Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Zavře to cesty v celé zemi, bojí se starosta prohry ve sporu o závoru

  10:24
Článek o rodině Ročeňových, kteří se po letech domáhají zavření veřejné cesty přes svůj pozemek ve Vysokém Mýtě, vyvolal řadu reakcí. Podle starosty Miloslava Souška zejména v dotčené části Domoradice, kde se prý za město postavili ostatní obyvatelé. Soušek varuje před precedentem pro celou republiku.

Starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek hájí postup radnice tím, že na místě je už léta vyježděná cesta. | foto: Město Vysoké Mýto

Původně to byl malý sousedský spor o to, zda lze zavřít cestu vedoucí přes soukromý pozemek, když ta původní je hned vedle. Ale po letech se tím už zabývají soudy, městský a krajský úřad i ombudsman.

Manželé Ročeňovi chtěli zrušit cestu, která není ani na mapě, aby jim při deštích netekla voda přímo na dům. Ale podle starosty Vysokého Mýta Miloslava Souška jsou manželé Ročeňovi potížisté, kteří se snaží ničit lidem v okolí život. "Šikanují své sousedy, chtějí je vyštvat," říká Soušek. (Více o podstatě sporu čtěte zde).

Můžete shrnout současnou situaci v Domoradicích?
Já mám výhodu, že vystupuji v celém případě jako nezúčastněný, protože celý příběh se odehrával předtím, než jsem přišel na radnici. Předpokládám, že zaměstná i několik dalších starostů.

O co jde ve sporu v Domoradicích

V roce 1999 koupili Ročeňovi domek v Domoradicích, o šest let později i pozemek přilehlý. Začali urgovat opravu okolních cest, aby mohli zrušit zkratku přes svůj pozemek. MÚ jim povolil postavit na pozemek závoru, vedení radnice proti tomu obratem podalo odvolání. Spor se dostal k soudu, nyní se radnice chystá závoru násilím odstranit, aby byla cesta opět průjezdná.

Celý příběh je jednoduchý: Ročeňovi koupili dům a různé pozemky. Udělali si spoustu nepřátel tím, že sousedům dělali problémy. V roce 2002 koupili část pozemku, na kterém je cesta. Tu sami několik let používali a nebránili veřejnému užívání. Pak se najednou rozhodli, že na jejich pozemku cesta nebude. Ale zákon v takovém případě neupřednostňuje právo na užívání soukromého majetku před právem ostatních lidí na veřejnou komunikaci.

MF DNES celý spor popsala. Změnilo se tím něco?
Myslím, že text způsobil dvě věci. Jednak si řada lidí právě na základě článku myslí, že se jedná o válku mezi Ročeňovými a úřadem. To je omyl. Naopak oni vedou válku s občany a snaží se do svého sporu zapojit město, kraj a soudy. Druhá věc je mínění obyvatel Domoradic, kteří okamžitě reagovali, telefonovali. Nakonec sepsali prohlášení, že plně podporují postup městského úřadu. To podepsali prakticky všichni obyvatelé Domoradic.

Což ale nemusí stále znamenat, že Ročeňovi nejsou v právu.
To znamená, že nejsou v právu. My se musíme striktně řídit právními předpisy. Při bližším pohledu zjistíme, že Ročeňovi koupili pozemek už s cestou. Před koupí i po ní cestu Ročeňovi i ostatní obyvatelé Domoradic řadu roků užívali.

Eva Ročeňová bojuje s radnicí ve Vysokém Mýtě o cestu, kterou ji město ilegálně
Na cestu, kterou radnice ilegálně postavila na pozemku v Domoradicích, dali
Miloslav Soušek, starosta Vysokého Mýta

Zleva Eva Ročeňová u sporné závory na cestě přes soukromý pozemek, vpravo starosta Miloslav Soušek.

Tím je podle vás dané, že na jejich pozemku cesta je?
Není to můj právní názor, je to skutečnost. Ale nemluvme o mém názoru, vyplývá to ze zákona. Ten říká, v kterém případě se o veřejnou cestu jedná a kdy zase ne.

Jenomže krajský soud vám v rozsudku z letošního ledna napsal, že váš právní výklad je mylný a že cestu je možné na soukromém pozemku stanovit jen ve výjimečném případě.
Já k odůvodnění rozsudku soudu nechci a nemohu dávat komentář. Já pouze vím, že žádný soud nerozhodl, že cesta neexistuje. Mám za to, že věta ve vámi citovaném rozsudku z ledna je vytržená z kontextu. Je pravda, že soud rozhodl, že městský úřad pochybil, když na pozemku Ročeňových povolil závoru. Proto rozhodnutí zrušil.

Zákon však klade přísné podmínky, kdy můžete nařídit cestu na soukromém pozemku. Jedna z nich říká, že vedle nesmí být jiná cesta, kterou mohou lidé používat. A ta tam je.
Ano, ale tato cesta nevykazuje všechny parametry dostatečné dopravní obslužnosti. Uvedu příklad: hasičské auto se tady nemá kde obrátit. Potom je i dům manželů Ročeňových v riziku, dostávají se do pasti v případě požáru. Celou věc je třeba brát v historickém kontextu. I proto, že Ročeňovi tuto cestu několik let uznávali a pozemek koupili s vědomím, že na něm je komunikace.

Z toho by ale vyplývalo, že si Ročeňovi sami škodí.
Oni předpokládají, že cestu budou využívat pouze sami.

To těžko, protože na cestě vytvořili val proti vodě, která jim tekla na dům, a ten ještě zpevnili osázenými stromky, přece přes ně nebudou jezdit.
Ano, pak z tohoto pohledu určitě ubližují sami sobě.

To ale nemá logiku.
Jednání Ročeňových nevykazuje logiku celá léta. Kdyby se chovali logicky, tak se se spoluobčany dohodli a všechno mohlo být jinak.

Ale vždyť se chovali logicky. Řádně požádali o povolení závory, kterou jim váš úřad povolil. Jenomže pak vedení města podalo odvolání proti rozhodnutí svých vlastních úředníků a tím to všechno začalo.
Ukážu vám svůj dům. Když prší a projede auto, tak mi stříká voda na dům a s tímto vědomím jsem si jej kupoval. A oni si také kupovali dům s vědomím, že jim tam za deště poteče voda.

Co když jim dá soud za pravdu?
Pokud bude rozhodnutí pravomocné a konečné, budeme respektovat rozhodnutí soudu. Existují ale tisíce zcela obdobných případů. Neprůjezdné by pak nebyly pouze Domoradice, ale celá Česká republika.

Autor:

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Vojtěch: Jak zabránit lockdownu? Musíme naočkovat aspoň 6 milionů lidí

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Neukáznění turisté v Bavorském lese nocují pod širákem, potíže dělají i Češi

Strážci německého Národního parku Bavorský les, který sousedí se šumavským národním parkem, registrují v posledních...

Během pěti minut o desítky tisíc chudší. Lidé stále neřeší, na co klikají

Premium Stačí otevřít e-mail, který je zdánlivě od banky, zadat přihlašovací údaje... A najednou má člověk na účtu o...

Řidiči dohánějí STK před dovolenou. Na kontrolu si ale počkají, někde i měsíc

Premium Obavy se naplnily. Stanice technické kontroly zažívají během prázdnin mohutný nápor řidičů. Ti nyní ve velkém dohánějí...

STALO SE DNES: Zemřel esenbák z Pelíšků, po tornádu je v exekuci dvacet lidí

Ve věku 75 let zemřel herec Miroslav Kaman, známý díky roli esenbáka ve filmové komedii Pelíšky. Dvacet lidí zůstalo na...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...