Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. října 2022 Igor

Agresivní řidiči na jihomoravských silnicích: najíždějí, vybržďují, křičí

  6:36
Jihomoravské silnice jsou plné agresorů za volantem. Záměrně dorážejí na auta před sebou, vybržďují, dělají myšky, nedávají přednost. Rizikový styl jízdy „vyznávají“ hlavně muži. Právě oni jsou ti, kteří častěji při řízení nepoužívají bezpečnostní pás.

Ilustrační snímek | foto: Depositphotos

V plné rychlosti dohnal vojenskou sanitku, pověsil se jí za záda a několik kilometrů na ni najížděl. Když blikající vůz převážející nemocného vězně pokračoval dál v jízdě v levém pruhu, řidič stříbrné oktávie ji předjel myškou zprava. A to zrovna ve chvíli, kdy se v tomto pásu pomalu šinulo nákladní auto.

Ani to ale agresivnímu šoférovi nestačilo a sanitku začal prudce vybržďovat, až obě auta na dálnici D1 na Vyškovsku téměř zastavila. Pak se řidič rozjel a posádce sanitky ukázal vztyčený prostředníček.

Událost z poloviny března letošního roku označil policejní mluvčí Petr Vala za životu nebezpečnou, a to hned pro několik lidí. A rozhodně nešlo o ojedinělý případ. Ve stejné době třeba sedmadvacetiletý řidič u Ochozu u Brna problikával policejní auto a při následné honičce se ho dokonce pokoušel vytlačit do příkopu.

„Agresivita na silnicích je stále bohužel všudypřítomná. Mezi nejčastější projevy patří především nedodržování bezpečné vzdálenosti, vysoká rychlost, nebezpečné předjíždění, či dokonce také vybržďování. Tím se neúměrně zvyšuje riziko vzniku vážné dopravní nehody,“ poznamenal Vala.

To ostatně potvrzuje i průzkum agentury STEM/MARK, který si nechala vypracovat Česká asociace pojišťoven. Podle výsledků „tlačí“ auto před sebou – podobně jako řidič stříbrné oktávie – často až šedesát procent všech jihomoravských řidičů. Třetinu zase dokáže vytočit a vyprovokovat k agresivnímu stylu jízdy blokování rychlých pruhů, což je víc než jinde v Česku. Ve zbytku republiky má totiž tento fakt v provozu vliv „jen“ na každého čtvrtého šoféra.

A právě agresivní jízda se tak velmi snadno může pro kohokoli na silnici stát osudnou. „Agresivita je stav mysli, při kterém se svých negativních pocitů snažíme zbavit tím, že si je vybíjíme na ostatních. Spousta řidičů si ve vypjaté chvíli neuvědomuje rizika spojená s agresivním chováním a nedomýšlí jeho důsledky, kdy zvláště za volantem může napáchat nenávratné škody,“ poukázal Pavel Čížek, jihomoravský koordinátor Bezpečnosti silničního provozu (BESIP) při ministerstvu dopravy.

„Žádaly si to okolnosti“

Zrovna jihomoravští šoféři si nicméně uvědomují, že jejich jízda i chování na silnicích působí agresivně. Podle průzkumu to přiznávají až dvakrát častěji než v jiných regionech. Za agresivního se tak považuje každý jedenáctý Jihomoravan za volantem.

Jenže až polovina řidičů je ochotná extrémně nebezpečné projevy agresivity v dopravním provozu tolerovat. Přitom ročně agresivní šoféři způsobí na českých silnicích průměrně asi šest stovek nehod. „Lidé své prohřešky za volantem omlouvají tím, že si to okolnosti žádají. Ochota k takové omluvě je u nich neobyčejně vysoká,“ upozornil výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Šoféři zároveň jednotlivým prohřeškům přikládají různou závažnost. Například nedodržování dostatečných odstupů, předjíždění na poslední chvíli, zmíněné vybržďování nebo nedávání přednosti je podle odpovědí v průzkumu velmi rizikové. Každý desátý dotázaný jihomoravský řidič se také doznal k tomu, že někdy v životě jiné auto vybržďoval. Oproti tomu většinu lidí netrápí křik, troubení nebo agresivní gestikulace. 

„Nicméně i tyto zdánlivě neškodné projevy mohou mít nedozírné následky. Chcete-li dát například vytroubením jiného řidiče najevo, že má uhnout z cesty nebo vyrazit do křižovatky, protože už blikla zelená, je třeba si uvědomit, že to může vyvést z míry nejen jeho, ale také všechny okolo. Lidé se začnou rozhlížet všude kolem, čímž ztratí pozornost, nebo náhle strhnou volant ke straně. To vše pouze zvyšuje riziko, že někdo udělá skutečnou fatální chybu,“ prohlásil Tomáš Neřold, vedoucí oddělení BESIP.

