"Rozhodnutí nezávislého soudu beru na vědomí. Vít Bárta sám předem avizoval, že v případě odsouzení bezprostředně poté odejde z politiky, a já osobně očekávám, že tato svoje slova naplní. Jiné řešení si vzhledem k rozsudku nedokážu představit," uvedl v tiskovém prohlášení premiér Petr Nečas. Totéž prý očekává od Jaroslava Škárky.
"Další kroky jsou vnitřní záležitostí strany Věci veřejné. Koaliční program je založen na dohodě politických stran a rozsudek nad jedním představitelem jedné z koaličních stran jeho naplňování neohrožuje," dodal.
"Tím je jasné, že pan Bárta z toho musí vyvodit důsledky. Na každý pád složit funkci. Asi by bylo prospěšné pro českou politiku, kdyby odešel ze Sněmovny. Když to jeho strana nastolila, měl by to dodržet," sdělil iDNES.cz předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Stabilitu koalice by podle něj verdikt ohrozit neměl. "Myslím, že věci jsou nyní zklidněny," doplnil ministr zahraničí.
Řekli k rozsudkuON-LINE: minutu po minutě POLITICI: Bárta i Škárka by měli odejít ze Sněmovny PREZIDENT: Tak se politika dělat nedá, míní Klaus BÁRTA: Faktický šéf VV odejde z čela klubu i strany ŠKÁRKA: Vyvenčí psa a dá si panáka BLOGEŘI: Kdo je vítěz a kdo poražený? ROZSUDEK: Detaily rozhodnutí soudu KOMENTÁŘ: Nastává doba soudce Šotta? |
Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) závisí spolupráce koalice na plnění programu. "Koaliční spolupráce není založena na vzájemných sympatiích," prohlásil s tím, že v Evropě nemá obdobu, aby dva lídři parlamentní strany byli odsouzeni v jeden den.
"Pokud Bárta nesloží mandát, mohlo by to znamenat koaliční krizi. Předpokládám, že složí poslanecký mandát, myslím, že by to bylo pro fungování koalice potřebné. Pokud to neudělá, sejdeme se a budeme trvat na tom, aby ze Sněmovny odešel," prohlásil v České televizi předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová podobný rozsudek nad Vítem Bártou očekávala. "Nebyla jsem si jistá, jak může rozsudek dopadnout u pana poslance Škárky, to musím říct, že mě trochu překvapilo," řekla iDNES.cz. "Co z toho ale plyne, je, že pokud se nebudou odvolávat, tato kauza končí a že se politická scéna začne zabývat tím podstatným, co se týká většiny občanů," dodala.
"Rozhodnutí soudu plně respektuji. Vít Bárta nyní musí splnit své slovo a opustit politiku. Domnívám se, že je na místě i rezignace na poslanecký mandát. Věci veřejné musí nyní projít hlubokou sebereflexí, je třeba zvolit nové vedení strany," sdělila iDNES.cz místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová.
Místopředsedkyně strany Karolína Peake oznámila, že se neprodleně sejde výkonná rada Věcí veřejných a bude jednat o dalším postupu.
ČSSD: VV podvedly voliče a měly by odejít
Že by se poslanci měli vzdát svého mandátu, si myslí i opoziční ČSSD. "Jako první krok by Bárta a Škárka měli udělat to, že odejdou ze Sněmovny. Ale to nestačí. Tato situace svědčí o celém tom seskupení. Řešení, které by dávalo naději, by bylo, aby z politické scény VV zmizely a umožnily nové volby. VV podvedly voliče," řekl iDNES.cz předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).
"Po dnešním rozsudku je nepředstavitelné angažmá Víta Bárty v politice. Musí okamžitě odejít z postu předsedy poslaneckého klubu Věcí veřejných a složit poslanecký mandát. Věci veřejné destruují svým stylem politiky, pojímané jako prosazování obchodních zájmů, důvěru lidí v demokracii," okomentoval situaci místopředseda ČSSD Michal Hašek. Rozsudek vítá, protože ukazuje, že před nezávislým soudem jsme si všichni rovni a nezáleží na politické moci či penězích.
Považujete tresty pro Víta Bártu a Jaroslava Škárku za spravedlivé?
"Jsme přesvědčeni, že dnešní rozsudek je dalším argumentem k tomu, abychom vyzvali premiéra Petra Nečase, aby začal jednat a ukončil koalici se stranou Věci veřejné. Není možné, aby takto zkompromitovaný subjekt, takto nedůvěryhodná politická strana, byla součástí vlády. Aby tito lidé zastávali funkce ministrů," řekl poté na tiskové konferenci ČSSD předseda strany Bohuslav Sobotka.
Paroubek: Příklad třídní spravedlnosti na úrovni Zimbabwe
Zcela jiná slova zní od předsedy Národních socialistů Jiřího Paroubka. "Rozhodnutí soudu v kauze Bártova uplácení je výsledkem kabaretní spravedlnosti, jejíž jsme byli svědky. Soud vzkazuje jediné: uplácení a korupce je lepší nežli lež," prohlásil s tím, že "vzkaz je jednoduchý: politické a ekonomické skupiny mají v naší zemi vždy navrch". Soud považuje za příklad třídní spravedlnosti na úrovni Zimbabwe.
O tom, že v případě odsouzení odejde z politiky, mluvil Bárta ve čtvrtek. "Kdybych byl v pátek odsouzen, končím ve vysoké politice. Znamená to odchod ze všech stranických funkcí i z pozice předsedy poslaneckého klubu," prohlásil v ČT, jen pár hodin před vynesením verdiktu soudu. Už dříve to veřejně avizovala také jeho manželka, místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová.
Víta Bártu odsoudil Obvodní soud pro Prahu 5 za podplácení na 18 měsíců podmíněně se zkušební dobou na dva a půl roku. Poslance Jaroslava Škárku, který Bártu obvinil, že ho uplácel, soud odsoudil na tři roky natvrdo za podvod. Podle soudu Škárka od Bárty peníze vylákal, aby ho mohl zdiskreditovat (o rozsudku čtěte zde).