Rath se u soudu přirovnal k pacientovi, pak navrhl vyloučení soudců

  8:40aktualizováno  17:15
Může žalobce v kauze údajné korupce Davida Ratha a dalších deseti aktérů použít policejní odposlechy jako důkaz? Touto otázkou se od úterního rána zabýval Nejvyšší soud. Na veřejné jednání, které má za několik dní vyústit v klíčový verdikt, do Brna přijel i sám Rath. V závěru prvního jednacího dne jeho advokát navrhl vyloučení soudců z případu pro údajnou podjatost.

Nejvyšší soud (NS) začal kauzu údajné korupce při přidělování veřejných zakázek ve Středočeském kraji řešit v úterý ráno. Exhejtman David Rath se ve svém odpoledním proslovu před tříčlenným senátem přirovnal k pacientovi, kterému diagnostikovali mozkový tumor a přihlíží debatě odborníků o volbě nejvhodnějšího postupu léčby.

„Jsem přesvědčen, že kdyby se to netýkalo veřejně známé osobnosti, ministr spravedlnosti by stížnost na porušení zákona nepodal. Musím namítnout podjatost senátu, podle mě nyní nemůžete rozhodovat úplně nezávisle,“ řekl Rath soudcům s tím, že jsou pod mimořádně silným nátlakem mimořádně silných osob a institucí.

Rath i jeho advokáti během jednání opakovaně odkazovali k výrokům prezidenta Miloše Zemana, který podle jejich slov „vyhrožuje“ kárnou žalobou soudci pražského vrchního soudu Pavlu Zelenkovi.

Fotogalerie

Právě Zelenka v prosinci vynesl rozhodnutí, podle kterého byly odposlechy v kauze pořízené nezákonně, protože okresní soud jejich nasazení dostatečně neodůvodnil. V reakci na to podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) stížnost na porušení zákona Nejvyššímu soudu.

„Vzhledem k tomu, že prezident má silné kompetence i vůči Nejvyššímu soudu, jsme přesvědčeni, že by o tom neměl rozhodovat izolovaně jeden senát, ale buď celé plénum, nebo Ústavní soud jako vyšší instance,“ řekl Rath novinářům. Předsedovi senátu Vladimíru Veselému a jeho kolegům také připomněl, kolik jejich rozhodnutí v posledních letech Ústavní soud zrušil.

Po přednesení návrhu předseda senátu sdělil, že jednání bude pokračovat ve středu. „Teď je předčasné předjímat, co bude následovat,“ uvedl Radek Doležel z Nejvyššího státního zastupitelství, které při projednávání stížnosti zastupuje stěžující si resort spravedlnosti.

Ve své řeči poukazoval mimo jiné na zásadu předvídatelnosti soudního rozhodování, které se prý vrchní soud nedržel. Dodal také, že odůvodnění k povolení odposlechů není slohové cvičení. „Svědky volat nebudeme, domnívám se, že strany řeknou svá vyjádření a dále bude záležet na postoji Nejvyššího soudu, zda bude chtít provést nějaký důkaz či nikoli, nicméně v tomto typu řízení se obvykle nedělají,“ uvedl ráno před jednáním Doležel.

Ovčáček: Rath se snaží skrze prezidenta zviditelnit

Z jedenácti obžalovaných v kauze údajné korupce při přidělování veřejných zakázek osobně dorazil v úterý k NS právě pouze exhejtman David Rath. Manželé Kottovi se omluvili, dorazil pouze jejich advokát Tomáš Sokol. Už před zahájením jednání Rath označil aktuální dění za „monstrproces“ a cirkus. Ministr spravedlnosti z toho podle jeho slov chce mít předvolební show.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ještě během úterý na dění před NS zareagoval konstatováním, že se David Rath snaží prostřednictvím prezidenta zpopularizovat. „Prezident se k této věci vyjádřil a hodlá v ní postupovat, až teprve než učiní příslušné kroky ministr spravedlnosti pan Robert Pelikán. Pak přichází v úvahu případná kárná žaloba,“ řekl Ovčáček ČTK.

Předseda senátu Vladimír Veselý na úvod asi tři čtvrtě hodiny rekapituloval rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. Poté předal slovo kolegům Ivo Kouřilovi a Janu Engelmannovi, kteří podobně popsali okolnosti nařízení odposlechů. Uvedli, na jak dlouhou dobu soud sledování kanceláří či telefonické a mailové komunikace jednotlivých aktérů kauzy povolil.

Poté dal advokátům prostor navrhnout doplnění dokazování, čehož se chopili právě Rathovi obhájci Adam Černý a Roman Jelínek. První ze jmenovaných soudu předložil CD se záznamem výroků Miloše Zemana směrem k soudci Zelenkovi. „Senát by se s tím měl seznámit, prezident požívá velkou autoritu a jeho názory na vinu či nevinu doktora Ratha je velmi významný,“ řekl.

Trestní senát má případ veřejně projednávat čtyři dny, vyhlášení rozsudku je naplánováno na 7. června. Verdikt bude mít podle odborníků dopad i na budoucí praxi policie, žalobců a soudců (více jsme o tom psali zde).

Proč podal Pelikán stížnost

Vrchní soud v Praze vrátil případ krajskému soudu k novému projednání loni v prosinci. Odposlechy, které označil za nezákonně pořízené, jsou přitom klíčovými důkazy obžaloby. Ústecký soud prý jejich nasazení dostatečně neodůvodnil (více můžete číst zde).

Rathova kauza

S tím však ministr nesouhlasí. „Já si nemyslím, že by v tom případě došlo k závažné procesní chybě. To je právě ten důvod, proč podávám stížnost na porušení zákona,“ řekl už dříve iDNES.cz šéf resortu spravedlnosti. Projednávaná stížnost směřuje v neprospěch bývalého hejtmana Středočeského kraje i všech dalších deseti obžalovaných.

Podle obžaloby byl Rath hlavou nezákonných praktik, které se děly kolem zakázek na opravu zámku Buštěhrad a dodávek zdravotnického vybavení do středočeských nemocnic. Peníze z úplatků podle státního zástupce fyzicky inkasovali Petr Kott a Kateřina Kottová (dříve Pancová) a s exhejtmanem se o ně následně dělili. Právě u jejich domu zadržela policie před pěti lety Ratha se 7 miliony v krabici od vína.

Dvojici lékařů krajský soud loni v létě nepravomocně uložil 7,5 roku vězení a trest propadnutí majetku. Rathovi pak ještě o rok víc a propadnutí 20 milionů korun. V souvislosti s manipulováním zakázek v regionu bývalý hejtman podle soudu převzal 16 milionů korun. Právě tento odsuzující verdikt následně pražský vrchní soud koncem loňského roku zrušil.

Jak se bavili Rath, Kott, Pancová:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Benešová doporučila odškodnit klienty H-Systemu mimořádným opatřením

Bývalí klienti H-Systemu si byty v Horoměřicích dostavěli svépomocí. (24....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů...

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ KOVŮ - 2 SMĚNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz