Elitní čeští bojovníci v Afghánistánu

Elitní čeští bojovníci v Afghánistánu | foto: 601. skupina speciálních sil

Poslanci kývli na vojenské mise pro příští rok za tři miliardy

  • 37
Poslanci přijali vládní návrh zahraničních misí české armády pro rok 2010. S působením českých vojáků především v Kosovu a Afghánistánu musí ještě souhlasit Senát a prezident. Mise budou Českou republiku stát zhruba tři miliardy korun.

Plán zahraničních misí se letos projednává výrazně dříve než v minulosti. Současný mandát vyprší 31. prosince tohoto roku. "Mým cílem je získat podporu co nejdříve, aby byla zajištěna kontinuita," zdůvodnil ministr obrany Martin Barták.

Pro návrh hlasovalo 122 ze 173 přítomných poslanců, proti jich bylo 29.

Barták s misemi pospíchal, aby nedošlo k politickým tahanicím jako při projednávání misí na rok 2009. Tehdy dokonce vojáci museli působit ve dvouměsíčním vládním provizoriu a hrozilo jim bezprostřední stažení a ostuda.

Podle Bartáka zajistí včasné schválení misí "prostor pro přípravu i koordinaci osob i techniky", redukuje neefektivitu a umožní koordinaci činností s NATO či OSN. Posílí se tak i důvěryhodnost České republiky.

"Návrh, který předkládáme, je výsledkem dohody se všemi složkami politického spektra. Jedná se o kompromis," zdůraznil Barták. Návrh už projednal zahraniční výbor Sněmovny a výbor pro obranu i  zahraniční výbor Senátu, všechny jej doporučily ke schválení.

Ministerstvo chce příští rok vyslat 550 vojáků do mise KFOR v Kosovu a 535 do mise ISAF v Afghánistánu. Velká účast ve druhé misi se ale nelíbí ČSSD. Například podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je válka v Afghánistánu válkou na nesprávném místě, mnohem vážnější je podle něj situace v Pákistánu.

"Rekonstrukce v Afghánistánu se stále více stává zbožným snem," řekl Zaorálek. Podle něj se tamní situace zřejmě vojensky vyřešit nedá a "vývoj jde směrem, který podobné soudy potvrzuje". "Jsem rád, že jsme se dohodli, že se nebude zvyšovat počet vojáků v Afghánistánu, a otevíráme debatu, jak se dále v této věci chovat," uzavřel Zaorálek.

Poslanecký klub ČSSD ponechal svým členům při hlasování volnost, doporučil jim ale, aby plán zahraničních misí podpořili.

Kromě Kosova a Afghánistánu by měli jednotlivci působit i v dalších, především pozorovatelských mezinárodních misích, například dva důstojníci v Čadu a další na Sinajském poloostrově.

Nově se čeští vojáci zapojí do mise EU v Bosně a Hercegovině. Čeští důstojníci budou pracovat i na britském velitelství evropské námořní protipirátské operace u břehů Somálska.

"Klíčové slovo bylo redukce a koncentrace," poznamenal Barták ve Sněmovně. Mise mají podle něho zajištěné financování, politickou podporu a jsou i dobře vyjednány mezi resorty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video