Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. července 2021 Libor

Mrtví, zavalení, všude trosky. Sedm obcí na Moravě zpustošilo tornádo

  20:41aktualizováno  25. června 3:09
Jižní Moravu zasáhla silná bouře s krupobitím a tornádem. Největší škody hlásí obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice. Postižených je celkem sedm vesnic. Potvrzené jsou i oběti, počet zatím není znám. Zranily se stovky lidí včetně dětí, záchranáři hledají v troskách zavalené. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Do oblasti míří pomoc a posily z celé země, Slovenska i Rakouska.

Bouřka po sobě zanechala zkázu. Vítr se změnil ve vír a trhal střechy z domů, lámal stromy i boural domy. „Můžu potvrdit, že jsou oběti na životech. Přesný počet ale v tomto okamžiku neznáme,” uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková před půlnocí s tím, že počty zřejmě upřesní až ráno. 

Jednu oběť potvrdil během noci ředitel Nemocnice v Hodoníně Antonín Tesařík. 

V terénu je podle Kropáčkové třicet posádek, pomáhají i záchranáři z okolních krajů. A přijeli i slovenští kolegové, rakouští záchranáři poslali na pomoc dva vrtulníky. „Máme styčné parkoviště na D2 na 52. kilometru u Lanžhota, kde bychom si měli předávat pacienty, kteří budou dále směřováni do rakouských nemocnic,” doplnila. Podle kapacit jihomoravských nemocnic by některé pacienty mohlo převzít i Slovensko.

Jihomoravští hasiči nestíhali vyjíždět ke všem událostem. Za hodinu jich měli přes 300. „Zasahujeme primárně tam, kde je ohrožené zdraví lidí,“ řekl iDNES.cz mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Před půlnocí bylo v terénu 194 jednotek hasičů s 267 kusy techniky. 

Policie uzavřela pro civilní vozidla obce Hodonín, Hrušky, Moravská Nová Ves a také Týnec. Žádají veřejnost, aby počkala s pomocí, v místech stále zasahují záchranáři. „Vyčkejte a v žádném případě nejezděte na místo. Dáme vědět, až bude situace trochu jasnější. Hasiči a další složky IZS jsou na místě a mají situaci pod kontrolou,“ upřesnil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Obce jsou uzavírány mimo jiné i z důvodu úniku plynu na několika místech. „Prosíme rodinné příslušníky místních obyvatel, o kterých víte, že nemají Twitter, abyste jim zprostředkovali maximum možných informací,“ vzkázala policie.

Poškozených je nejméně sedm obcí

Polovina obce Hrušky na Břeclavsku je podle místostarosty Marka Babisze kvůli tornádu poničená. „Část je srovnaná se zemí, zůstaly jen obvodové zdi bez střech, bez oken. Kostel nemá střechu, je bez věže, auta byla mrštěná na rodinné domy, lidé se neměli kam schovat. Obec od kostela dolů prakticky neexistuje. Škola je bez fasády, bez střechy, ke školce jsem se ani nedostal. Vyvrácené jsou stoleté lípy, smrky, je to šílené,“ popsal místostarosta a uvedl, že na místě jsou zranění.

„Zachránil jsem maminku s dvouměsíčním miminkem. Říkala, že střecha souseda byla u nich na dvoře. Neměli kam jít, jsou u nás,“ uvedl Babisz. Hrušky vypadají po bouři jako po bombardování. Zcela zdevastovaný střed obce, lidé uklízí ve tmě. Pro ty, co nemají kde být, je připravený nocleh na obecním úřadě. Hasiči procházejí zničené domy a kontrolují, jestli v nich někdo nezůstal uvězněný.

Pro ČT24 pak místostarosta později uvedl, že v obci ví o dvou těžce zraněných, několika dalších lehce zraněných. „Naštěstí nikdo nezemřel,“ doplnil. V obci se teď podle něj řeší hlavně zajištění majetku a odklízení trosek. Ráno se pak počítá se svoláním krizového štábu.

„Vydržím opravdu hodně, ale když jsem přijížděl do obce a marně hledal věž kostela, bylo mi do breku,“ rozloučil se místostarosta Babisz.

Pro hasiče byla dočasně nedostupná obec Mikulčice kvůli popadaným stromům. Silná bouře se prohnala i Moravskou Novou Vsí, odkud tornádo přišlo z Hrušek Podle tamního starosty Marka Košuta vítr poničil stovky domů.

„Máme celou dědinu rozmlácenou. Během deseti minut byla rozmlácená celá obec. Budou pravděpodobně i mrtví. Nebyl tady signál, po hodině přijeli hasiči,“ popsal situaci starosta Moravské Nové Vsi. V obci jsou převrácená auta. Místní rozhlas hlásí, aby lidé, kteří mají místo, pomohli ostatním a ubytovali je.

