V úterý opouštěl Roman Pekárek budovu pražského vrchního soudu se slzami v očích a říkal, že neví, co bude po pravomocném rozsudku dělat. Po několika hodinách si to evidentně ujasnil a v rozhovoru pro iHNED.cz řekl, že ze Sněmovny jen tak neodejde.
"Poradím se s právníky. Určitě využiji všechny právní prostředky," řekl pro server k případnému dovolání k Nejvyššímu soudu.
Poslanec a vězeníPoslanecký mandát nezanikne Romanu Pekárkovi ani poté, co nastoupí do vězení. Dál mu tak bude chodit základní poslanecký plat - zhruba 60 tisíc hrubého. Jediné, o co přijde, jsou náhrady na cestovné, ošatné a další věci (více zde). |
A dodal, že do doby, než jeho dovolání nějak dopadne, se poslaneckého mandátu nevzdá. "Stále více věc vnímám, jako že jsem měl být odsouzen za každou cenu. Stal jsem se obětí soudního systému," vysvětlil Pekárek.
Ve středu do Sněmovny, kde se hlasovalo například o přehlasování veta prezidenta Václava Klause k hornímu zákonu, každopádně nedorazil.
Šéf poslanců ODS Marek Benda řekl, že s Pekárkem po vynesení rozsudku mluvil. A snažil se ho přesvědčit, aby si přes Vánoce odchod ze Sněmovny promyslel. "Snažil jsem se mu vysvětlit, jestli není dobré pro něj, pro ODS a tím nakonec pro celou Sněmovnu se toho mandátu zbavit," řekl Benda.
"Podle mého názoru to nepřináší nic nikomu. Všem to škodí, včetně jeho samotného. Není možné, aby funkci vykonával odsouzený poslanec," dodal.
Někteří poslanci se podle něj navíc dohodli, že předloží na začátku nového roku návrh zákona, který by umožnil, aby poslanci po dobu výkonu trestu nebyl vyplácen poslanecký plat. "Mohlo by to začít platit hned a vztahovalo by se to i na případ pana Pekárka," řekl Benda.
ODS: Vyloučit ho nemůžeme, vlastně už není ani naším členem
Pekárek nastoupil do Sněmovny za ODS jako náhradník za stranické rebely, kteří se vzdali svých mandátů. Krátce poté pozastavil své členství ve straně. I kvůli tomu šéf kolínského sdružení ODS Martin Smetana tvrdí, že pravomocně odsouzeného poslance nemůže strana vyloučit ze svých řad.
Nepřinutíme Pekárka složit mandát. Poslanec Benda bezradně krči rameny
"Má pozastavené členství a nemá šanci být přijat zpátky, tak se místní sdružení otázkou jeho členství zřejmě dál nebude zabývat," řekl Smetana. "My ho vyloučit nemůžeme, pokud má pozastavené členství," dodal.
Pekárkovi v úterý uložil pražský vrchní soud trest za přijímání úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Poslal ho na pět let do věznice s dozorem. Po dobu pěti let také nesmí vykonávat žádnou funkci ve spojitosti se samosprávou, vyjma zastupitelského mandátu. Pekárek musí zaplatit také peněžitý trest ve výši 250 tisíc korun. Pokud tak neučiní, přičtou se mu k trestu vězení další tři měsíce.