Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Drastická preventivní kampaň nemá v Česku obdoby, říká zástupce pojišťoven

  14:30
Výkonný ředitel České asociace pojišťoven a místopředseda rady vlády pro bezpečnost silničního provozu Jan Matoušek v rozhovoru pro iDNES.cz přibližuje detaily kampaně 13 minut. „Na notorické agresory a psychopaty nepůsobí téměř žádná kampaň. Až 86 procent lidí uvádí, že překračuje povolenou rychlost v obci i mimo ni,“ vysvětluje Matoušek.

Ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. | foto: Goran Tačevsky

Kampaň vypadá poměrně drasticky. Není to příliš? Nebo je to tak schválně?
V záplavě reklamy, které diváci čelí každý den, musí být preventivní kampaň vidět, působit na emoce, nesmí školit nebo poučovat, ale musí ukazovat reálné následky rychlé jízdy. Kampaň jsme odstartovali dvěma videi, která zachycovala pohled na vážnou dopravní nehodu s kočárkem. První video zachycovalo divokou jízdu mladé posádky v osobním voze. Druhé pocházelo z kamery v kabině řidiče nákladního auta.

Záběry ukazovaly, jak osobní auto smetlo kočárek pod kola náklaďáku. Na sociálních sítích se strhla velká diskuse o příčinách nehody. A téměř všichni lidé zcela pomíjeli, že obě vozidla jela vesnicí opravdu rychle. A už vůbec nikdo si neuvědomil, že kdyby jeli pomaleji, před mužem s kočárkem by stihli zastavit. 

Potvrdilo se nám, že vysoká rychlost je společensky akceptovaná, že ji, v uvozovkách, nikdo neřeší. Navíc se nám podařilo přitáhnout ke kampani i mladé lidi, kteří jsou důležitá cílová skupina, protože způsobují nadprůměrné množství nehod.

Krátký film, který fiktivní nehodu odhaluje a zároveň vysvětluje náš záměr můžete najít na stránkách 13minut.cz.

Dostane se taková kampaň k agresivním řidičům? Jaké všechny cesty jste zvolili?
Na notorické agresory a psychopaty nepůsobí téměř žádná kampaň. Ty je potřeba dostat ze silnic prostřednictvím bodového systému. Agresivita za volantem a problém rychlé jízdy se ale týkají doslova každého z nás. Až 86 procent lidí uvádí, že překračuje povolenou rychlost v obci i mimo ni. Pořád někam spěcháme, do práce, na schůzku, na chatu, za přítelkyní.

Chceme být někde o pár minut dříve a jedeme na hraně svých možností. Naše kampaň složená z televizní a rozhlasové reklamy, dokumentárního filmu, online médií, pomoci influencerů, terénních akcí kolegů z Besipu a Policie ČR, má ambici dostat se pod kůži právě nám všem, kteří žádní notoričtí agresoři nejsme, ale děláme chyby. Musíme si ale uvědomit, že spěch a dohánění času v autě je zbytečný hazard. Že těch pár kilometrů navíc, rozhodně za zvýšené riziko ani lidské životy nestojí. Že ušetřené minuty se mohou ve vteřině změnit v katastrofu, které už nezabráníme.

Věřím, že po uvedení dokumentu 13 MINUT Víta Klusáka, zasáhneme většinu řidičů. Má premiéru 10. června. Je zpovědí pěti viníků vážných dopravních nehod, jejich příběhy do značné míry zničených životů přinášejí nesmírně silné svědectví. Nikdo z nás by nechtěl být na jejich místě, ale stát se to může. Právě díky tomu se s nimi divák může ztotožnit a zamyslet se, jestli sám nedělá to, co oni.

Tato kampaň, kterou uskutečňujeme společně s Besipem a policií, troufám si říct, nemá svým rozsahem na české poměry obdoby, potrvá až do listopadu letošního roku.

Jan Matoušek

Vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně. Působil jako vrchní ředitel kabinetu ministra průmyslu a obchodu, generální sekretář Italsko-české obchodní a průmyslové komory a jako rada Velvyslanectví České republiky v Římě pověřený vedením obchodního úseku.

Od roku 2008 pracoval jako náměstek výkonného ředitele v České bankovní asociaci. Od srpna 2015 zastává funkci výkonného ředitele České asociace pojišťoven, od července 2016 funkci výkonného ředitele ČKP. Věnuje se také problematice dopadů legislativy na podnikatelské prostředí z pozice člena Komise RIA (hodnocení dopadů regulace) Legislativní rady vlády.

