Tlaku umíme odolat, odmítli se soudci NS vyloučit z Rathova případu

  10:31aktualizováno  10:31
Odmítnutím námitky pro svou údajnou podjatost zahájil senát Nejvyššího soudu druhý den jednání v případu Davida Ratha. Předseda senátu rozhodnutí odůvodnil tím, že schopnost odolávat tlakům ze strany politiků či médií je součástí profesionality soudce. Po skončení dokazování jednání odročil.

Nejvyšší soud začal projednávat zákonnost odposlechů v kauze Davida Ratha (30. května 2017). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nikdo z obžalovaných se ve středu k projednávání stížnosti pro porušení zákona podané ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) v případu údajné korupce exhejtmana Davida Ratha a dalších deseti aktérů nedostavil.

„Neshledali jsme zákonnou překážku pro to, aby náš senát vzhledem ke vznesené námitce podjatosti ve vztahu ke všem členům senátu nemohl rozhodnout, náš postup je v souladu s dlouholetou judikatorní praxí Nejvyššího soudu,“ uvedl předseda senátu Vladimír Veselý.

Údajnou podjatost Rathovi advokáti dovozovali mimo jiné i z vyjádření Miloše Zemana, který podle nich „vyhrožoval“ kárnou žalobou soudci pražského vrchního soudu Pavlu Zelenkovi. Ten loni v prosinci vydal rozhodnutí zpochybňující zákonnost odposlechů, které jsou klíčovými důkazy obžaloby a který případ vrátil krajskému soudu v Praze.

Fotogalerie

Soud také odmítl přehrát CD s prezidentovým projevem, které v úterý předložil exhejtmanův advokát (více jsme psali zde).

Po skončení dokazování dal předseda senátů advokátům prostor přednést závěrečné návrhy. Následně jednání odročil na 7. června, kdy má padnout rozhodnutí. Původně bylo pokračování jednání naplánováno ještě i na čtvrtek.

„Tohle nejsou koňské dostihy, abych výsledek tipoval dopředu,“ reagoval vzápětí advokát manželů Kottových Tomáš Sokol. „K námitce podjatosti bych se asi nepřipojoval, ale rozumím jí, pan prezident si o to svými infantilními výroky přímo koleduje,“ podotkl.

Přeruší NS řízení, aby neovlivnil krajský soud?

Advokát Davida Ratha Roman Jelínek po skončení jednání řekl, že by bylo překvapivé, kdyby senát námitce podjatosti vyhověl, dosavadní průběh řízení však označil za mimořádně korektní. „Proti odmítavému rozhodnutí podáme stížnost, v případě jejího odmítnutí se nesporně obrátíme na Ústavní soud. Pokud senát napadený námitkou podjatosti o ní sám rozhodne a není opravného prostředku, nějak se to řešit musí,“ uvedl.

Dodal také, že pokud jsou soudci Nejvyššího soudu námitkou podjatosti napadeni v civilním řízení, rozhoduje o ní jiný senát téhož soudu. „V trestním řízení tato úprava chybí. Mezera v zákoně se musí nějak vyřešit,“ dodal.

Zástupce Nejvyššího státního zastupitelství Radek Doležel odmítnutí námitky podjatosti přivítal. „Mám za to, že nebyly důvody tento návrh akceptovat. Dokazování bylo dostatečné, myslím si, že o stížnosti může být rozhodnuto pouze na základě spisového materiálu, který má NS k dispozici, není potřeba provádět další dokazování,“ doplnil.

V trestním řízení mají mít obě strany stejné příležitosti, což podle Rathova advokáta v tomto případě nemají, protože stížnost pro porušení zákona může ministr podat kdykoli v průběhu řízení. NS by tak podle něj měl přerušit řízení do rozhodnutí krajského soudu.

„Podle dřívějších rozhodnutí NS by stížnosti pro porušení zákona mělo předcházet dovolání, je-li ho možné podat. Tady to ještě není možné, protože věc ještě není skončena. Výsledek stížnosti významně ovlivní průběh řízení o otázce viny či neviny,“ dodal.

Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činností manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší. Odvolací senát ale rozsudek loni zrušil kvůli použitým odposlechům. Podle něj byly stěžejní důkazy obžaloby pořízeny nezákonně, a v hlavním líčení je proto nelze použít


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Asistenční psi

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či...

Najdete na iDNES.cz