Podpora TOP 09 spadla na dvouleté minimum, komunisté se drží před ODS

  12:44aktualizováno  12:44
Volební výsledek pouhých 8,5 procenta přisoudil průzkum agentury CVVM druhé nejsilnější vládní straně TOP 09. Partaj vedená Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem se tak, zřejmě i kvůli nepopulárním reformám, ocitla na dvouletém minimu.

Karel Schwarzenberg si takto opřel hlavu o čelo loni v září na představení projektu na podporu němčiny Šprechtíme. Pokud si přečte poslední průzkum preferencí agentury CVVM, zřejmě toto gesto zopakuje. | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

V prosinci 2011 by TOP 09 ve volbách získala 17,5 procenta hlasů. Strana "reformních bouráků" byla v těsném závěsu za ODS. Jenže od té doby voliči od "topky" utíkají. V lednu zaznamenala patnáct procent. V únoru a březnu čtrnáct, v dubnu 11,5, v květnu 10,5, v červnu 10. A teď už jen 8,5 % (tiskovou zprávu agentury CVVM najdete zde).

Volby by nyní vyhráli sociální demokraté s přesvědčivou většinou 31,5 % hlasů. Stejně jako před prázdninami se na druhém místě před ODS drží komunisté, byť je rozdíl mezi nimi půl procentního bodu. Navíc ve volbách KSČM proti průzkumům často doplácí na to, že se pro ni jen málokdy rozhodnou voliči, kteří do poslední chvíle váhají.

Volební model, září 2012 podle průzkumu CVVM

Pátou a poslední stranou, která by dosáhla na křesla ve Sněmovně, je KDU-ČSL. Té volební model přisoudil zisk rovných šesti procent. Zemanovci by získali tři procenta, zelení 1,5 %, na hranici jednoho procenta pak skončili Lidem, Piráti, Suverenita a ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše.

Model a stranické preference

Stranické preference jsou v zásadě anketou o tom, kterou stranu mají lidé v oblibě - bez ohledu na to, zda skutečně půjdou volit. V "koláči" stranických preferencí patří díl i lidem, kteří volit nepůjdou nebo nejsou rozhodnutí.

Volební model pak odráží předpokládaný podíl zisku dané strany na celkovém počtu platných hlasů.

TOP 09 ztrácí popularitu i kvůli tomu, že se vládní kroky symbolizované jejími ministry bezprostředně prolínají do života lidí: Miroslav Kalousek vede finance a neúprosně zvyšuje DPH. Jaromír Drábek rozčiluje voliče závislé na různé formě podpory či dávek a úřad ministra zdravotnictví patří k nejostřelovanějším vládním pozicím dlouhodobě.

Kalousek kromě toho vehementně hájí či hájil nepopulární pozice - církevní restituce, obří tendr na likvidaci ekologických škod nebo Vlastu Parkanovou, obviněnou v kauze letounů CASA.

TOP 09 tak ztrácí, aniž by vyměnila jediného z pěti ministrů. ODS s ostudou vyměnila ministry životního prostředí a průmyslu, premiér Petr Nečas též udělal rošády na zemědělství a spravedlnosti a z původních ministrů ODS zůstal už jen aférou ProMoPro zasažený Alexandr Vondra - ale volební model největší vládní strany se drží kolem 22 %.

Značnou částí veřejnosti kritizovaná prohibice se do průzkumu nepromítla, sběr dat totiž skončil ještě před jejím zavedením. Stejně tak se nestihla projevit neschopnost ministryně kultury Aleny Hanákové vysvětlit, proč odvolala ředitele Národního divadla (více o vysvětlování čtěte zde).

Bez ČSSD by se vládní většina neobešla

Z průzkumu se zdá, že jsou lidé citlivější na reformy či škrty než na aféry a vnitrostranické boje.

Povolební matematika by při potvrzení daného modelu nebyla příliš složitá. Při vyloučení spolupráce ODS a komunistů by se totiž žádná parlamentní většina neobešla bez ČSSD. Ta by si mohla vybrat, zda se například nechá tolerovat komunisty, zopakuje si velkou koalici s ODS nebo se spojí s dvojicí menších stran KDU-ČSL a TOP 09.

Zejména bližší budoucí vazbu mezi sociální demokracií a lidovci nelze vyloučit. Ve středu obě strany, ještě spolu se zelenými, představily společného kandidáta do Senátu sociologa Martina Potůčka. "Spojuje nás kritika současné vlády a důraz na hodnoty, které se týkají spravedlnosti a lidské důstojnosti," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (více o možném spojenectví zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz