Prezident ocenil 42 osobností, lva dostal exprezident Klaus či obuvník Baťa

  • 1616
Ve Vladislavském sále Pražského hradu byla slavnostně předána státní vyznamenání, prezident ocenil 42 osobností. Vyznamenání dostal například poslední žijící stíhací pilot RAF Emil Boček, bývalý prezident Václav Klaus či hokejista Jaromír Jágr. In memoriam ocenění získal kynolog Tomáš Procházka, který před rokem zahynul na misi v Afghánistánu. Slavnostního večera se účastnil i jeho pes Doky.

Prezident Miloš Zeman krátce po osmé hodině vstoupil do Vladislavského sálu na Pražském hradě v doprovodu první dámy Ivany a také členů hradní stráže. Společně prošli kolem desítek čestných hostů a vyznamenaných. Prezident Zeman se rozhodl projev pronést v sedě. Vysvětlil, že je to kvůli bolestem nohou, kterými trpí. Prezident vyznamenal 42 osobností, mezi kterými bylo šest žen.

„Pokud někdo dostává státní vyznamenání, měla by to být vždy první třída,“ řekl v projevu Zeman. Vysvětlil, že se necítí být kompetentním k tomu, aby rozlišoval jednotlivé třídy a nechtěl by, aby ocenění mohlo být považováno za neadekvátní. 

„Rád bych s úctou a obdivem vzpomenul na Václava Havla, který byl v čele revoluce a který byl v čele Charty 77,“ zavzpomínal Zeman v projevu na první porevoluční hlavu státu.  Prezident krátce připomněl zásluhy všech oceněných, kterým se rozhodl udělit Řád Bílého lva.

„Často se zapomíná na lidi, kteří se opravdu podíleli na této (sametové, pozn. red.) revoluci a na něž tedy platí slavná otázka: Kde jsi byl když hřmělo? Tito lidé jsou často upozaďováni někým, kdo byl k revoluci lhostejný, nebo stál proti ní,“ upozornil prezident. 

„Přeji České republice aby byla nikoliv zemí často patologické nenávisti na sociálních sítích, přeji České republice, aby byla zemí úspěchu,“ uzavřel svůj projev prezident Zeman. Řekl, že by byl rád, kdyby v Česku bylo méně kritiků, ale více lidí, kteří v zemi tvoří hodnoty.

Nejvyšším státním vyznamenáním, tedy Řádem Bílého lva, bylo letos vyznamenáno osm významných osobností. V občanské kategorii ocenil prezident řádem Jana Antonína Baťu, který převzal vedení světoznámé firmy po smrti svého bratra Tomáše. Stejné vyznamenání získali také dva nejvyšší představitelé států. Bývalý český prezident Václav Klaus a také bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster. Dalším oceněným byl rovněž politik, tentokrát ale rakouského původu. Helmut Zilk se nejvýrazněji zapsal do veřejného povědomí jako starosta Vídně a zasadil se o zlepšování vztahů mezi Českem a Rakouskem.

PŘEHLEDNĚ: Boček, Jágr, Saudek a další. Prezident vyznamenal i šest žen

Mezi vojáky byli oceněni Řádem Bílého lva armádní generál Emil Boček, poslední žijící československý pilot, který bojoval proti nacistickému Německu ve službách Britského královského letectva (RAF). Im memoriam byli oceněni generál justiční služby profesor Bohuslav Ečer, pilot RAF Josef Ocelka a Jaroslav Selner, který bojoval u Tobruku a velel 3. československé samostatné brigádě v SSSR.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka byl letos udělen pouze jednomu člověku a to evangelickému kazateli Janu Jelínkovi, který v ukrajinském Kupičově ukrýval na své faře nacisty pronásledované Židy a později také Ukrajince a Poláky, které pronásledovala ruská armáda.

Mezi šesti lidmi oceněnými medailí Za hrdinství byl také Tomáš Procházka, vojenský kynolog, který přišel o život na misi v Afghánistánu. Spolu s ním byl oceněn také jeho pes Doky. 

Medaili Za hrdinství obdržel in memoriam štábní praporčík Tomáš Procházka....
Medaili Za hrdinství obdržel in memoriam štábní praporčík Tomáš Procházka....

Medaili Za zásluhy letos získalo získalo 27 osobností veřejného života. Mezi sportovci prezident ocenil hokejistu Jaromíra Jágra, mistra světa ve freestyle motokrosu Libora Podmola, nebo automobilovou závodnici Elišku Junkovou. Za svůj umělecký přínos získali ocenění například zpěvák Josef Zíma a fotograf Jan Saudek, který zisk vyznamenání oslavil vítězným zdvižením pěsti.

Nepozvaní politici

Prezident stejně jako minulý rok na ceremoniál ani následnou recepci nepozval několik politiků. Chybět bude třeba opoziční Miroslav Kalousek z TOP 09, Petr Fiala a Marek Benda z ODS nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš. To, že prezident na slavnostní večer nepozval ani dva z místopředsedů Sněmovny, zkritizovali i někteří politici (viz článek 28. říjen není prezidentova soukromá párty, kritizují politici Zemana).

Na Hrad se již druhým rokem nedostaví ani nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Na rozdíl od minulého roku naopak dorazí rektoři některých českých univerzit, například Tomáš Zima z Univerzity Karlovy nebo Martin Bareš z Masarykovy univerzity.

„Občas registruji, že si někdo stěžuje, že nebyl pozván. Já si myslím, že jde o lidi, kteří nemají příliš vlídný vztah k tomuto státnímu svátku a osobě prezidenta, a tak jim nebudu působit duchovní trauma, že by tam museli trpět,“ vyjádřil se ke kritice Zeman.

Slavnosti doprovázející stoprvní výročí vzniku samostatného československého státu začaly už dopoledne. Politici tradičně položili květiny k hrobu neznámého vojína na pražském Vítkově, prezident Zeman pak jmenoval sedm nových generálů.

Již v neděli proběhla slavnostní přísaha vojáků české armády a nastupujících studentů brněnské Univerzity obrany na pražském Hradčanském náměstí. Kromě prezidenta Zemana slavnostnímu aktu přihlížel i premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník generálního štábu Aleš Opata či kardinál Dominik Duka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video