Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 29. 3. 2006 23:17

Tání a déšť zvedají řeky

Zdroje: iDNES, krajské redakce MF DNES, ČTK, ČHMÚ

Jarní tání zvedá hladiny řek. Třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení - platí už na desítkách míst. Vývoj sledujeme on-line.
23:16
Hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš vyhlásil od 23:00 v Uherském Hradišti a okolí stav nebezpečí. V současné době je ve městě evakuováno zhruba 150 pacientů z místní nemocnice. V případě, že hladina řeky Moravy výrazně stoupne, přikročí město k evakuaci dalších lidí.
22:59
Ve Znojmě probíhá první vlna evakuace, která zahrnuje asi tři tisíce lidí. Podle stavu ohrožení se toto číslo může v průběhu noci ještě zvýšit. Hejtman jihomoravského kraje je připraven poslat v případě potřeby na pomoc armádu.
22:34
Hladina řeky Sázavy v Ledči nad Sázavou vystoupala nad dva metry, což je o 40 centimetrů nad bodem nejvyššího stupně povodňové aktivity. Hladina navíc dále stoupá a hrozí vylití také Pivovarského potoka.
22:25
Na Vysočině je kvůli rozvodněným řekám uzavřeno 12 úseků silnic a řada místních komunikací. Sedm silnic je zaplaveno na Havlíčkobrodsku, čtyři úseky jsou pod vodou na Třebíčsku a na Pelhřimovsku je zaplavená silnice u Miletína.
22:10
Zítra večer bude kvůli pokračujícímu vzestupu hladin řek mimořádně zasedat vláda. Premiér Paroubek se kvůli hrozbě povodní rozhodl zkrátit návštěvu Egypta, na kterou odletěl večer.
21:48
Řeka Bečva dosáhla večer na Přerovsku znovu stavu ohrožení. Projevily se srážky z hor. Hladina bude v noci stoupat.
21:15
Kvůli rozvodněné řece Dyji bude nutné do sedmé ráno přes deset tisíc občanů Znojma a dalších čtrnácti obcí. Prohlásil to jihomoravský hejtman Juránek. Hladina stále stoupá, může být hůř než v roce 2002.
20:54
Uherskohradišťská nemocnice zahájila večer evakuaci asi 150 pacientů. Nachází se totiž v záplavové zóně.
20:53
V řece Jihlavě v Třebíči zatím protéká dvacetiletá voda. Lidé žijící kolem jejího nábřeží jsou připraveni na evakuaci. Řeka se ale zatím z koryta rozlila jen v předměstských částech.
20:29
Armáda čeká ve Veselí nad Lužnicí na rozkaz k evakuaci obyvatel. Rozvodněná řeka tam ohrožuje několika domů. Třetí povodňový stupeň platí i na Malši v Kaplici. více zde
20:21
Řeky stále stoupají i v Královéhradeckém kraji. Nově platí třetí stupeň na Cidlině v Novém Bydžově, zůstává na Orlici v Týništi a Hradci Králové a na Dědině v Mitrově.
19:48
Vodohospodáři vyhlásili ve Znojmě stav ohrožení. Předpokládá se, že hladina Dyje bude ještě stoupat. Zasedá krizový štáb města.
19:43
V Olomouckém kraji sice odpoledne přestalo pršet, hladiny řek však nadále stoupají. Povodňové komise vyhlásily stav ohrožení na řece Moravě v Olomouci a na Romži na Prostějovsku. Očekává se další vzestup hladin.
19:09
Povodňová komise Zlínského kraje vyhlásila třetí stupeň povodňové aktivity na celém toku řeky Moravy. Situace je nejhorší v uherskohradišťské části Jarošov a Rybárny.
18:29
Vodohospodáři očekávají, že v pražské Chuchli večer Vltava vystoupá těsně pod třetí stupeň povodňové aktivity. Měla by tak zůstat nejméně 24 hodin, aby odteklo co nejvíce vody přes přehrady z jižních Čech a zároveň nebyla ohrožena metropole. V Praze by měla být ráno hotova všechna protipovodňová opatření.
18:05
Kvůli rozvodněné Moravě byl až do odvolání zcela uzavřen česko-slovenský silniční hraniční přechod Lanžhot-Brodské. Nedaleký přechod Břeclav-Brodské zůstane otevřený.

