Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Více lidí do vlaků, více nových míst. Praha řeší problémy s parkováním

  16:22
Parkování v Praze a dalších velkých městech vypadá pro místní i přespolní jako věčný a neřešitelný problém. Nemusí být. Radní Prahy a Středočeského kraje teď hledají místa pro nová parkoviště. V součtu by mohlo být k dispozici za 10 let více než 15 tisíc míst na parkovištích P+R (Park and Ride).

(ilustrační snímek) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Tak velké projekty zde v minulých letech nebyly. Je nejvyšší čas, protože modré zóny v Praze 5, 6 a 8 se opět od prosince rozšíří o nové ulice. Na severu Prahy už se na několika místech dotýkají samého okraje města. Za nimi už je les a pole. Velkým tématem jsou modré zóny i v Brně a Českých Budějovicích. 

Středočeský kraj chce v jedenácti městech postavit zhruba do roku 2023 parkoviště P+R u železničních stanic, aby řidiči nechali auto tam a vůbec nejezdili do Prahy.

„Tuším, že mají mít kapacitu celkem asi 2 500 míst,“ uvedl radní Středočeského kraje pro dopravu František Petrtýl. Na první pohled to může vypadat málo, ale kapacita oficiálních parkovišť P+R v Praze se dnes pohybuje někde kolem směšných 3 500 míst, ačkoli další přibývají. 

Dalších 844 míst přidají ke „krajským parkovištím“ samy středočeské obce. Už jsou vytipovaná konkrétní města, i když ne vždy konkrétní pozemky. Kraj je chce získat od železničářů. Výstavba se bude hradit převážně z peněz EU.

Středočechům jde naproti i Praha. Bývalý náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek, který už předal agendu svému nástupci Adamu Scheinherrovi, odhadl, že do deseti let by Praha mohla nabídnout až 12 tisíc míst na P+R, tedy zhruba čtyřnásobek dnešního počtu.

Útok na modré zóny, sdílená auta chtějí parkovat levněji

Nový náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) potvrdil, že i nastupující vedení radnice chce parkoviště stavět, i když je ve slibech o něco střízlivější. „Bohužel i v této oblasti musíme dohánět obrovský dluh. Nás nyní čeká složitý výkup pozemků a doufáme, že přes tyto překážky za příští čtyři roky vznikne zhruba 2 000 nových P+R parkovacích míst,“ slibuje Scheinherr. 

Zároveň dodal, že souhlasí s výstavbou parkovišť u středočeských nádraží. „Kromě P+R parkovišť na okrajích Prahy chceme ve spolupráci se Středočeským krajem stavět parkoviště u nádraží ve středočeských městech,“ řekl Scheinherr.

Modrá budoucnost

Situace se ovšem uklidní jen v případě, že se oblasti placeného stání nerozšíří absolutně na celou Prahu. Co by pak nastalo, si nikdo nedokáže představit. O parkovací místa by se sice řidiči nepřetahovali, když by žádná zdarma neexistovala, ale ve své čtvrti by pak byli „uvězněni“ i sami Pražané. Na modrých zónách v sousední městské části nemohou volně parkovat ani oni (pro srovnání, třeba v Brně taková omezená možnost existuje).

Zajímavé je, že v nedávném rozhovoru pro MF DNES Scheinherr na otázku, jestli bude celá metropole jednou „obehnaná modrými čarami?“, odpověděl: „Může se to stát.“ V Praze 7, kde vede radnici Jan Čižinský (šéf Scheinherrova hnutí Praha sobě), platí asi nejpřísnější modré zóny v celé Praze. Volně se tam nedá parkovat ani v noci, ani o víkendu.

Zavést ze dne na den modré zóny v celé Praze by však podle Petra Horského z České parkovací asociace bylo i nezákonné. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích smí totiž radnice regulovat dopravu jen tam, kde je nějaký problém a míst nedostatek. Nakreslit modrou čáru v zastrčené ulici, kde dnes stojí dvě auta, prostě nejde.

Kromě výstavby parkovišť existuje ještě několik dalších receptů – dostat lidi do vlaků, aby autem vůbec nevyjeli, a umožnit v zónách za rozumnou cenu zastavit i cizím.

Parkování v Praze a okolí

844 tisíc aut, 650 tisíc míst

MF DNES zároveň udělala velkou analýzu parkování v Praze na straně poptávky (počet aut) i nabídky (počet míst).

Překvapivě z ní vychází, že v Praze je míst poměrně dost a mohla by skoro postačovat – pokud by řidiči dokázali volná místa snadno najít a smířili se s tím, že nedojedou autem až do cíle. Ale část cesty stráví v metru či tramvaji.

