Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Online reportáž

20:29
Vážení čtenáři, on-line reportáž z vyhlášení rozsudku nad Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou a následného dění na politické scéně končí. Další vývoj budeme sledovat v našem zpravodajství. Děkujeme vám za pozornost.
20:01
Věci veřejné chtějí už do konce května svolat volební konferenci, kde budou volit nového předsedu. iDNES.cz to potvrdila místopředsedkyně Kateřina Klasnová. Nejmenší vládní stranu čekají hned dvě konference. Po první, nominační, budou příznivci strany o kandidátech hlasovat na internetu. Výsledek volby pak potvrdí druhá konference, která se uskuteční do konce června.
19:38
Poslanecký klub VV svému vlivnému členovi a sponzorovi vyjádřil podporu a poděkoval mu za práci, kterou pro stranu odvedl. K tomu, zda se má vzdát mandátu, klub nepřijal usnesení. Nyní jedná grémium strany o jejím dalším směřování.
19:26
"Samozřejmě ten rozsudek zatím nenabyl právní moci. Já použiji veškeré dostupné nápravné nebo opravné prostředky k tomu, abych soud přesvědčil o tom, že tento rozsudek by se měl přehodnotit. Takže já nevěřím tomu, že pravomocně dopadne tento rozsudek takto," řekl Radiožurnálu Jaroslav Škárka, kterého soud poslal na tři roky za mříže.
19:17
Brzy by mělo být zveřejněno usnesení poslaneckého klubu VV. Podle neoficiálních informací poslanci podpořili Bártu do odvolacího řízení u soudu. Bárta pozastavil členství ve straně a rezignoval na post šéfa klubu, ale poslanci si většinou nepřejí, aby ze Sněmovny odcházel.
19:03
K nejzajímavějším kauzám, které rozhodoval soudce Jan Šott, dosud patřil proces s jedním z členů Berdychova gangu Tomášem Půtou za napadení posádky záchranné služby. Šott také například letos v únoru soudil někdejšího šéfa Středočeské galerie Jana Třeštíka, kterému vyměřil podmínku v případu pokusu o nelegální vývoz obrazu Pabla Picassa. Šottovi je 34 let.
18:40
"Odůvodnění rozsudku mě přesvědčilo, vytvořilo řetěz důkazů, ze kterých lze dovodit, že se obviněný trestného činu dopustil," řekl v České televizi právník Milan Hulík ze sdružení Veřejnost proti korupci o odsouzení Víta Bárty.
18:22
Skoupý na slovo byl při odchodu i poslanec VV Jiří Štětina. "Nebavili jsme se, jestli Vít Bárta zůstane poslancem. Domnívám se ale, že by v žádném případě neměl na mandát rezignovat," uvedl.
18:06
Jednání opustil poslanec Milan Šťovíček. "Přerušilo se jednání grémia a nyní jedná poslanecký klub. Nic bližšího vám zatím nemůžu říct," uvedl s tím, že spěchá do Litvínova, kde je starostou. Šťovíček, jeden z kandidátů na ministra školství, na dotaz iDNES.cz uvedl, že o uvolněném postu po Josefu Dobešovi se nejednalo.
17:40
Bárta byl na jednání hodinu a půl. Důvod jeho rychlého odjezdu není známý.
17:36
Vít Bárta náhle opustil jednání grémia VV. S novináři, kteří se za ním úprkem pustili dolů po schodech, se nechtěl bavit a urychleně odjel autem.
17:35
Jaroslav Škárka podle ČTK uvedl, že je kvůli nepravomocnému odsouzení připraven odstoupit z čela poslanecké kontrolní komise, která má prověřit hospodaření NKÚ.
17:15
Grémium VV také pravděpodobně jedná o tom, zda zruší členství ve straně ministrovi dopravy Pavlu Dobešovi. To požadoval Tomáš Jarolím poté, co Dobeš minulý týden odmítl respektovat usnesení posledního grémia, aby ministři za VV podali demisi.
17:10
  • Pavel Dobeš před jednáním vedení Věcí veřejných po soudním jednání s Vítem

    Pavel Dobeš před jednáním vedení Věcí veřejných po soudním jednání s Vítem Bártou (13. dubna 2012) / Autor: Michal ŠulaMAFRA

17:06
Současný šéf Radek John dnes uvedl, že se ještě nerozhodl, zda bude chtít zůstat v čele strany. O post má zájem první místopředsedkyně Karolína Peake, jedním z kandidátů může být i Tomáš Jarolím, který patří ve straně k radikálnějšímu křídlu.
17:01
Volba předsedy VV, o které grémium nyní také jedná, je poměrně komplikovaná procedura. Nejprve se musí konat nominační konference, pak registrovaní véčkaři v hlasování vyberou kandidáta, kterého ještě musí potvrdit další konference. Zvolený předseda si pak vybírá své místopředsedy.
16:33
Vedení VV jedná za zamčenými dveřmi. Jak dlouho budou špičky nejmenší vládní strany řešit odsouzení Víta Bárty, ale i jméno nového ministra školství či volební konferenci, zatím není jasné.
16:06
Vít Bárta dorazil na jednání grémia Věcí veřejných. Na otázku, zda se vzdá mandátu, ani na jiné dotazy reportérky iDNES.cz neodpověděl. "Promiňte, ale nejprve chci mluvit se svými stranickými kolegy," řekl pouze.
15:50
  • Karolína Peake před jednáním vedení Věcí veřejných po soudním jednání s Vítem

    Karolína Peake před jednáním vedení Věcí veřejných po soudním jednání s Vítem Bártou (13. dubna 2012) / Autor: Michal ŠulaMAFRA

15:35
Poslanec VV Martin Vacek v sídle strany uvedl, že by se Vít Bárta měl vzdát poslaneckého mandátu. S tímto názorem je mezi poslanci VV zatím spíše v menšině.