S pásy mají problém hlavně muži

Příliš mladí „zabijáci“

Extrémní nebezpečí představují především mladí řidiči. Jak ukázal průzkum agentury STEM/MARK, k agresivitě se za jízdy nechá vyprovokovat až 82 procent šoférů do 29 let. Vadí jim cyklisté, pomalejší řidiči nebo bezdůvodná jízda ostatních v rychlém pruhu. Osm z deseti občas nedodržuje povolenou rychlost. 

U řidičů do 24 let je navíc riziko, že způsobí nehodu, téměř dvaapůlkrát vyšší, než je průměrné číslo. Podle statistik dopravní policie v průměru 133 smrtelných nehod ročně způsobí řidiči do 30 let a téměř 18 procent všech havárií zaviní řidiči s praxí do pěti let od získání řidičského průkazu. 

„Mladí řidiči jsou často nevybouření, neohleduplní a přeceňují své schopnosti. Zkrátka 28 hodin jízd v autoškole z nikoho zkušeného řidiče neudělá, závěrečná zkouška může být jen dílem náhody. Umět řídit auto dopředu nestačí, šofér musí umět reagovat a být i mentálně připravený na situace, které provoz přinášejí,“ shrnul ředitel dopravní policie Jiří Zlý. 

Ne vždy je však pro policisty jednoduché vinu „výtečníkovi“ dokázat. Podle nich by lidé v přítomnosti agresivního řidiče měli zejména zachovat klid a soustředění. „Nikdy na podobné jednání nereagujte, obrňte se trpělivostí a raději kontaktujte policii. Při následném vyšetřování pak mohou klíčovou roli sehrát i záznamy z palubních kamer umístěných za čelním sklem,“ poradil mluvčí Vala.

V rizikových situacích navíc každý jedná rozdílně. Odborníci z brněnského Centra dopravního výzkumu (CDV) zjistili, že velké rozdíly jsou i mezi tím, jak se zachovají muži a jak ženy. „Jízdní styl mužů se tendencí k agresivnímu chování vyznačuje výrazně častěji než v případě žen. U nich je oproti mužským řidičům četněji zastoupený defenzivní styl jízdy,“ poukázal Lukáš Kadula z CDV.

Podle hloubkové analýzy nehod, kterou s týmem zpracovával, se rizikový styl jízdy prokázal jen u necelých čtyř procent účastnic dopravních nehod.

Kadula ale zároveň upozornil, že ženy za volant usedají méně často než muži, a to i když mají řidičský průkaz. Také proto je u nich míra nehodovosti až dvakrát nižší. 

„Muži svou první nehodu absolvují v mladším věku než ženy. Příčinou bývá především rychlejší jízda a menší respekt k pravidlům silničního provozu. O zodpovědnějším chování žen v silničním provozu svědčí i výsledky průzkumu o používání bezpečnostních pásů. Z 91 procent mají s používáním bezpečnostních pásů problém muži a jen z devíti procent ženy,“ vypočítal Kadula.

V polovině března řidič na dálnici D1 předjel vojenskou sanitku zprava a pak ji vybržďoval: 

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Výsledky pro:  Blansko, Břeclav, Brno, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Tišnov, Adamov, KuřimVeverská Bítýška, Kyjov, Mikulov, Strážniceostatní

  • Nejčtenější

Průšvih jako Brno. Kamion jel tunelem v protisměru, dispečink nereagoval

Premium Brněnským Královopolským tunelem projel před dvěma týdny kamion v protisměru. Kamery v dispečinku, které na tunel...

Odhad výsledků voleb v Brně: ODS atakuje 30 procent, ANO je na polovině

V Brně podle průzkumu studentů politologie v komunálních volbách výrazně posílí ODS, která kandidovala v koalici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Na jižní Moravě začali poprvé po dvaceti letech stavět novou dálnici

Společnost Skanska zahájila práce na novém čtyřkilometrovém úseku dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schillerovou v Brně nezvolili. Žádné osobní ambice jsem neměla, řekla

Figurovala na třicátém místě kandidátky ANO v Brně a na poslední pozici v městské části Komín, ani v jednom případě se...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Šance pro lidovce v Brně? Náměstek přinesl kytku a ustupuje ze svých postojů

Lidovec a volební lídr KDU-ČSL a STAN Petr Hladík ví, jak se zavděčit primátorce Markétě Vaňkové (ODS). Ostatně čtyři...

Město draze opravilo koupaliště, za zpackanou strojovnu se chystá na soud

V českém a slovenském prostředí to mohl být unikát. Jediné koupaliště, kde je technologie kompletně schovaná pod zemí....

ODS je v Brně žádaná nevěsta. Koaličního partnera si dlouze vybírá

Jeden za druhým celý týden přicházeli na jednání za brněnskou primátorkou a vítězkou voleb Markétou Vaňkovou (ODS)...

Hladit kozy i dřít v prasečáku. Nový film řeší vztahy i péči o krajinu

Herec Martin Pechlát o sobě říká, že je městský člověk. Jenže teď se obléká do otrhaných montérek a bosé nohy má...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...