Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Prezident Klaus vetoval zákon o trestní odpovědnosti firem

  • 315
Prezident Václav Klaus se postavil proti zákonu o trestní odpovědnosti právnických osob. Zákon má umožnit soudu, aby provinilé firmě uložil pokutu, zakázal jí účast ve veřejné soutěži, nebo ji dokonce nechal rozpustit. Podle hlavy státu ale popírá vazbu mezi pachatelem a trestem.

Po prezidentském vetu se zákon vrátí zpět do Poslanecké sněmovny, která může Václava Klause přehlasovat. Minule zvedlo pro zákon ruku 122 poslanců napříč politickým spektrem (více o schválení zákona o trestní odpovědnosti firem).

"Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob popírá vazbu mezi pachatelem a trestem a je spíše příkladem alibismu než důsledné snahy potrestat viníky trestných činů," vysvětlil prezident. Dodal, že stát hodlá trestat právnické osoby jako takové jen proto, že neumí odhalit pachatele, kteří se za firmu schovali.

Klausovy výhrady

"Trestné činnosti se může dopustit pouze konkrétní člověk, nikoli instituce. Jsem přesvědčen, že proti alibismu v podobě nehledání konkrétního viníka má stát bojovat a ne mu dávat průchod."

"Trestné činnosti se může dopustit pouze konkrétní člověk, nikoli instituce. Jsem přesvědčen, že proti alibismu v podobě nehledání konkrétního viníka má stát bojovat a ne mu dávat průchod," uvedl Klaus (celé zdůvodnění čtěte zde).

Podle hlavy státu není princip individuální trestní odpovědnosti žádným "nemoderním dogmatem", ale patří k úspěchům historického vývoje na přelomu 18. a 19. století a je jedním z úhelných kamenů tzv. kontinentálního práva.

"Pokud je nemoderní on, pak by nutně musel být nemoderní celý koncept individuální svobody a s ní neoddělitelně spjaté individuální odpovědnosti," říká Klaus o principu individuální odpovědnosti.

Hlavě státu vadí i konkrétní zpracování zákona. Soudy podle prezidenta budou muset improvizovat a dikci zákona dotvářet, což je v příkrém rozporu se základním principem právního státu, tedy právní jistotou. K odmítnutí zákona ve Sněmovně by ale podle prezidenta měly stačit i výše uvedené výhrady.

Klausův krok z nás dělá vykřičenou čtvrť Evropy, zlobí se ČSSD

Vládní koalice nicméně zákon považuje za velmi důležitý. "Jde o návrh, který je důležitý v boji proti organizovanému zločinu a korupci," řekl v září při schválení normy ve Sněmovně ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.

Trestní odpovědnost firem je také součástí Věcmi veřejnými prosazené protikorupční strategie vlády, možnost došlápnout si na firmy existuje v řadě vyspělých zemí.

"Prezident nepřekvapil. Český Klondike je jeho dítě, které brání celá léta. Sbírání per lze vnímat jako podivínství starého pána, ale odmítnutí trestní odpovědnosti právnických osob jako základního nástroje k boji s organizovaným zločinem, praním špinavých peněz, obchodu s lidmi a korupcí hlavou státu z nás dělají vykřičenou čtvrť uprostřed Evropy. Na to skutečně nelze být hrdý," reagovala na Klausův krok místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková z ČSSD.

Proti Klausovu vetu budou hlasovat poslanci TOP 09 a Starostů a nezávislých. "Pro TOP 09 a Starosty je překvapivé, že prezident republiky nepovažuje za důležité vynést za protiprávní jednání trest. Zvýšení možností trestního stíhání je přínosem pro naši zemi a představuje možnost, jak chránit veřejný zájem," uvedl poslanec Stanislav Polčák.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video