Neděle 19. ledna 2020, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Poslanec Babák přiznal dluhy 16 milionů i desítky milionů za akcie

  10:18aktualizováno  10:18
Desítky milionů se točí na majetkovém přiznání poslance Věcí veřejných Michala Babáka. Z dokumentu, který musel odevzdat Sněmovně, vyplývá, že Babák dluží přes 16 milionů korun. Poslanec přiznal i prodej akcií, jejichž cenu nedokázal uspokojivě vysvětlit.

Michal Babák (Věci veřejné) | foto: ČTK

Poslanec Michal Babák v prohlášení uvedl, že má dvě hypotéky v celkové výši přes 12 milionů korun a dvě půjčky na bezmála pět milionů korun. Tu vyšší, téměř 3,5 milionu, mu poskytla společnost WCM CZ. Přes milion korun si půjčil od firmy MxB, kde je společníkem.

Babákovy miliony

Závazky od 29. května do 31. prosince 2010
Hypotéky:
Komerční banka 8,04 milionu
Volksbank 4,042 milionu
Půjčky:
MxB 1,31 milionu
WCM CZ 3,46 milionu

Příjmy od 29. května do 31. prosince 2010
MxB 50 tisíc
KPS ČR 418,70 tisíc
SVJ Korunní 20 tisíc
Pronájem nemovitostí 968,16 tisíc
VZP 59,37 tisíc

Kromě svého platu Michal Babák přiznal i vedlejší příjmy. Mezi nejvyšší patří prodej akcií společnosti Bene Factum. Babák ale jejich hodnotu v přiznání nedokázal přesně vyčíslit. V kolonce příjmů uvedl 25 - 35 milionů korun.

Necelý milion si poslanec vydělal pronájmem nemovitostí, 60 tisíc dostal jako odměnu za členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jako příjem ze společnosti MxB, kde je poslanec jednatelem, uvedl 50 tisíc korun.

Babákovy půjčky přitom už v minulosti zmobilizovaly novináře. Ti upozornili, že miliony si politik půjčil od firmy, která byla ještě před několika lety na pokraji krachu. Babák to před několika měsíci vysvětloval tím, že do WCM CZ přišla půjčka od "nejmenované fyzické osoby".

Podobné nejasnosti provázejí i prodej akcií Bene Factum. Jejich původní cena měla být podle politika 300 tisíc korun. Navýšení hodnoty akcií v dubnu vysvětloval obratem firmy. Bilance jejího hospodaření do roku 2009 zveřejněná v obchodním rejstříku ale takovému skoku nenapovídá.

Majetek přiznal poslanec na poslední chvíli a s opravami

Sponzor VV

Poslanec z Blanska podle závěrů Finančního analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) přinesl v posledních dvou letech v hotovosti do banky celkem 7,8 milionu korun, zpravidla ve statisícových sumách. Celkem 6,5 milionu z těchto peněz skončilo na kontě Věcí veřejných. Babák vždy vložil peníze v hotovosti na účet a obratem je přeposlal Věcem veřejným. FAÚ na něj kvůli tomu podal trestní oznámení pro podezření z "legalizace výnosů z trestné činnosti", tedy z praní špinavých peněz.

Majetkové přiznání Michal Babák odevzdal na poslední chvíli a musel se k němu vracet. "Odevzdal ho včas, z poslanců byl ale poslední. Pak ho musel ještě kvůli formalitám opravovat," řekl iDNES.cz Jeroným Tejc, předseda sněmovního mandátového a imunitního výboru, k němuž politici čestná prohlášení skládají.

Babákovo přiznání kromě Sněmovny zajímá i protikorupční policii, která toky peněz na politikových účtech prošetřuje. "Obecně se policie čestnými prohlášením politiků nezabývá, v tomto konkrétním případě to ale nevylučujeme," řekl iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

O ekonomickém expertu VV Babákovi se mezi členy strany mluví jako o tom, kdo s penězi dokáže "čarovat". Babák toto označení, které uniklo z tajně pořízené nahrávky porady vedení VV, komentoval s tím, že čarování nemusí mít vždy záporný kontext a on sám se považuje za "čaroděje dobroděje".

Babák se dostal do nesnází, když štědře sponzoroval Věci veřejné pomocí firem, jejichž finanční situace byla na pováženou. V návaznosti na nejasnosti peněžních toků nakonec složil kandidaturu na předsednictví strany. Babáka nyní prověřuje policie, jeho příjmy jsou i v hledáčku finančního analytického útvaru Kalouskova ministerstva.

Čestné prohlášení poslanci musí předkládat do konce června. Vztahuje se k období od 29. května do 31. prosince loňského roku. Do prohlášení poslanců, členů vlády a členů vedení České národní banky může nahlížet i veřejnost, potřebuje k tomu ale Sněmovou přidělené uživatelské jméno a heslo.

Autor:

  • Nejčtenější

Letadlo jsme si spletli s řízenou střelou, přiznaly Íránské revoluční gardy

Íránské revoluční gardy přijaly plnou zodpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. V...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roztržka potvrzena. Prezident Zeman v pořadu u Soukupa definitivně skončil

Pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál a nemůže přinést nové impulsy. Tak hradní mluvčí...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

My ten zápas o naši republiku vyhrajeme, slíbil Fiala. Znovu vede ODS

Příští rok po volbách chce Petr Fiala přivést ODS do vlády z pozice nejsilnější strany. Několikrát před volbou...

Havloid se hlásí, řekl Vondra ODS. Chce, ať Češi vyberou národního ptáka

„Nečekal jsem, kolik z vás bude žádat návrat stárnoucího havloida zpět do práce,“ zahájil Alexandr Vondra návrat do...

Premium

Česká šéfka Interpolu Havránková vyšetřovala i dětského vraha Dutrouxe

Byla to prvotřídní senzace, když se na konci roku stala plukovnice Šárka Havránková viceprezidentkou Interpolu. Zisk...

Havel ve svetru na poštovní známku neprošel, ačkoliv se mu líbila

Jen jeden žijící Čech může mít svou oficiální poštovní známku, prezident. Je to ryze česká kuriozita, monarchistický...

Najdete na iDNES.cz