebo soud. Lidé by také měli možnost posílat částku podobné té ve výši ročních koncesionářských poplatků jiným veřejným institucím.

Celý tisk si přečtěte tady.

„K určitým chybám v přesnosti dochází, ale můžu jako bývalý zaměstnanec ČT odpřisáhnout, že žádná z nich nebyla manipulativní, ale z nedostatku času, stresu a 24hodinového rytmu,“ zastal se televize před kritiky předseda Rady ČT Jaroslav Dědič.

Radní Luboš Beniak, jenž bod k novele do programu navrhl, upozornil na to, že obsahuje pravopisné chyby. „Doporučuji vaší pozornosti znění tisku. Od Senátu bych očekával oficiální dokumenty, které nebudou obsahovat hrubé pravopisné chyby, za které by byly děti trestány v šesté třídě. Stylistika příšerná. Ale když si to přečtete několikrát, pochopíte, co se tím myslí. Ale úroveň dokumentu je opravdu tragická,“ řekl Beniak.

I přes kritiku radní ve středu k novele nepřijali žádné usnesení. Převládl názor, že by se takto neměli vyjadřovat k novele, kterou zatím neprojednal Senát.

Televize novelu odmítla jako vágní a nesystémovou

Radní dostali od vedení ČT písemné stanovisko k novele. „Uvedený návrh skupiny senátorů je nesystémový, vágní, místy nezákonný a ohrožuje poskytování veřejné služby ČT,“ uvádí televize v dokumentu s tím, že návrh „ohrožuje plnění všech funkcí veřejnoprávního vysílání“.

Rozhovor s Janem Velebou

„ČT má problém, který si ona sama absolutně nepřipouští.“

Podle televize mají lidé, kteří se cítí vysíláním dotčeni, už nyní právo na odpověď či dodatečné sdělení. Upozorňuje také, že Rada ČT nebo Rada Českého rozhlasu nemohou rozhodovat o řízení provozu, zasahovat do výroby či vysílání pořadů.

Samotné novele televize vytýká, že je zmatečná. Například v její části, kde se píše, že pětileté osvobození od placení koncesionářských poplatků by bylo možné na základě rozhodnutí soudu o tom, že televize o dotyčném lhala. „V návrhu není uvedeno, zda by se mělo jednat o rozhodnutí pravomocné či již o rozhodnutí prvého stupně. Senátní návrh rovněž nepamatuje na případy, kdy pravomocné rozhodnutí soudu je zrušeno soudy vyššího stupně,“ varuje ČT a vyjmenovává další příklady nejasností.

Novelu pro Velebu vyhotovil právník Zdeněk Koudelka. Ten dříve pracoval jako náměstek tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a také pro prezidenta Václava Klause a spekulovalo se, že je autorem kritizovaného aboličního článku Klausovy amnestie (více čtěte zde). Klaus Koudelku v minulosti navrhl do funkce ústavního soudce, Senát ale jeho nominaci nepřijal (více čtěte zde).

O návrhu novely senátoři budou jednat na schůzi, která začne 18. března. Buď jej pošlou k projednání do výborů, nebo jej nechají spadnout pod stůl. Aby prošel a začal platit, kromě Senátu by musel získat většinu také ve Sněmovně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

S bouřkami přijde krátké ochlazení, tropy nastoupí znovu po víkendu

Bouřka nad Beskydy z 13. června 2019

Dusnou sobotu by měly zakončit bouřky s kroupami a silným větrem, neděle pak bude ojedinělým ochlazením současných...

Jak se ztrácí peníze z karet: pozor na čínské e-shopy i platby v cizině

ilustrační snímek

Typická situace před létem, když si lidé vybírají, kam pojedou na dovolenou. Člověk si předem rezervuje ubytování či...

Najdete na iDNES.cz