Poslanec Pekárek dostal pět let vězení za to, že si řekl o úplatek

  9:35aktualizováno  13:10
Se slzami v očích opouštěli v úterý Vrchní soud v Praze poslanec Roman Pekárek a podnikatel Petr Lička. Politikovi změnil soud šestiletý trest vězení na pět let, podnikateli uložil místo ročního vězení roční podmínku s dvouletým odkladem. Pekárek je vůbec prvním pravomocně odsouzeným poslancem, který vykonává svoji funkci.

Poslanec Roman Pekárek stanul před Vrchním soudem v Praze (18. prosince 2012). | foto:  František Vlček, MAFRA

Poslanec Roman Pekárek, donedávna člen ODS, u odvolacího soudu dostal za přijímání úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele pět let ve věznici s dozorem. Po dobu pěti let také nesmí vykonávat žádnou funkci ve spojitosti se samosprávou, vyjma zastupitelského mandátu. Pekárek musí zaplatit také peněžitý trest ve výši 250 tisíc korun. Pokud tak neučiní, přičtou se mu k trestu vězení další tři měsíce.

Trest za obchod s pozemky

Pekárka soud potrestal za to, že v roce 2009 nabídl podnikateli Petru Ličkovi, že mu za milionový úplatek u města zařídí prodej pozemků v průmyslové zóně Šťáralka. A to za 15 milionů korun. Znalec přitom hodnotu pozemků vyčíslil na 41 milionů.

Zda úplatek Pekárek skutečně přijal, soud neprokázal. Konstatoval ale, že trestný čin se stal už jen tím, že si o peníze řekl a Lička souhlasil. Jednání obou zachytila nahrávka, kterou později zveřejnila média

"Vina obžalovaného byla bez všech pochybností prokázána," konstatoval k trestu pro Pekárka soudce Martin Zelenka.

Podle něj soud prvního stupně neudělal žádnou výraznou chybu a politikovi ulehčilo jen to, že vedl dosud řádný život. Zelenka uvedl, že byla prokázána věrohodnost audionahrávky, kterou soud použil jako jeden z důkazů k usvědčení dvou obžalovaných. Podle soudu byl autorem nahrávky Petr Lička.

"Nešlo o politickou věc, ale čistě trestný čin," uvedl Zelenka k Pekárkově obhajobě, že se jej někdo snažil poškodit v rámci předvolebního boje.

Pekárek přitom do poslední chvíle věřil, že bude osvobozen. "Mám svoji víru a té se držím. Věřím, že vše dopadne v můj prospěch a ve prospěch pana Ličky," řekl před úterním odvolacím jednáním. Pak se mu ale jeho vize zhroutila. "Je to hrůza, jsem z toho zcela zničený. Je to nesmysl. Skutečně. Ať se někdo podívá do důkazů, vždyť je to do nebe volající," řekl bezprostředně po vynesení rozsudku.

První pravomocně odsouzený poslanec

Pekárek je vůbec prvním pravomocně odsouzeným poslancem v době výkonu této funkce. Teoreticky to tedy znamená, že z vězení jej budou vozit eskorty do Sněmovny.

"Žádat může o cokoliv, ale že by mu vyhověli, to bych se hodně divil," míní žalobce kauzy Zdeněk Topinka.

To, zda složí mandát, nebyl politik schopen po jednání říci. "Nezlobte se, já k tomu už nemám co dodat," utekl před novináři. Na otázku, zda jede do Sněmovny řekl: "Teď mířím na parkoviště, pak jedu pryč."

Podnikateli Petru Ličkovi odvolací soud snížil roční trest vězení na roční podmínku s dvouletou zkušební dobou. I jemu uložil peněžitý trest ve výši 250 tisíc korun s tím, že pokud jej nezaplatí, půjde na tři měsíce do vězení. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," odpovídal na jakýkoliv dotaz novinářů Lička.

Žalobce Topinka přitom původně pro oba žádal peněžitý trest jeden milion korun, vězení a pro oba, narozdíl od původního rozsudku také peněžitý trest jeden milion korun. Pokud by nezaplatili navíc až odm měsíců vězení.

S podobou trestů je přesto Topinka spokojen, dovolávat se nebude. Ličkův obhájce Oldřich Chudoba před rozsudkem novinářům řekl, že jeho klient nejspíš použije dovolání. To však už nemá odkladný účinek a doručením rozsudku Vrchního soudu v Praze bude trest pravomocný.

Nebýt nahrávek, nebylo by nic, řekl Pekárkův obhájce

Podle Topinky si Pekárek a Lička smluvili cenu tří pozemků v průmyslové zóně Šťáralka 15 milionů, ačkoliv město Kolín počítalo v rozpočtu s prodejem za 20 milionů.

Pekárek o mandát a plat nepřijde

Pekárkův obhájce Bohuslav Sedlatý se snažil zpochybnit použití nahrávky před soudem, jelikož podle něj není jasný její původce. "My dobře víme, že pokud by nebyla nahrávka, nebylo by nic," řekl Sedlatý. Podle něj soud neměl proti Pekárkovi další důkazy. "Odsouzení jen na základě nahrávky je absurdní, jako bychom se ocitli ve světě Orwella," uvedl advokát s odkazem na autora románů 1984 a Farma zvířat. Ličkův obhájce Jakub Drábek odmítl, že by jeho klient úplatek nabízel.

Pekárka prvoinstanční soud poslal na šest let do vězení a uložil mu pětiletý zákaz činnosti ve veřejné správě, Lička dostal roční trest vězení. Oba se proti rozsudku odvolali, proto se případem zabýval Vrchní soud v Praze.

Pekárek se ale v mezičase dostal jako náhradník v listopadu za ODS do Poslanecké sněmovny. Žalobce následně požádal poslance o jeho vydání, s čímž na začátku prosince politici souhlasili.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Tahač po střetu s kamionem uvázl v poli, u Nové Vsi se tvořily kolony

Tahač skončil po nárazu mimo silnici.

Se zdržením museli od pátečního rána počítat řidiči na tahu I/37 mezi Nasavrky a Trhovou Kamenicí. V prudké zatáčce v...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Najdete na iDNES.cz