Bouře se prohnala i obcí Lužice na Hodonínsku, kde jsou také ranění. „Některé baráky jsou tady úplně zničené, jsou tady zranění, sanitky, záchranáři, hořelo tady, stále tady prší. V prvé řadě se teď musíme postarat o lidi, aby měli kde přespat. To teď řešíme,“ uvedl ve 21 hodin starosta obce Lužice Tomáš Klásek s tím, že mají k dispozici tělocvičnu a sokolovnu, kam nejspíš budou lidi bez střechy na hlavou přemisťovat.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka se všechny dostupné jednotky Integrovaného záchranného systému a USAR týmy přesunují na Hodonínsko. Na místo míří specialisté na vyhledávání osob ze zavalených budov. Pomocí štěrbinových kamer budou vyhledávat případné zavalené pod troskami domů. V první skupině je 36 lidí, další budou následovat. Místo prohledávají i psovodi městské policie Praha. 

Na místě jsou také záchranáři z Rakouska, včetně jsou pohotovostní služby rakouského Červeného kříže. Těsně před 22. hodinou také povolali dobrovolníky z Gänserndorfu, uvedl Kronen Zeitung. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha vyslali z Rakouska na pomoc kromě vrtulníků také 20 sanitek. 

„Nemocnice zahajují traumaplán. Asi 10 nemocnic přijalo pacienty z Hodonína. U svaté Anny to bylo pět pacientů, které sem převezl rakouský vrtulník. Z Prahy míří i velkokapacitní vozy zdravotnické služby, které jsou připraveny pomoct na místě,“ řekl před půlnocí v ČT24 ministr Vojtěch.

Nemocnice v Hodoníně už podle ředitele Antonína Tesaříka ošetřila až 200 zraněných.

Meteorologové  v průběhu večera uvedli, že zatím úkaz zkoumají a nedokážou potvrdit, zda se jednalo o tornádo či trombu. „Podmínky na vznik tornáda v oblasti byly, vypadá to tak i podle záznamů z místa. Definitivně potvrzené to bude až zítra, ale předběžně se dá říct, že to tornádo bylo,“ řekla pro iDNES.cz meteorologická služba Českého hydrometeorologického ústavu.

Před půlnocí pak meteorologové uvedli, že skutečně o tornádo šlo. Jak ale bylo silné, bude možné určit v následujících hodinách, případně dnech, až se zjistí rozsah škod. Stupeň síly tornáda se totiž určuje podle množství škod, které způsobí, uvedli meteorologové.

Rozdíl mezi tornádem a trombou je v tom, že zatímco tornádo se dotkne země, tromba nikoliv. Vzdušné víry, které se nedotknou země, se objevují v Česku několikrát ročně.

Silné bouřky a krupobití způsobily i problémy na dálnici D2. Na silnici totiž spadly dráty vysokého napětí a je tak oboustranně neprůjezdná.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Podle ministra dopravy, průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je podle dat společnosti EG.D 105 tis domácností bez proudu, ČEZ potom 16 tis. Celkem v tuto chvíli ca 121 tis domácností bez energie. 

„V tuto chvíli není možné dělat opravy, začne se v 7 hod ráno,“ dodal vicepremiér vlády Karel Havlíček.

Autoři: ,

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Povodně v Německu mají 58 obětí, bez proudu je stále přes 160 tisíc lidí

Po silných bouřkách v Německu je podle policie už 58 obětí. Hustý déšť a bleskové povodně zaplavily řadu obcí v západní...

Záplavy v Německu mají přes sto obětí. Chybí pitná voda, nefungují mobily

Silné bouřky a záplavy na západě Německa a Belgie si vyžádaly podle AFP už 125 mrtvých, což je nejvíce obětí v západní...

Sever Čech trápí extrémní deště, voda v ulicích. Srážky se přesunou na Moravu

Do Česka se vrátily bouřky, pro okolí Děčína, Rumburku a Varnsdorfu platí extrémní stupeň nebezpečí. V Mikulášovicích...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Maláčová se Stropnickým neměli na inspekci co dělat, říkají právníci

Kontrola inspektorů za účasti ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a jejího poradce Matěje Stropnického je...

KOMENTÁŘ: Byla to taková normální kontrola, píše Matěj Stropnický

Premium Matěj Stropnický vyrazil v úterý s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou na inspekci podniku v Krupce....

Experti schválili druhou vakcínu pro děti od 12 let. Čeká se na souhlas EK

Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) doporučil umožnit rozšíření...

V píseckém hřebčinci vychovávají policejní koně, učí je i nebojácnosti

Hřebčinec v jihočeském Písku je jediným místem v republice, kde se na službu připravují policejní koně. Po výcviku...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...