V Notre-Dame není vyhráno. Zjišťuje se stav kleneb, řekli hosté v Rozstřelu

  17:00aktualizováno  16. dubna 12:00
V pondělí v podvečer šokoval svět požár gotické katedrály Notre-Dame v Paříži. Jak se postupuje při hašení podobných historických skvostů, vysvětlil v Rozstřelu vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka. Architekt Petr Kučera zase mluvil o tom, jaká další rizika mohou ještě v souvislosti se vzniklým požárem nastat.

Na úvod Rozstřelu architekt vysvětlil, proč je Notre-Dame tak významnou památkou a čím vším je unikátní. „Je to jeden ze symbolů Evropy. Hořelo její srdce, jehož hodnota je nevyčíslitelná. Byla zde řada relikvií, které mají pro mnohé i duchovní hodnotu. Požár se dotýká mnoha lidí,“ uvedl.

Fotogalerie

Kavka i  Kučera také vyvrátili pochybnosti o tom, že stavba nebyla hašena dostatečně. „Stavba byla hašena optimálně. Škody by jinak mohly být teoreticky ještě větší,“ vysvětlil Kučera. 

Kavka zase reagoval na možné zapojení letadel do zásahu, k čemuž během požáru nabádal například americký prezident Donald Trump. „Letadla na hašení jsou utopie. Nedokážu si to představit. Letadlem se budovy nehasí, ty hasí velké plochy. Jiná situace je v případě vrtulníku, velitel zásahu musí sám vyhodnotit situaci. Pokud vidí, že je věž těsně před pádem, tak pokud tam shodíte několik litrů vody, můžete urychlit pád,“ uvedl Kavka. „Hasiči se také soustředili na záchranu relikvií,“ dodal.

V Rozstřelu Kučera předestřel i budoucnost stavby. „Stavba je postavena z vápence, který je vodičem tepla. Některé konstrukce mohou stále ještě praskat. Obava z toho je určitě na místě,“ řekl Kučera. Také dodal, že u takových staveb hraje každý kámen svojí roli. Podle něj stačí vyndat jeden kus a stavba se začne řítit.

Podle Kučery může být obnova katedrály velkou výzvou. „Pro některá řemesla může být toto i příležitost. Česká republika má v tomto ohledu rozhodně co nabídnout,“ dodal v Rozstřelu.

Notre-Dame znovu vybudujeme, burcuje Macron

Slavná stavba v Paříži přišla při rozsáhlém požáru o dvě třetiny střechy a zřítila se štíhlá prostřední věž. Zasažena byla i jedna z hranatých čelních věží. Hasičům se však podařilo zachránit konstrukci stavby. Podle předběžných závěrů vyšetřování k požáru došlo neúmyslně. Zatím však podle vyšetřovatelů není jasné, co je příčinou požáru. 

Podle šéfa pražských hasičů jsou nejčastější příčiny požárů na střechách historických budov lidská chyba či elektroinstalace.

„Můžeme považovat strukturu Notre-Dame za zachráněnou a zachovanou v plném rozsahu,“ oznámil pozdě večer velitel hasičů Jean-Claude Gallet. 

Zkázu přímo na místě sledoval i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme,“ řekl chvějícím se hlasem. 

Historickou stavbu požár zachvátil krátce před pondělní 19. hodinou. Oheň postupoval velmi rychle. Přibližně po hodině od vypuknutí požáru se propadla střecha a zřítila štíhlá věž. S plameny bojovalo na místě kolem 400 hasičů. Z interiéru se podařilo hasičům zachránit některé významné relikvie, trnovou korunu i roucho svatého Ludvíka. 

Celý Rozstřel s hasičem a architektem:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Odvolání nejvyššího státního zástupce jen ze zákonných důvodů, navrhla TOP 09

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil

Opoziční TOP 09 předloží návrh, aby vláda nemohla jednoduše rozhodnout o odvolání nejvyššího státního zástupce, ale jen...

Pokud vláda nepožádá o důvěru, chtějí lidovci hlasovat o nedůvěře k ní

Nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný (29. března 2019)

Vláda Andreje Babiše by podle opozičních lidovců po ohlášených výměnách několika ministrů sama měla požádat o důvěru...

Dlažba v Praze je plná děr, můžou za to řidiči aut i turisté lační suvenýrů

V pražských chodnících jsou díry jak na tankodromu. Můžou za to hlavně řidiči...

Po zimě ohrožují chodce v Praze výmoly hluboké tak, že si v nich snadno mohou zvrtnout kotník. Hodně děr je v...

Najdete na iDNES.cz