V Praze je registrováno zhruba 844 tisíc osobních aut, ale na ulicích se jich reálně vyskytuje méně.

Parkovací zóny v Praze praskají ve švech, někde je více karet než míst

Část jich vyjíždí jen „svátečně“ a část jich fakticky jezdí mimo hlavní město (ačkoli patří pražské firmě či úřadu a mají značku s A). K nim je potřeba připočítat oněch 75 tisíc pravidelně dojíždějících aut plus jednorázově přijíždějící auta.

Jednorázoví návštěvníci města ale spíš ochotněji zaplatí parkovací poplatek u automatu než denně dojíždějící. Těm by se to už hodně prodražovalo. A tržně zpoplatněná místa zatím k mání jsou.

Naopak, hlavní město nabízí těmto autům podle odhadů České parkovací asociace 650 tisíc parkovacích míst. Z toho 350 tisíc jich je na ulicích a 300 tisíc mimo ně (v garážích, ve dvorech, u hypermarketů). Podtrženo sečteno, počet aut není zas o moc vyšší než počet míst.

Dostat víc lidí do vlaků

Podle Dolínka se počet lidí, kteří dojíždějí do Prahy vlakem, zvedl o 40 tisíc za poslední čtyři roky. Tady modré zóny, jak se zdá, splnily svůj účel. Některé příměstské spoje už ale fungují na hranici svých kapacit. Jen vlaky přepraví přes hranici Prahy v průměru 144 tisíc cestujících za jediný pracovní den. 

A problémy přiznává i společnost Ropid, která organizuje hromadnou dopravu v Praze. „Očekávaný nárůst počtu cestujících z nových záchytných parkovišť by ale měly stávající vlaky ještě pojmout,“ věří mluvčí Ropidu Filip Drápal. 

Kde to bude možné, posílí Ropid od prosince provoz. Například zkrátí intervaly mezi vlaky na trase z Říčan. Častěji budou jezdit i soupravy z Českého Brodu a některé z nich se navíc rozšíří o další vozy. Nově pak vyrazí do Prahy spěšné vlaky z Benešova a Kolína i Kutné Hory.

Kromě toho bude do tří let modernizován úsek mezi pražskou Hostivaří a Vršovicemi, kde vzniknou i dvě nové zastávky. Později se rozšíří trať do Kladna s odbočkou na letiště. Zkrátka dojíždění do Prahy vlakem bude snadnější a i levnější.

Pro zdar projektu je samozřejmě nutné, aby Středočeši do vlaků opravdu přesedli a nechtěli za každou cenu jezdit autem do Prahy. To může vyjít. „Modrých zón přibývá, tak jezdím víc vlakem. Dojíždím teď tak půl napůl vlakem a autem. Rád využívám parkoviště u nádraží,“ míní například Patrik Brodan z Berouna.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  7:30

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v dopravě, ale také dva zraněné. V Praze-Braníku spadl strom na dva lidi, jeden z nich je vážně...

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních skandovaly s transparenty, „ať se vrátí domů“. Na návštěvníky města jeho obyvatelé stříkali vodními...

8. července 2024  9:51

Svět odsuzuje útok na Trumpa. Šílené, míní Babiš. Násilí nemá místo, řekl Fiala

Čeští i světoví politici odsuzují útok na amerického prezidentského kandidáta a bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Násilí odmítla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo...

14. července 2024  8:17,  aktualizováno  14:20

Dívka žije se vzácným syndromem, hrozí jí nádory. Pomoci může sbírka

Dvouletá Karolína se narodila se vzácným Costello syndromem. Stejnou diagnózu s ní sdílí jen zhruba 300 lidí po celém světě. Dívku trápí zpomalený vývoj i onemocnění srdce, do budoucna jí hrozí také...

14. července 2024  14:07

KOMENTÁŘ: Politici degenerují a útoky migrantů přehlížejí. Přitom řešení je snadné

Premium

Německo v posledních měsících trápí útoky nožem, pod kterými bývají většinou podepsáni imigranti. Vyřešit by se to dalo vcelku jednoduše, ale vláda odmítá zasáhnout ostřeji, píše politolog Petr...

14. července 2024

Selhala ochranka? Tragédie byla blízko, střelce od Trumpa dělily desítky metrů

Atentátník, který se pokusil zastřelit exprezidenta Donalda Trumpa, se podle tajných služeb dostal překvapivě blízko svému cíli. Geolokační snímky ukazují, že byl necelých 150 metrů od Trumpa, mohl...

14. července 2024  9:58,  aktualizováno  12:54

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...