V Česku chybí 70 tisíc rybníků, voda jen odtéká, tvrdí rektor Sklenička

  17:00aktualizováno  25. dubna 12:30
Česko sužuje sucho, zasáhlo už 99 procent území. Letos přišlo o měsíc dřív, než je obvyklé. Podle rektora České zemědělské univerzity Petra Skleničky, který byl hostem čtvrtečního Rozstřelu, je situace kritická a mělo by se začít okamžitě jednat. V pořadu podotkl, že se nestíháme přizpůsobovat klimatickým změnám a v Česku chybí tisíce rybníků.

Lidem žijícím ve městech postupující nekončící úbytek vláhy nedochází, ale lidé mimo města a pak především ti, co působí v zemědělství, se děsí toho, že by letos mohlo být ještě větší sucho než loni.

Podle rektora České zemědělské univerzity je současná situace spojená s extrémním suchem kritická. Důvodem je podle profesora Skleničky nedostatek srážek a neustále stoupající průměrná teplota. „V roce 2015 jsme poprvé zažili extrémní sucho, loni jsme se vylekali podruhé,“ doplnil Sklenička.

Podle rektora je velmi důležité začít reagovat na přicházející klimatické podmínky, které budou velmi tvrdé. „Důležité je pracovat s krajinou. Nastavit takové podmínky pro zemědělce, lesníky i další, abychom půdě vrátili retenční potenciál, který jsme o třetinu snížili,“ řekl v Rozstřelu. 

Zemědělci špatně hospodaří s půdou

„U nás a na Slovensku jsou obrovské bloky orné půdy, suverénně největší v Evropě. Taková krajina se obtížně vypořádává s extrémy jako jsou sucha nebo naopak povodně,“ řekl v Rozstřelu rektor zemědělské univerzity.

Fotogalerie

Podle odborníků V České republice s půdou správně hospodaří 25% zemědělců. „Je to zapříčiněno i tím, že zemědělci nepracují na svém, ale na pronajaté půdě,“ doplnil Sklenička.

V Česku chybí rybníky

V Rozstřelu zaznělo i to, že u nás chybí 50-70 tisíc rybníků. „Rybník nebo jakákoliv vodní nádrž je velmi důležitý prvek v krajině, rybník totiž dokáže zadržet vodu a v naší republice je potřeba vodu zadržet, jelikož od nás voda pouze odtéká,“ vysvětlil v Rozstřelu rektor Sklenička.

„Na České zemědělské univerzitě spolupracujeme se specialisty z Izraele, kteří nám budou pomáhat na projektu „chytrá krajina“. Společně budeme aplikovat zavlažovací systém. Základem je vodohospodářská síť s nejrůznějšími typy nádrží. Podstatou je, abychom se naučili vodu přečerpávat a používat znova,“ přiblížil Sklenička.

Profesor Sklenička má i obavy o to, jak bude naše krajina vypadat za několik let. „Bojím se, aby krajina za dvacet let nevypadala stejně. Doufám v určitý posun, například, že přibudou prvky zeleně, vodohospodářské prvky, že se lesy budou sázet pestřejší.“

Podle vědců a akademiků je peněz málo a plán koalice proti suchu, byť do ní byli přizváni, za opravdu ucelenou koncepci, jak si poradit se suchem, nepovažují. „Stávající prostředky by bylo třeba navýšit, ročně alespoň o dvacet až třicet miliard,“ uvedl v Rozstřelu Sklenička.

Nestíháme klimatické změny

„Jsem realista. Jsme pomalí, nestíháme tu klimatickou změnu. Koloběh vody má určité zpoždění a já se prostě bojím, že pokud nezačneme jednat okamžitě v plném nasazení, ať už finančním nebo jakémkoli jiném, tak může být docela pozdě a  pocítíme velkou změnu, která může odstartovat kolaps celé společnosti,“ uzavřel debatu profesor Sklenička.

Sucho letos přišlo o měsíc dříve, spásu může přinést víkendový déšť

Profesor Petr Sklenička je rektorem České zemědělské univerzity a také koordinátorem Centra pro vodu, půdu a krajinu při ČZU. Účastní se zasedání Národní koalice pro boj se suchem, která se pravidelně schází na Úřadu vlády a kterou loni založil ministr životního prostředí. 

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz