Kvůli sesuvu na D8 dostalo ŘSD pokutu, dosud nedodalo potřebné důkazy

  16:37aktualizováno  16:37
Žádá miliardu, ale samo stále nedodalo potřebné důkazy. Ředitelství silnic a dálnic proto dostalo pokutu 50 tisíc, že ani přes výzvy soudu nevydalo výsledky měření o pohybu svahu na rozestavěné dálnici D8 na Ústecku v červnu 2013. Bez nich nemůže být dokončen posudek důležitý pro rozhodnutí soudu. ŘSD přitom samo kvůli sesuvu žaluje kamenolom

Sesuv půdy zablokoval v červnu 2013 práce na rozestavěné dálnici D8. | foto: Repro: MF DNES

„Žalobci se ukládá pořádková pokuta ve výši 50 tisíc korun,“ rozhodla soudkyně Michala Dvořáková z Obvodního soudu pro Prahu 5, která případ řeší.

Fotogalerie

„Výše pokuty byla stanovena na horní hranici, neboť nedostatek součinnosti žalobce znemožnil znaleckému ústavu zpracovat včas revizní znalecký posudek a způsobil tak zbytečné průtahy v soudním řízení,“ vysvětlila soudkyně v usnesení z minulého pátku, které má MF DNES k dispozici. Zároveň opět nařídila, aby ŘSD do sedmi dnů chybějící údaje předložilo.

ŘSD požaduje po kamenolomu Kámen Zbraslav bezmála 800 milionů za sesuv zeminy. Dalších 240 milionů chce Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) za poničenou trať. Opírají se o posudek VUT Brno, podle něhož se svah utrhl a sesunul kvůli těžbě kamene. Posudek VUT nechal vypracovat bývalý majitel kamenolomu Josef Kačírek, jenž byl s firmou Kámen Zbraslav ve vleklém sporu. Za posudek dal 300 tisíc korun.

ŘSD se pak obrátilo na státní instituce, aby brněnskou analýzu posoudily. Česká geologická služba (ČGS) ji ostře zkritizovala a rovněž Ústav struktury a mechaniky hornin Akademie věd konstatoval, že za sesuv nemůže jen kamenolom, ale několik faktorů.

Most dálnice D8 u Prackovic mírně poklesl, oprava potrvá do listopadu

Geologové mají za to, že za sesuv může i sama dálnice, která byla příliš zaříznutá do svahu, ale také investor, jenž nerespektoval jejich navrhovaná opatření, a nestabilní podloží, které bylo v pohybu už od roku 2010. Ve své zprávě varovali před tím, aby ŘSD podalo žalobu na základě posudku VUT, který označili za ledabylý a tendenční, vedený snahou svalit vinu na kamenolom. Přesto to ŘSD a SŽDC udělaly. Tehdejší ministr dopravy Dan Ťok vysvětloval, že organizace jeho resortu musely podat žalobu, aby jednaly jako řádní hospodáři.

Postavit celou dálnici D8 trvalo 32 let

ČGS navíc už v dubnu 2015 upozorňovala, že „posudek je zpracován nekompetentním subjektem“, který nemá oprávnění psát posudky v oboru geologie. Ministerstvo spravedlnosti následně dalo znaleckému ústavu pokutu 50 tisíc korun.

Proti analýzám ŘSD a SŽDC postavil Kámen Zbraslav několik svých, podle nichž za ujetí svahu může déšť a zaříznutá dálnice. Proti sobě tudíž stály dvě skupiny posudků a soudkyně Michala Dvořáková proto loni 24. října rozhodla, že nechá zpracovat revizní posudek, který pomůže spor rozseknout. Zadala ho opět Ústavu struktury a mechaniky hornin. Tomu však ŘSD dosud nedodalo důležité podklady. A nepomohla ani výzva soudu z letošního 24. června.

Ředitel ústavu Josef Stemberk poukázal v dopise soudu na to, že „chybí výsledky inklinometrického monitoringu u vrtů IN7 a IN8“. Inklinometry jsou zařízení měřící pohyby ve svahu. „Výsledky měření z těchto dvou vrtů podle našeho názoru mohou mít významný vliv na závěry zpracovávaného posudku,“ dodal Stemberk. Požádal soud o prodloužení termínu odevzdání posudku do 27. září a soud mu vyhověl.

Podle právníka žalované firmy Pavla Sedláčka mohou chybějící údaje z měřidel přinést zásadní informaci o tom, co předcházelo sesuvu. „Může se ukázat, že svah se hýbal už před sesuvem a nikdo nic neudělal,“ dodal.

Mluvčí ŘSD Jan Rýdl v úterý uvedl, že na odpovědích pracuje, zatím je však redakci neposlal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministr obrany Lubomír Metnar.

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Irák, Afghánistán nebo Golany. Stovka českých vojáků obdržela vyznamenání

Zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner (vpravo) gratuluje oceněným...

V Národním památníku na pražském Vítkově si převzalo ocenění 109 vojáků z jedenácti jednotek české armády za účast na...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz