První svobodné volby pošpinila před třiceti lety Bartončíkova aféra

Seriál   21:04aktualizováno  21:04
Svobodné volby, svobodné volby! skandovalo se na československých náměstích v listopadu 1989. Volání veřejnosti po prvních svobodných volbách po čtyřiceti třech letech se mělo splnit v červnu 1990. Bude to téměř třicet let od doby, kdy vypukla tzv. Bartončíkova aféra, spolupráce s StB zlomila šéfovi lidovců před volbami vaz.

Inkriminovaný lidovecký poslanec Josef Bartončík a komunistobijec Václav Benda (hlasující) na půdě Federálního shromáždění (1991) | foto: Jiří TurekMF DNES

Ve volbách v roce 1990 si občané mohli, místo jednotné kandidátky Národní fronty, kterou vedle KSČ tvořili ještě lidovci a socialisté a řada svazů spolupracujících s vládnoucími komunisty, vybrat z nabídky demokratických stran. Pro mnohé z nich to bylo poprvé v životě.

Fotogalerie

Horkým kandidátem na vítězství byli lidovci v čele se svým novým, už porevolučním předsedou Josefem Bartončíkem.

Jenže těsně před volbami oznámil tehdejší náměstek ministra vnitra Jan Ruml, že Bartončík byl spolupracovníkem Státní bezpečnosti, komunistické tajné policie. Spolupráci zveřejnil v době, když už zákon zakazoval zásahy do kampaní. Pro jednu z největší krizí přechodu od totality k demokracii se vžilo označení Bartončíkova aféra.

Rumlův krok podpořil tehdy už prezident Václav Havel. O dlouhodobé a placené spolupráci tehdy nově zvoleného předsedy lidovců a místopředsedy Federálního shromáždění podle Havla nebylo pochyb.

První svobodné volby

První demokratické volby po skončení komunistické totality se v Československu konaly ve dnech 8.–9. června 1990. Do Federálního shromáždění v českých zemích kandidovalo 16 stran, do Národní rady třináct. Zvítězilo Občanské fórum (OF) před komunisty a lidovci. Do parlamentu se trochu překvapivě tehdy dostalo i Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnost pro Moravu a Slezsko. OF získalo ve všech třech komorách nadpoloviční většinu křesel. Novou federální vládu sestavil Marián Čalfa.

Podle svých vzpomínek uveřejněných v knize Prosím stručně se o spolupráci dozvěděl týden před volbami, tedy dříve. S Bartončíkem se setkal mezi čtyřma očima a navrhl mu, aby se vzdal všech svých funkcí i kandidatury. Ze zdravotních důvodů.

Havel tvrdí, že s tím souhlasil, ani jedna strana nestála o skandál před volbami. „Uchýlil se tehdy do nemocnice, odkud mi pak volal, aby potvrdil, že udělal to, na čem jsme se domluvili,“ popsal Havel.

Havel nato odletěl do Moskvy na schůzku představitelů Varšavské smlouvy. Odtud dění doma sledoval a zjistil, že Bartončík dohodu nedodržel a neodstoupil.

Ruml se tedy rozhodl informovat o jeho minulosti veřejně. Ve večerních televizních zprávách oznámil, že Bartončík spolupracoval s StB. Lidová strana, která se cítila Rumlovým vystoupením poškozena, pohrozila žalobou.

„Nebylo mi to milé, nemám tyhle veřejné popravy rád, ale zabránit jsem tomu nemohl,“ komentoval to zpětně Havel. Celé se to podle něj nemuselo stát, kdyby Bartončík dodržel slib a nespoléhal na Havlovo dobráctví. Podle Havla o porušení zákona nešlo. Dva dny před volbami sice bylo zakázáno agitovat pro strany a kandidáty, ale vyloženě mluvit o jejich spolupráci s StB podle něj zákon nezakazoval. „Úplně Honzu Rumla chápu, že chtěl lidem říct, kdo má tu drzost se v prvních svobodných volbách ucházet o jejich přízeň,“ uvedl Havel.

Zpráva z Rakouska

Ruml však nebyl zdaleka první, kdo upozornil na spolupráci Bartončíka s StB. Už v květnu 1990 vydal rakouský týdeník Profil informaci, že Bartončík byl spolupracovníkem s krycím jménem „Hájek“. Ten to tehdy dementoval a označil za pomluvy.

Důkazy mluví jinak. Bartončíkův svazek sice byl – stejně jako mnoho jiných – estébáky v prosinci 1989 skartován. Podle jeho zrekonstruované podoby i svědectví jeho řídícího důstojníka byl veden v kategorii tajný spolupracovník, ale neví se, jak důležité informace StB prozrazoval.

Aféra měla dohru i v budoucnosti. Kromě prohry a pocitu křivdy si lidovci z celé aféry odnesli nedůvěru k Havlovi a jeho lidem. Sblížil je až Václav Klaus a postoj k němu – Havel i lidovci ho svorně nesnášeli.

Straníci Bartončíka odvolali a novým předsedou strany se stal v září 1990 Josef Lux.

Ve veřejnosti tehdy aféra zanechala nejistotu, kdo byl a nebyl estébákem a kdo všechno má přístup k materiálům tajné policie.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Správci opět povolili omezené kácení na Rejvízu kvůli kůrovci, čelí kritice

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

Žádné chemické látky a kácení jen velmi omezeně. Tak zní ve zkratce nová pravidla pro ochranu lesa, která nasadila v...

Stát svěřuje děti násilníkům. Případ týraných vnoučat odhalil díru v zákoně

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Jednašedesátiletá Soňa K., která stojí před soudem kvůli drastickému týrání vnoučat, z nichž jedno se navíc už dlouho...

Po největší demonstraci je tu pokus povalit vládu. Druhý za necelý rok

Premiér Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny o důvěře (12. července...

Vláda Andreje Babiše bude ve Sněmovně podruhé za necelý rok čelit pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Jen tři dny...

Najdete na iDNES.cz