Inspirovali jste se při přípravě kampaně v zahraničí? Jakou taktiku požívají tamní organizace na prevenci nehod?
Každá země má svá specifika a jinou mentalitu řidičů, která se samozřejmě odráží i na silnici. V případě fiktivní nehody pro nás byla inspirací online nehoda mladých dívek u Mostu, jejíž hláška „Za pět minut u Tesca“ zlidověla.

V případě dokumentu jsme chtěli ukázat, že řidiči, kteří zavinili vážnou dopravní nehodu, nejsou anonymní piráti silnic z černé kroniky. Že jejich příběhy nekončí anonymním článkem v novinách. Že jde o lidi s tváří, citem, svědomím a často i snahou svou nezměrnou chybu dennodenně odčiňovat. Opravdu si vážím všech aktérů za to, s jakou otevřeností do natáčení takhle osobní záležitosti šli.

Překračujete při řízení nejvyšší povolenou rychlost?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 16. června 2021. Anketa je uzavřena.

Ano752
Ne284

Jaké dělají řidiči největší prohřešky? Rychlost, nevěnování se řízení?
Pokud bychom zůstali u rychlosti, tak tu vědomě překračuje téměř každý. Například každý desátý řidič překročí rychlosti v obci i o více jak 20 km/hod. Přitom nepřiměřená rychlost je nejtragičtější příčinou dopravních nehod, může za 40 procent úmrtí na silnicích.

Nevěnování se řízení bylo rovněž jedním z témat našich kampaní. Každý den vídáme řidiče, kteří při řízení vozidla drží mobilní telefon a telefonují nebo píší zprávy a nesoustředí se na dění v silničním provozu. Přitom z pohledu bezpečnosti je během telefonování za volantem řidič ovlivněn zhruba stejným způsobem, jako kdyby měl 0,8 promile alkoholu v krvi. Při psaní krátké zprávy ztratí řidič pozornost na pět vteřin. Za tu dobu ujede při pouhé padesátce 90 metrů, tedy vzdálenost fotbalového hřiště.

Jak je to s věkem - bourají více mladí s čerstvým řidičákem nebo staří?Podle statistik dopravní policie řidiči do 30 let ročně způsobí 133 smrtelných nehod a téměř 18 procent všech nehod zaviní řidiči s praxí do pěti let od získání řidičského průkazu. Naše čísla ukazují, že mladí řidiči do 24 let jsou na silnicích 2,5 krát rizikovější, než je průměrná nehodovost v ČR. Přibližně každý pátý majitel vozu ve věku 18 let způsobí dopravní nehodu.

Mladí řidiči si možná i kvůli nedostatku zkušeností nedokážou uvědomit, jaké následky může jejich nevhodné chování za volantem mít, ať už jde o rychlost, nebo agresivitu. Až 82 procent řidičů do 29 let se nechá během jízdy vyprovokovat k agresivním reakcím. Vadí jim cyklisté, pomalejší řidiči a bezdůvodná jízda ostatních v rychlém pruhu. 

Řada z nich se ale v našem průzkumu přiznala i k vlastním prohřeškům. Přes 80 procent z nich si občas nedělá starosti s maximální povolenou rychlostí, 60 procent se někdy záměrně tlačí na auto před sebou a polovina se přiznala i k předjíždění na poslední chvíli. Každý šestý dokonce zrychlí, jakmile se někdo snaží je předjet.

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za „zabíjení cez padáky“ či „ožralu“

Soud ve středu rozhodl o tom, že se premiér Andrej Babiš nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi za...

Chceme reformu policie, vydírat přes emoce se nesnažíme, tvrdí romští aktivisté

Česká republika musí důkladně vyšetřit smrt Roma Stanislava Tomáše, který zemřel v Teplicích po policejním zákroku,...

Důchody se zvýší. Poslanci chtějí seniorům přilepšit o 300 korun

Premium Senioři se na začátku příštího roku dočkají mimořádného navýšení starobních důchodů. Nad rámec zákonné valorizace,...

Dětské skupiny zůstávají, otcovská se prodlouží, schválili poslanci

Přímý přenos Poslanci na úterní mimořádné schůzi schválili návrh, podle kterého budou dětské skupiny i nadále i pro starší děti a...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...