Ze Sněmovny zatím neodejdu, jsem oběť soudního systému, tvrdí Pekárek

  13:59aktualizováno  15:00
Pravomocně odsouzený poslanec Roman Pekárek se zatím nehodlá vzdát mandátu. Chce počkat, jak dopadne u Nejvyššího soudu, na který se hodlá obrátit. Nic na tom nemění ani fakt, že v příštích několika týdnech může čekat obsílku, aby nastoupil do vězení odpykat si pětiletý trest.

Poslanec Roman Pekárek stanul před Vrchním soudem v Praze. (18. prosince 2012) | foto:  František Vlček, MAFRA

V úterý opouštěl Roman Pekárek budovu pražského vrchního soudu se slzami v očích a říkal, že neví, co bude po pravomocném rozsudku dělat. Po několika hodinách si to evidentně ujasnil a v rozhovoru pro iHNED.cz řekl, že ze Sněmovny jen tak neodejde.

"Poradím se s právníky. Určitě využiji všechny právní prostředky," řekl pro server k případnému dovolání k Nejvyššímu soudu.

Poslanec a vězení

Poslanecký mandát nezanikne Romanu Pekárkovi ani poté, co nastoupí do vězení. Dál mu tak bude chodit základní poslanecký plat - zhruba 60 tisíc hrubého. Jediné, o co přijde, jsou náhrady na cestovné, ošatné a další věci (více zde).

A dodal, že do doby, než jeho dovolání nějak dopadne, se poslaneckého mandátu nevzdá. "Stále více věc vnímám, jako že jsem měl být odsouzen za každou cenu. Stal jsem se obětí soudního systému," vysvětlil Pekárek.

Ve středu do Sněmovny, kde se hlasovalo například o přehlasování veta prezidenta Václava Klause k hornímu zákonu, každopádně nedorazil.

Šéf poslanců ODS Marek Benda řekl, že s Pekárkem po vynesení rozsudku mluvil. A snažil se ho přesvědčit, aby si přes Vánoce odchod ze Sněmovny promyslel. "Snažil jsem se mu vysvětlit, jestli není dobré pro něj, pro ODS a tím nakonec pro celou Sněmovnu se toho mandátu zbavit," řekl Benda.

"Podle mého názoru to nepřináší nic nikomu. Všem to škodí, včetně jeho samotného. Není možné, aby funkci vykonával odsouzený poslanec," dodal.

Někteří poslanci se podle něj navíc dohodli, že předloží na začátku nového roku návrh zákona, který by umožnil, aby poslanci po dobu výkonu trestu nebyl vyplácen poslanecký plat. "Mohlo by to začít platit hned a vztahovalo by se to i na případ pana Pekárka," řekl Benda.

ODS: Vyloučit ho nemůžeme, vlastně už není ani naším členem

Pekárek nastoupil do Sněmovny za ODS jako náhradník za stranické rebely, kteří se vzdali svých mandátů. Krátce poté pozastavil své členství ve straně. I kvůli tomu šéf kolínského sdružení ODS Martin Smetana tvrdí, že pravomocně odsouzeného poslance nemůže strana vyloučit ze svých řad.

Nepřinutíme Pekárka složit mandát. Poslanec Benda bezradně krči rameny

"Má pozastavené členství a nemá šanci být přijat zpátky, tak se místní sdružení otázkou jeho členství zřejmě dál nebude zabývat," řekl Smetana. "My ho vyloučit nemůžeme, pokud má pozastavené členství," dodal.

Pekárkovi v úterý uložil pražský vrchní soud trest za přijímání úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Poslal ho na pět let do věznice s dozorem. Po dobu pěti let také nesmí vykonávat žádnou funkci ve spojitosti se samosprávou, vyjma zastupitelského mandátu. Pekárek musí zaplatit také peněžitý trest ve výši 250 tisíc korun. Pokud tak neučiní, přičtou se mu k trestu vězení další tři měsíce.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz