Poničená katedrála očima odborníků: plameny sežehly vitráže, věž i krovy

  7:32aktualizováno  7:32
V katedrále Notre-Dame začalo hořet v oblasti střechy a zasaženy tak byly nejprve pozdější prvky stavby, a ne to nejcennější. S plameny ale hasiči bojovali několik hodin a podle odborníků může být pro slavnou stavbu fatální. Například vzácné skleněné vitráže jsou kvůli žáru nenávratně zničeny.

Z pařížské katedrály Notre-Dame se valí plameny (15. dubna 2019) | foto: Reuters

Historička umění zabývající se středověkem Milena Bartlová ČTK řekla, že se nejvíce obává propadnutí klenby a rozšíření ohně v interiéru.

Ředitel pražské pobočky Národního památkového ústavu Ondřej Šefců v ČT uvedl, že v případě požáru ve věžích hrozí pád zvonů do interiéru a vzácné a staré skleněné vitráže jsou podle něj kvůli žáru nenávratně ztraceny.

Fotogalerie

Bartlová nejprve optimisticky uvedla, že podle jejích informací z médií spadla věžička, které se říká sanktusník, věž nad křížením, nikoli hlavní věže katedrály.

„A ta je 19. století, ale stejně je to škoda samozřejmě. Z médií vím, že se propadla střecha, což je samozřejmě také nová záležitost, Vždycky je velké nebezpečí, aby se nepropadla klenba,“ uvedla.

Požár, který začne hořet od střechy, je podle ní v podobných případech vždy spíše „šťastnější“, protože shoří střecha a může se zachránit interiér.

„Pokud začne vevnitř hořet vybavení, je to horší, prohoří to, propálí se vápno a je to průšvih,“ uvedla. Záleží podle ní na tom, jak se podaří oheň zvládnout, aby se neprorazila klenba. Optimisticky dodává, že středověké kostely hořely mnohokrát a většinou se je podaří opravit. „To, co dnes vidíme na gotických kostelích, prošlo požárem mnohokrát, Týnský chrám například,“ dodala.

Obava o zvony

Ředitel Národní galerie Praha a historik umění se zaměřením na středověk Jiří Fajt ČTK řekl, že nejvíce se obává zřícení zvonů do katedrály. „Je tam několik zvonů, jsou středověké, stejně jako krov, který už neexistuje. Byl tam původní středověký krov ze 13., 14. století. Celá katedrála se stavěla od poloviny 12. století do poloviny 14. století,“ řekl.

„Přestože na exteriéru katedrály se podepsala francouzská revoluce, byly na ní stále cenné sochy z první poloviny 14. století, nevím, zda ty přežijí,“ uvedl Fajt. Varhany v interiéru nejsou středověké, ale barokní, přesto vzácné, v katedrále se nacházel chrámový poklad s celou řadou zlatnických a textilních památek, což se možná povedlo vynést, věří Fajt.

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

V interiéru jsou podle Fajta velmi vzácné dřevěné chórové lavice, polychromované a zdobené reliéfy, které tvoří srdce katedrály a kde sedali kanovníci. „To se vždy považovalo za velmi vzácnou památku a jednu z těch, které se zachovaly ve Francii po revoluci,“ uvedl.

Šefců uvedl, že shořel kompletně celý krov včetně sanktusní věžičky. „Pod tím jsou ještě klenby, zevnitř se obávám, že hasit nelze. Fatální otázka je, zda vydrží ty rázy padajících trámů,“uvedl.

Po uhašení požáru podle něj ještě nebude vyhráno, neboť kámen tvořící opěrný systém katedrály může vlivem žáru pukat. „Velmi se obávám, že opěrný systém, ten geniální vynález středověkého stavitelství, ztratí stabilitu a mohlo by dojít ke zřícení obvodových stěn,“ uvedl.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Šetření útoků na Srí Lance vede Čech v týmu Interpolu, obětí už je 359

Ulice v Colombu po sérii teroristických útoků hlídají ozbrojení policisté. (24....

Tým vyšetřovatelů Interpolu, který na Srí Lance pomáhá tamním úřadům s vyšetřováním krvavých útoků na kostely, vede...

Filipínský prezident pohrozil Kanadě válkou. Důvodem jsou tuny odpadků

Duterte a jeho známé gesto, se kterým vstoupil i do předvolební kampaně (1....

Filipínský prezident Rodrigo Duterte v úterý slíbil vyhlásit válku Kanadě. Předmětem sporu jsou odpadky, které na...

Dělníci na lešení Notre-Dame kouřili, a to navzdory zákazu

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

Dělníci, kteří před požárem z minulého týdne stavěli na pařížské katedrále Notre-Dame lešení, navzdory zákazu při práci...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz