Vědci ukončili stoletý spor. Potvrdili objev kostí „českých“ dinosaurů

  17:02aktualizováno  17:02
Ten spor se vedl v odborných kruzích téměř sto let a až nyní je definitivně u konce. Paleontologické oddělení Národního muzea v Praze potvrdilo, že kosti, které byly objeveny na konci 19. století poblíž Holubic u Kralup a Srnojed u Pardubic, patřily teplokrevným dinosaurům.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jeden z teplokrevných dinosaurů žil na území dnešní České republiky před 100 miliony lety, druhý pak před 88,5 miliony let. Potvrdily to testy paleontologa Národního muzea Borise Ekrta, který kosti zkoumal.

Z obou nálezů z konce 19. století Ekrt vyřízl miniaturní vzorky, speciální metodou je pak zbrousil na plátky tenké asi 0,3 milimetru. Pod mikroskopem se na vzorcích objevily kruhovité struktury zvané Haversovy systémy. Jsou to kanálky, které vyživují kosti všech teplokrevných živočichů včetně člověka.

"Vzhledem k tomu, že před 100 miliony lety ještě neexistovali savci, jejichž kosterní pozůstatky by mohly dosahovat rozměrů kostí objevených na našem území, výbrusy bez jakýchkoli pochyb prokazují, že dosud nejasně určené zkameněliny skutečně patřily dinosaurům," vysvětlil Ekrt.

Příčný průřez dinosauří kosti ze Srnojed u Pardubic
Příčný průřez dinosauří kosti z Holubic u Kralup

Příčné řezy dinosauřími kostmi z Národního muzea

Vědci vedli o původu kostí dlouholeté spory. Pochybnosti odstartovaly po smrti paleontologa Antonína Friče, který obě kosti ze sbírek Národního muzea zkoumal. Obě označil za kosti nového rodu dinosaurů. Fričovi následovníci ale o objevech pochybovali.

Spor o kosti

Spor se vedl o dva vzorky kostí, které byly nalezeny na konci 19. století. První přinesl paleontologovi Antonínu Fričovi (1832 až 1913) amatérský sběratel ze Slaného, který kost našel u Holubic u Kralup. Druhý vzorek objevil geolog J. J. Jahn u Srnojed nedaleko Pardubic. Frič na základě zkoumání vnější i vnitřní stavby kostí stanovil, že patřily novému rodu dinosaurů. Jeho následovníci o tom ale pochybovali.

"Skepse vyústila v odmítnutí Fričova výzkumu. Proto, když amatérský paleontolog Michal Moučka našel v roce 2003 u Kutné hory stehenní kost iguanodona, hovořilo se o prvním nepochybném kosterním pozůstatku dinosaurů z našeho území," dodal Ekrt.

Sto let starý spor urychlila stopa

Jenže loni našel český geolog Radek Mikuláš na chodníku botanické zahrady v pražské Troji otisk stopy dinosaura. (Více o stopě čtěte zde) A odborníci se proto začali o kosti dinosaurů, které zkoumal Frič, znovu zajímat. "Tehdy jsem se rozhodl, že je třeba spory jednou provždy ukončit a začal jsem s přípravou na odběr a zpracování vzorků," dodal Ekrt.

"Nebylo to jednoduché. První vzorek se mi po čase začal drolit pod rukama a proto jsem jej musel stabilizovat speciálním lepidlem," poznamenal.

V Národním muzeu zůstává ještě poslední fosílie, která pochází také z pískovců nedaleko Holubic u Kralup. Paleontolog Frič ji připisoval dinosaurovi. Podle Ekrta bude ale její průzkum mnohem náročnější.

"Neobsahuje totiž dostatek zkamenělé kostní tkáně a proto bude třeba výzkum kombinovat s jinými metodami," uzavřel vědec.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz