Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze | foto: Jiří Podrazil

Další možná pochybení v Národní galerii. Netýkají se pouze Fajta

  • 29
Organizace Transparency International ČR zaslala ministerstvu kultury svá zjištění o údajných porušeních zákona v případě uzavírání smluv v Národní galerii Praha. Smlouvy údajně vykazují snahu obcházet zákon o registru smluv nebo zadávání veřejných zakázek. V některých případech může jít o střet zájmů.

Transparency International (TI) na základě zjištění vyzvala k dalším kontrolám v Národní galerii Praha (NGP). Dopis TI je datován 13. května, ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele NGP Jiřího Fajta 18. dubna. Ředitel TI David Ondráčka uvedl, že podezřelá zjištění jeho organizace evidovala ještě před Fajtovým odvoláním.

Ondráčka uvedl, že TI eviduje podezření nad rámec těch, která Staněk uváděl jako důvody toho, proč se Fajta rozhodl odvolat. „Možná pochybení se také netýkají jen (odvolaného ředitele) Fajta, jsou tam možné střety zájmů, které se týkají i dalších lidí,“ řekl.

V dopise ministerstvu kultury se píše, že TI nijak „nepodporuje ani naopak nezpochybňuje proběhlé personální kroky, pouze pro účely efektivního prověření hospodaření NGP upozorňuje na další možné nesrovnalosti, které by měly být prověřeny“.

Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem odvolal Staněk 18. dubna. V obou případech svůj krok zdůvodňoval hospodářskými pochybeními, u Fajta kritizoval zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, které si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích.

Staněk na Fajta podal dvě trestní oznámení. Fajt od začátku případná pochybení odmítá a avizoval právní kroky vůči Staňkovi, podle něj bylo jeho odvolání politickým krokem. Staněk minulý týden kvůli kritice za odvolání ohlásil rezignaci.

Varovné signály ve smlouvách

Podle Ondráčky „existuje několik varovných signálů, které mohou nasvědčovat porušování zákona, zejména ustanovení zákona o rozpočtových pravidlech, týkajících se například čtyř příkazních smluv uzavřených se společnostmi Individual s.r.o. a Projektové řízení s.r.o.“

„Je patrné, že předmětné smlouvy jsou uzavírány na podobná plnění a vždy v částce do 50 000 korun, což může svědčit o snaze obcházet nejen zákon o registru smluv, ale též základní zásady zákona o zadávání veřejných zakázek, především zásadu transparentnosti,“ uvedl Ondráčka.

Obavy ze Zemana. Prezident může ČSSD zkomplikovat výměnu ministra kultury

Podezření je podle něj podpořeno především zásadním střetem zájmů, který v daných situacích vzniká kvůli tomu, že ve společnosti Individual s.r.o. je společníkem Vladimír Mallát, ředitel ekonomicko-provozní sekce NGP, a jednatelem jeho bratr Radek Mallát. V případě společnosti Projektové řízení s.r.o. je pak společníkem a jednatelem Radek Mallát. 

Vladimír Mallát uvedl, že v NG pracoval od poloviny loňského listopadu. Střet zájmů odmítá. „Všechny práce mých firem pro Národní galerii byly ukončené předtím, než jsem v ní začal pracovat. Od té doby už mé firmy žádnou práci pro galerii nedělaly, ani neuzavíraly žádné smlouvy,“ řekl serveru Aktuálně.cz. Jeho firmy prý postupovaly transparentně. Své funkce v NGP se vzdal 13. května.

Fajt tvrdí, že s Mallátem pracoval na nápravě „neblahého dědictví předchůdců“. „Jistě si každý vzpomene na pivní špeluňku v přízemí paláce Kinských, která sloužila jako místo nezřízených pitek anglické omladiny, nebo Salmovský palác, kde restaurace byla klasickou pastí na turisty. V klášteře sv. Anežky České zase sídlila cateringová firma, která zde vyráběla jídlo i pro své akce mimo areál kláštera,“ řekl Fajt.

TI také upozorňuje na fakt, že ačkoli NGP disponuje vlastním právním oddělením, objednala si právní služby u advokátní kanceláře Koutník & Partner, které od listopadu 2017 NGP pod vedením Jiřího Fajta vyplatila z prostředků NGP přes 3,7 milionu korun. Za rok 2018 tyto vyplácené částky překročily limit pro zakázku malého rozsahu, aniž zároveň bylo možné na to aplikovat výjimku. Žádné zadávací řízení na tuto zakázku nadto nelze podle Transparency International dohledat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video