Rozvodněná Jihlava v Třebíči

  • Voda ohrožuje židovskou čtvrť v Třebíči

    Voda ohrožuje židovskou čtvrť v Třebíči - Rozvodněná řeka ohrožuje židovskou čtvrť v Třebíči zapsanou na seznamu UNESCO. (29. března 2006) / Autor: Aleš Kratina

17:28
Speleologové museli kvůli velké vodě uzavřít Punkevní a Sloupsko-šošůvské jeskyně v Moravském krasu. Voda pronikla i do Císařské jeskyně, která je využívána k léčbě astmatiků takzvanou speleoterapií. více
17:20
Zvyšující se hladina Moravy a Kyjovky ohrožuje obce a města na Hodonínsku. Místy se voda již vylila z břehů, někde se výška hladiny blíží k hodnotám z ničivých povodní v roce 1997.
17:11
ČEZ je připraven odpojit od dodávek elektřiny některé zátopové oblasti. Týká se to ostravských částí Koblov a Svinov, části Olomouce i Přerova.
16:55
Rozvodněná řeka zaplavuje v Cerekvici nad Loučnou na Svitavsku další objekty. Voda zasáhla prvních sedm domků řadové výstavby, školku a bytovku. Celý sportovní areál je pod vodou a hladina stále stoupá nahoru.
16:48
V Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku hrozí kvůli povodním evakuace třetiny z 3800 obyvatel města. Hladina řeky Jevišovky totiž stále nebezpečně stoupá.
16:45
Přístupovou cestu k léčebně dlouhodobě nemocných v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku zaplavila voda. Léčebna je tak zřejmě prvním zdravotnickým zařízením v kraji, na něž mají záplavy bezprostřední dopad. Pacienti ani personál ale nejsou nijak ohroženi.
16:36
Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s dopravním podnikem odklonil některé linky městské autobusové dopravy v částech ohrožených záplavami. Vzhledem k uzavření Roztocké ulice přes Suchdol jsou ze své obvyklé trasy odkloněny linky číslo 340 a 350. Vozy směřující na Zbraslav se musí vyhýbat uzavřenému podjezdu pod Strakonickou ulicí. Dopravní podnik dále upravil trasy autobusových linek č. 165, 172, 244 a 507 v úseku Lahovice - Radotín. Linky jsou normálně v provozu, částečně ale jedou po objízdných trasách.
16:32
Nemocnice v Uherském Hradišti Vzhledem k možnému zaplavení areálu vodou přestěhovala všechny ambulance z přízemí do vyšších pater. Stejná opatření se týkají také přístrojů, techniky a zdravotnického materiálu. Odloženy jsou i plánované operace. „Lékaři by měli k ošetření do nemocnice odeslat pacienty jen v akutních případech," řekl mluvčí nemocnice Vlastimil Langer.

Rozvodněná Cidlina zatopila fotbalové hřiště v Chlumci nad Cidlinou. Autor: MAFA

  • Rozvodněná Cidlina zaplavila fotbalové hřiště.

    Rozvodněná Cidlina zaplavila fotbalové hřiště. - Řeka v Chlumci nad Cidlinou se vylila z břehů. (29.3.2006) / Autor: Ondřej Littera MF DNES

15:49
Krajský soud v Ústí nad Labem požádal věznici ve Stráži pod Ralskem o 20 odsouzených, aby mu pomohli se stěhováním ohrožených dokumentů. Soudní budova leží přímo u Labe a voda ji zaplavila už v roce 2002
15:39
Záplavy v Pardubickém kraji vyřadily z provozu několik čistíren odpadních vod. Největší z nich je pravděpodobně čistírna v Ústí nad Orlicí.
15:31
V obci Konice na Prostějovsku voda odřízla místní část Křemenec. Na silnici je kolem 30 centimetrů vody. Zasahovat zde musela těžká technika, protože hrozilo protržení hráze rybníka.