Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Havlova velká amnestie: na Nový rok 1990 propustil dvě třetiny vězňů

Seriál   20:29
Před necelými 30 lety vyhlásil nově zvolený prezident Václav Havel amnestii, při které se dočkaly svobody tisícovky vězňů. Na jednu stranu čin symbolizoval humánnost nového režimu, na druhou vyvolal obrovskou vlnu kritiky. Mnozí Havlovi ani dnes nemůžou zapomenout, že dal svobodu odsouzeným zločincům.

Autobus odvážející omilostněné z Nápravněvýchovného ústavu v Ostravě-Heřmanicích. | foto: Petr BergerČTK

V listopadu 1989 padl komunistický režim. Z Východu se mohlo cestovat na Západ a lidé v Československu se znovu učili chápat, co znamená svoboda. Nebyla to jen možnost svobodně vyslovit názor, demokraticky si zvolit politické představitele státu či moci vycestovat za hranice.

Fotogalerie

Prezident amnestii oznámil ve svém prvním novoročním projevu. Chtěl jí dát najevo, že se distancuje od komunistického soudnictví.

„V naší zemi je mnoho vězňů, kteří se sice vážně provinili a jsou za to potrestáni, kteří však museli projít – navzdory dobré vůli některých vyšetřovatelů, soudců a především advokátů – pokleslou justicí, jež zkracovala jejich práva,“ prohlásil Havel na Nový rok 1990.

Zločinci i političtí

V československých věznicích v té době sedělo 31 tisíc vězňů. Milost dostaly více než dvě třetiny z nich. Tehdy se jen těžko dalo odlišit, kdo se dopustil skutečného zločinu a kdo seděl jen proto, že se znelíbil režimu.

Na svobodu propustil všechny, kdo si měli odsedět dva roky, v případě neúmyslných trestných činů dokonce tři roky. Vězňům s vyššími tresty je zkrátil o třetinu až polovinu.

Amnestie se netýkala vrahů, nebezpečných recidivistů či pachatelů zvláště násilných trestných činů. Přesto se na svobodu dostali i nebezpeční zločinci.

Asi nejvýraznějším byl Jaroslav Oplíštil odsouzený za pedofilii. Krátce po propuštění získal práci v pražské Nemocnici Na Bulovce na dětském oddělení. Zaměstnavatelé se totiž amnestovaných vězňů nemohli ptát, proč byli potrestaní.

Hned 30. dubna si Oplíštil odnesl sedmiměsíční holčičku. Znásilnil ji a následně udusil. K činu se téměř okamžitě doznal a do vězení se vrátil na dalších 25 let. Trestu smrti unikl – byl zrušen den po jeho činu.

Strach z kriminality

Mezi lidmi vzrostl strach ze stoupající kriminality. Ta skutečně vzrostla. Nicméně podle výzkumu Institutu pro kriminologii a sociální prevenci se amnestovaní na celkové kriminalitě v Česku podíleli jen osmi procenty, na Slovensku sedmi.

Havel snídal a Husák čekal. Před 30 lety chartisté prvně okusili svobodu

Na konci roku 1991 pak představovali amnestovaní, kteří se vrátili do vězení, čtvrtinu ze všech trestanců. Institut proto dospěl k závěru, že amnestie na růst kriminality vliv neměla.

„Četl jsem pozdější statistiky i penologické analýzy té amnestie a s obsahem výtek příliš nekorespondovaly. Ano, byla opravdu velkorysá. Bylo však třeba dát jasně najevo, že se zásadně mění poměry,“ hodnotil své rozhodnutí Havel o 16 let později v knize Prosím stručně.

Vzpoura v Leopoldově

Ve filmových studiích na Slovensku teď vzniká film, jehož premiéru naplánovali na třicáté výročí sametové revoluce. Ve slovenské věznici v Leopoldově tehdy rozpoutaly dvě stovky mužů, na něž se amnestie nevztahovala, největší vzpouru v historii československého vězeňství. Vězni požadovali, aby jim prezident trest taktéž prominul.

V půlce března 1990 tito trestanci vyhlásili hladovku a dozorce vytlačili z ubytovacích prostor. Zabrali zásoby potravin na několik týdnů. Na obranu si nachystali lahve s benzinem. V případě potřeby byli připraveni je zapálit, a vyrobili si dokonce i plamenomet.

Před třiceti lety vyšel v samizdatu nejslavnější rozhovor s Havlem

Policie vyrazila vzpouru potlačit až o 13 dnů později. Stát nasadil šest obrněných transportérů a pět vrtulníků. Jeden vězeň při zásahu přišel o život, dalších 29 bylo zraněno. Přestože zahraniční odborníci potlačení vzpoury obdivovali, velitel zákroku a tehdejší náměstek slovenského ministra vnitra Andrej Sámel byl z funkce odvolán. Prý kvůli přílišné brutalitě.

Havlova porevoluční amnestie byla počtem propuštěných vězňů největší v našich porevolučních dějinách. Jeho další amnestie v roce 1993 se týkala jen asi 130 odsouzených, při příležitosti Havlova znovuzvolení bylo v roce 1998 propuštěno něco přes 930 lidí.

Když na Nový rok 2013 vyhlásil amnestii Václav Klaus, věznice opustilo přibližně šest a půl tisíce vězňů. Mnozí na svobodě dlouho nevydrželi. Dva roky nato už policie opět stíhala přes polovinu osvobozených.

Kauzy a aféry

Seriál MF DNES a iDNES.cz

Třicetidílný seriál kauzy a aféry polistopadové éry bude vycházet každý týden až do listopadu. Představí největší ekonomické a politické kauzy. Miliardové tunely, bankovní krachy, spiknutí kmotrů, sporné amnestie a politické podrazy, vzestupy a pády.

Zastavte zlé myšlenky a těšte se, radí v Rozstřelu psycholog do dnešní doby

  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To jsme vážně nečekali. Piráti pomohli zvětšit daňovou sekeru o třetinu

Poslanci ve čtvrtek schválili zásadní snížení daní, které se dotkne milionů zaměstnanců. Daňový balíček však s sebou...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Dva parametry se zhoršily. Není jasné, zda rozvolníme opatření, řekl Hamáček

Počty nakažených a další parametry hodnotící epidemii covidu-19 neklesají tak rychle, jak by si všichni přáli, řekl...

ODS nabízí dohodu. Chce nižší slevu na dani i kompenzaci obcím a krajům

Při jednání o daňovém balíčku v Senátu budou občanští demokraté prosazovat snížení slevy na dani na poplatníka oproti...

Bartoš: „Chci být premiér“ zní spratkovsky, ale jsem připraven řídit vládu

Piráti chtějí jít do voleb ve spolupráci se Starosty a nezávislými. Nová koalice stojí před rozhodnutím, kdo se stane...

Vystrčil je v karanténě. Babiš s ním bude o úpravě daní jednat online

Premiér Andrej Babiš i šéf ČSSD Jan Hamáček budou přesvědčovat senátory, aby upravili daňový balíček, který počítá se...

SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?
SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?

Prořezávání prvních zoubků je v každé rodině náročným obdobím probdělých nocí plných pláče. Jak miminku pomoci od bolesti? Kdy je nejvhodnější...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...